Ogród

Jak prawidłowo hodować palmy doniczkowe? "Najlepiej zainstalować w mieszkaniu nawilżacz powietrza"

Ogród

Jak prawidłowo hodować palmy doniczkowe? "Najlepiej zainstalować w mieszkaniu nawilżacz powietrza"

Wakacje pod palmami mogą trwać krótko, ale w rzeczywistości palmy to rośliny długowieczne, które mogą z nami zostać na długie lata. Warto więc zadbać, by odpowiednio zająć się ich domową uprawą. Krok po kroku wyjaśnił to Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie?". Pokazał też, jak przygotować palemkę wielkanocną. 

Palmy doniczkowe - jak sadzić?

Palmy z roku na rok zyskują na popularności wśród miłośników roślin domowych. Nie każdy jednak wie, jakie warunki są potrzebne do ich prawidłowego rozwoju. 

- Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić po przyniesieniu palmy do domu, powinno być przesadzenie jej do nowej donicy. Palmy rzadko rozgałęziają się u podstawy, dlatego sadzone są do jednej donicy po kilkanaście albo kilkadziesiąt sadzonek - instruował widzów Dzień Dobry TVN Łukasz Skop. 

- Te wszystkie sadzonki muszą ze sobą konkurować, jeśli przesadzimy je do świeżej donicy. Damy im lepsze warunki do wzrostu i bujniejszego wyglądu. Do uprawy palm wybieramy wysokie donicePamiętajmy, po przesadzeniu palmy do donicy należy ją podlać - podkreślił ogrodnik.

Brązowe liście na palmie - skąd się biorą?

Częstym problemem dla tego gatunku roślin są brązowiejące liście. Kiedy zobaczymy je na naszej palmie, należy zapewnić jej lepszą wilgoć. 

- Palmom czasami zasychają końcówki liści i robią się brązowe. Powodem jest niedostateczna wilgotność powietrza. Najlepiej zainstalować w mieszkaniu nawilżacz powietrza albo postawić ją w widnej łazience - radził Łukasz Skop. 

Jak wyhodować palmę kokosową

Miłośnicy florystyki sami mogą wyhodować palmę w domowych warunkach. Na początek potrzebny będzie do tego tylko kokos. Jak jednak zaznacza nasz ekspert, to zadanie dla wyjątkowo cierpliwych osób. 

- Należy wybrać świeżego kokosa - jego zawartość powinna lekko chlupać w środku. Wkładamy go do naczynia i zalewamy wodą w ten sposób, żeby trzy otworki znalazły się u góry. Zostawiamy go tak na 2-3 dni. Jeśli kokos będzie wypływał na powierzchnię, należy przycisnąć go czymś ciężkim - instruował Łukasz Skop.  

- Kiedy skorupka kokosa nasiąknie wodą, zarodek znajdujący się w środku poczuje, że pora wykiełkować. Ale najpierw należy zamknąć kokosa w woreczku. Wtedy odstawiamy go w ciepłe miejsce. Kiełek powinien pojawić się po 2 miesiącach od momentu namoczenia. Kiedy zobaczymy, że coś zaczyna kiełkować, dopiero wtedy wsadzamy go w ziemię - mówił prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie".

Jak przygotować palmę wielkanocną?

Przed nami Niedziela Palmowa. Zobacz, jak przygotować palmę wielkanocną w domu. 

- Wybieramy prosty patyk, wokół którego będziemy owijać wszystkie materiały. Żeby zakryć końcówkę patyka warto postawić na kwiatostany hortensji, które z natury są puszyste i dobrze będą wyglądały na szczycie palemki - pokazywał ekspert. 

- Do wykonania kolejnej warstwy można wykorzystać kwiaty nawłoci. Następnie dodajemy żywo zielone liście, aby dodać koloru - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też: 

Reporter: Łukasz Kowalski, Łukasz Skop
Co sądzisz o tym artykule?
50
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0