Istnieje garść problemów, które paprociom nie służą. Aby paprotka w domu cieszyła swoim widokiem, wystarczy jednak garść przydatnych tricków.
Paproć domowa: ogólna charakterystyka
Paprotka to jeden z ulubionych kwiatów Polaków: ozdabia nasze domy i biura, koi oczy soczystą zielenią i nie wymaga przesadnej pielęgnacji. Bezapelacyjnie to najlepszy żywy filtr powietrza , jaki możemy sprawić sobie w mieszkaniu – wśród roślin pokojowych nie ma konkurencji w zdolności oczyszczania powietrza. Wśród wielu odmian paproci wszystkie lubią lokalizację w świetle rozproszonym; glebę o kwaśnym odczynie z dużą zawartością próchnicy; regularne nawożenie i podlewanie . Obecnie rozróżniono już ponad 10000 gatunków paproci.
Paprocie domowe: popularne odmiany i rodzaje paproci domowych łatwe w utrzymaniu
- Nefrolepis wyniosły (łac. Nephrolepis exaltata), odmiana najczęściej występująca w naszych wnętrzach, niedroga w zakupie i utrzymaniu, dobrze znosząca powietrze ogrzewane kaloryferami, rozpoznawalny po zwisających, podłużnych liściach;
- Orliczka kreteńska (łac. Pteris cretica), o niewielkich rozmiarach i długich liściach, dość trudna w utrzymaniu;
- Adiantum klinowate (łac. Adiantum raddianum), dobrze wyglądający w małych pomieszczeniach, charakteryzuje się nietypowymi jak na paproć liśćmi o okrągłym kształcie;
- Nefrolepis sercolistny (łac. Nephrolepis cordifolia), o dużej odporności na warunki panujące w naszych mieszkaniach, charakteryzuje się niewielkimi, gęsto usianymi liśćmi na sztywnych łodygach.
Paprotka w domu, czyli co zrobić, by nasza roślina rozwijała się jak najlepiej
Paproć w domu wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych: większość jej odmian preferuje podlewanie jeden bądź dwa razy na tydzień ; sadząc ją powinniśmy donicę wypełnić ziemię o kwasowym odczynie; nie powinniśmy wystawiać jej na bezpośrednie promienie słoneczne (paproć w stanie naturalnym rośnie nisko, przez co słońce ma do niej ograniczony dostęp – w domowych warunkach powinniśmy zapewnić jej analogiczne środowisko).
Paprotka domowa: zasady pielęgnacji
Paprotki domowe powinniśmy pielęgnować przede wszystkim poprzez zapewnienie im żyznego, przepuszczalnego i kwasowego podłoża ; roślina słabo toleruje zarówno przesuszenie, jak i przelanie (powinniśmy podlewać ją zwykle 1x w tygodniu); powinniśmy zadbać o dość wilgotne, ale nie upalne powietrze w pomieszczeniu, gdzie paprotka bytuje.
Paprotka w domu a zdrowie: fakty i mity
Faktem jest, że naukowo potwierdzono filtrujące powietrze właściwości paprotki: neutralizuje między innymi formaldehydy (toksyczne substancje z farb czy wykładzin), dodatkowo, jonizując powietrze (zanieczyszczenia i sprzęt elektryczny powoduje, że w powietrzu zaburzona jest równowaga jonów dodatnich i ujemnych: paprotka niweluje przewagę jonów dodatnich nad ujemnymi , co przekłada się na nasze samopoczucie i wydajność).
Do mitów należy włączyć dawną „rewelację”, że paprotka nocą „kradnie” tlen z powietrza.
Jak pielęgnować paprotkę w domu?
Paprotka odwdzięczy się pięknym wyglądem i zdrowszym powietrzem w pokoju, kiedy zapewnimy jej odpowiednie warunki: miejsce bez bezpośredniego działania promieni słonecznych, ale nie zacienione); ziemia w donicy powinna być lekko wilgotna – żółknięcie rośliny oznacza jej przelanie; zimą powinniśmy nawilżać powietrze (paproci szkodzi ciepło kaloryferów i jednoczesna suchość powietrza).
Paprocie domowe w sypialni: warto?
Zdecydowanie tak: jeśli zależy nam na czystym powietrzu, pozbawionym szkodliwych substancji i poddanym korzystnej jonizacji, powinniśmy śmiało stawiać paproć w sypialni.
Jak podlewać paprotki domowe?
Kiedy znamy dokładną nazwę naszej odmiany, warto sprawdzić, jak powinno się ją podlewać: zwykle jednak większość paproci podlewamy raz w tygodniu, z ewentualną jedną dolewką w środku tygodnia. Nie możemy pozwolić, by ziemia się przesuszyła, przelanie też jej nie służy.
Pielęgnacja paproci w domu – podsumowanie
Paproć jest relatywnie prostym w uprawie gatunkiem: jeśli zastosujemy się do najważniejszych zasad (unikanie bezpośredniego słońca, podlewanie raz w tygodniu, stosowanie preparatu zakwaszającego ziemię w donicy, nie wystawianie na przeciągi, nawilżanie powietrza), nie powinniśmy ponosić kosztów z jej właściwym utrzymaniem.
Zobacz także:
Pielęgnacja roślin – jak dbać o kwiaty w domu?
Kwiaty doniczkowe cieniolubne – gdy w mieszkaniu brakuje słońca
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN