Zwierzęta

Po zjedzeniu tych roślin twój pies przeżyje

Zwierzęta

Po zjedzeniu tych roślin twój pies przeżyje

Okazuje się, że niektóre rośliny, które mają być ozdobą domu mogą szkodzić naszym zwierzakom domowym. Jakie zatem kwiaty nie zagrożą zdrowiu czy życiu naszych pupili? Zapytaliśmy o to ogrodnika, Łukasza Skopa.

Psy i koty lubią czasami podgryzać listki roślin, które stoją w naszym domu. Niestety, jeżeli zwierzaki trafią na kwiaty, które trują, w najlepszym przypadku będą miały kłopoty z trawieniem. Żeby uniknąć takich sytuacji, warto wybrać do domu rośliny, które są bezpieczne dla domowych pupili. Oto one:

Begonia królewska

Roślina ta wytwarza wspaniałe liście o trójwymiarowej fakturze i różowopastelowych tonach. Kwitnie na różowo, ale u większości jej odmian to liście, a nie kwiaty, stanowią główną ozdobę.

Nefrolepis wyniosły

Nefrolepis jest najpopularniejszą, najbardziej niezniszczalną paprotką. Najlepiej prezentuje się w wiszących doniczkach i naściennych kwietnikach, czyli tam, gdzie zwierzęta domowe nie sięgną. Jeśli jednak naszym pupilom uda się doskoczyć do paproci, na pewno im nie zaszkodzi.

Chamedora wytworna

Jest to jedna z najpopularniejszych domowych palm. Z krótkiego kłącza wyrastają pierzaste i miękkie liście. Dorosłe rośliny kwitną żółtymi kwiatami zebranymi w rozgałęzione miękkie kłosy. Owoce są wielkości grochu.

Fiołek afrykański

Rośliny te potrafią kwitnąć 12 miesięcy w roku. Ich aksamitne w dotyku liście ułożone są jak dachówki, dzięki czemu nie zasłaniają się i wyłapują dużo światła. Fijołki są kompaktowe, kolorowe i niekłopotliwe w pielęgnacji.

Guzmania języczkowata

Jest to popularna roślina doniczkowa, ponieważ ciężko zrobić jej krzywdę. Jest odporna także na psie i kocie zakusy. Roślina wygląda zjawiskowo - z rozety sztywnych, plastikowych w dotyku liści guzmanii wyrasta kolorowy kwiatostan.

Maranta białounerwiona

Maranta rośnie zwykle w niezdecydowanej formie, wyprostowano-płożąco-zwisającej. Na jej wielobarwnych liściach szczególnie wyraźnie odznacza się czerwony ornament przypominający rybie ości. Roślina nie wydziela żadnego zapachu i jest obojętna dla zwierząt domowych.

Nolina wygięta

Nolina w naturze osiąga znaczne rozmiary, ale ponieważ rośnie powoli (ok. 2,5 cm rocznie) nie trzeba się martwić, że kiedyś przebije sufit. W pniu przypominającym stopę słonia magazynuje wodę. Liście formują pióropusz, przez co nolina przypomina egzotyczną palmę.

Storczyk falenopsis

Jest najpopularniejszym ze wszystkich storczyków, imperatorem parapetów i najchętniej wręczanym kwiatem doniczkowym. Nie szkodzi zwierzętom domowym - podobnie zresztą jak znakomita większość storczyków.

Szlumbergera

Szlumbergera jest co prawda kaktusem, ale w naturze rośnie na konarach drzew i nie ma ani cierni ani liści. Kwitnie w środku zimy i wtedy ma swoje pięć minut sławy. Łatwo ją rozmnożyć poprzez ukorzenienie pojedynczych członów lub większych gałązek.

Zielistka Sternberga

To roślina-czołg, najbardziej żywotna, niezniszczalna i wszędobylska ze wszystkich kwiatów domowych. Odradza się jak feniks z popiołów przez licznie wydawane sadzonki. Ostatnio coraz częściej sadzona jest w przestrzeniach miejskich jako roślina rabatowa. Zetknięcie z nią jest zupełnie bezpieczne, także dla zwierząt domowych.

***

Na końcu warto wspomnieć, że nawet jeśli roślina jest bezpieczna dla zwierząt domowych, może zaszkodzić pupilowi, jeśli ten jest na nią uczulony.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

>>> Zobacz także:


Co sądzisz o tym artykule?
70
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0