Ogród

Z sianiem tych warzyw warto startować już w lutym

Ogród

Z sianiem tych warzyw warto startować już w lutym

Na początku lutego warto pomyśleć o przydomowym ogródku. Jeżeli na wiosnę chcemy cieszyć się warzywami, takimi jak por, seler czy papryczki chili, to już teraz należy zakasać rękawy i zabrać się za ich wysiewanie.

W lutym możemy wysiewać pierwsze warzywa - ale jeszcze nie bezpośrednio do ziemi na działce czy w ogrodzie, ponieważ wciąż jest na to zbyt zimno, ale w domu - do skrzynek i doniczek, ustawionych na słonecznym parapecie.

Będą to papryki, szczególnie papryczki chili, pory i selery. To są warzywa, które potrzebują bardzo dużo czasu, żeby wyrosnąć

- powiedział ogrodnik i prowadzący cykl "Halo! Ziemia!", Łukasz Skop.

Do siania warzyw na przyokiennym parapecie nie potrzebujemy skomplikowanych narzędzi ani wielkich umiejętności, potrzebne będą przede wszystkim: pojemniki, ziemia i nasiona. Do wysiewu papryczek chili przydadzą się także rękawiczki, bo na nasionach są pozostałości ostrego, piekącego miąższu papryczek.

Najlepsze pojemniki do wysiewu

Pojemniki powinny być na tyle duże, żeby sadzonki mogły w nich rosnąć przez najbliższe dwa miesiące. Do wysiewu nadają się plastikowe kubeczki, np. po jogurcie, gotowe mini-szklarenki, torfowe ekodoniczki, a nawet wytłoczki po jajkach czy rolki po papierze toaletowym.

Wysiewanie

Nasiona siejemy gęsto. Jeśli wysiew drobnych nasion sprawia nam kłopot, to można je zmieszać ze zwykłym piaskiem.

Teraz nasiona trzeba zagłębić w ziemi, zasypać, a na końcu podlać

- podpowiedział Łukasz.

Jak pielęgnować posadzone rośliny?

Wysiane nasiona można przykryć folią dla utrzymania wysokiej wilgotności powietrza. Doniczki stawiamy w ciepłym miejscu dla przyspieszenia kiełkowania. Może to być parapet, ale jeśli jest zimny, zrobiony z kamienia, to pod doniczkę warto podłożyć deskę lub korkową podkładkę. Kiedy tylko nasiona zaczną kiełkować (pory - po tygodniu, papryczki - do dwóch tygodni, selery - po dwóch tygodniach) ustawiamy doniczkę w jak najjaśniejszym miejscu. Zdejmujemy folię i podlewamy sadzonki co kilka dni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
51
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0