Ogród

Rośliny a ciemność w domu. Jak założyć hodowlę kwiatów w ciemnym mieszkaniu?

Ogród

Rośliny a ciemność w domu. Jak założyć hodowlę kwiatów w ciemnym mieszkaniu?

Marzysz o domu pełnym kwiatów, ale nie masz do tego warunków? Jeśli twoje mieszanie jest ciemne i nie sprzyja hodowli roślin mamy dobre wiadomości. Jeszcze wszystko jest możliwe, wystarczy, że oświetlisz rośliny LED-owymi żarówkami. O tym, jak zapewnić kwiatom odpowiednie warunki opowiedział nam Sebastian Kulis, autor książki „Roślinne porady”. 

Roślina potrzebuje światła

Wśród kwiatów wyróżniamy trzy typy. Rośliny światłolubne, takie, które potrzebują średniej ilość światła oraz takie, które światła praktycznie nie potrzebują.  

Najbardziej światłolubne możemy poznać po tym, że będą miały bardzo długie liście, cienkie liście, długie, twarde liście. Na przykład rozmaryn, lawenda, czy coś, co będzie się upodabniać do kaktusów. Rośliny, które lubią rozproszone światło, mają mniejsze liście, też dość twarde, ale mają różne plamy

– powiedział Sebastian Kulis. 

Pierwszymi objawami dającymi nam do zrozumienia, że nasz kwiat potrzebuje więcej światła, jest sytuacja, gdy roślina, która powinna mieć wzory lub plamy, traci kolor i robi się jednolita. Pędy takich kwiatów stają się wiotkie i wizualnie opadają z sił.

Roślinami, które świetnie poradzą sobie nawet w ciemnych warunkach, są aspidistra, sansewieria, skrzydłokwiat, zamiokulkas. Ponadto kwiatów tych praktycznie nie musimy podlewać.

Są też rośliny, które światła nie potrzebują i możemy je pomęczyć. Zamiokulkas może stać pół roku w łazience bez światła i nic mu się nie stanie. Jeśli zobaczymy, że robi się blady, to oznacza, że musimy wystawić go na słońce 

– dodał. 

Jakimi żarówkami można doświetlić rośliny w domu?

W sytuacji, gdy nasze mieszkanie jest ciemne, a pogoda za oknem nie sprzyja, naszym kwiatom może pomóc sztuczne doświetlanie. Niestety w tym przypadku zwykła żarówka z białym światłem nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Może ona jedynie pogrzać lub poparzyć kwiaty. Jedynymi żarówkami, które mogą coś zdziałać, są żarówki LED-owe w kolorze niebieskim i czerwonym. Imitują one światło słoneczne i odpowiadają za stymulację komórek rośliny.

To nie są białe żarówki z biurka tylko żarówka, która emituje dwa rodzaje światła, czyli czerwone i niebieskie. Światło to udaje światło słoneczne i odpowiada za dobry wzrost roślin 

– powiedział.

 Ile czasu dziennie powinniśmy naświetlać rośliny?

Zastanawiacie się, ile czasu powinniśmy naświetlać rośliny, aby zdrowo rosły i świeżo wyglądały? To wszystko zależy od tego ile mamy  światła dziennego, jaka jest pora roku oraz pogoda. Rośliny powinny mieć dziennie ok. 8 godz. światła. Jak przyznał Sebastian Kulis, należy więc sprytnie balansować między naturalnym a sztucznym doświetlaniem kwiatów.

W świecie roślin wiele rzeczy zależy od czegoś. Musimy polegać na tym, co widzimy za oknem. Jeżeli za oknem cały dzień jest szaro, to dobrze włączyć światło rano i wyłączyć wieczorem. Światło powinno być zawsze z góry. Jedna żarówka kosztuje około 20 złotych

- podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
68
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0