Aranżacje wnętrz

Rośliny o barwnych liściach - dzięki nim pięknie udekorujesz wnętrze

Aranżacje wnętrz

Rośliny o barwnych liściach - dzięki nim pięknie udekorujesz wnętrze

Szukając kolorowych i dekoracyjnych roślin doniczkowych, często wybieramy te z kwiatami. Trzeba jednak pamiętać, że nie będą one stale kwitnąć. Dlatego warto zainwestować także w rośliny, których barwne liście będą cieszyły nasze oczy cały rok.

Wśród roślin najchętniej uprawianych w domach królują te z urokliwymi kwiatami, ale nie brakuje również gatunków, których uroda wynika z kolorowych i oryginalnych liści. Oto kilka przykładów.

Bardzo popularne begonie

Begonia maculata - to roślina o nieprzeciętnym ubarwieniu - jej liście ozdobione są białymi plamami układającymi się w marmurkowaty wzór. Najlepiej będzie się czuła w miejscu umiarkowanie ciepłym i oświetlonym, unikajmy jednak stawiania jej na silnie nasłonecznionym stanowisku. Należy ją podlewać dość regularnie, aby ziemia była cały czas wilgotna.

Begonia królewska - roślinę tę wyróżniają dekoracyjne wielokolorowe liście o sercowatym kształcie w różnej tonacji barw. Woli ona stanowiska jasne, ale nie należy jej stawiać w miejscach, na które bezpośrednio padają promienie słoneczne. Tę odmianę begonii także należy regularnie i dość obficie nawadniać.

Inne oryginalne rośliny

Oprócz begonii, których odmian jest aż 300, można też postawić na inne, równie dekoracyjne rośliny, do których zaliczamy: 

Aglaonema - w zależności od odmiany, zielone liście pokryte są białym, różowym lub żółtawym deseniem.

To jest roślina, o której nawet trochę można zapomnieć, podlewamy ją dosyć rzadko, ona lubi stanowisko w rozproszonym świetle, ale tez dobrze znosi cień. Jest praktycznie nie do zabicia

- powiedziała florystka Anna Wojtala.

Calathea - jej liście są jasnozielone i mają ciemne plamy tworzące oryginalny wzór, od spodu natomiast deseń jest w odcieniach fioletu. Roślina wymaga stanowiska jasnego, umiarkowanego podlewania, a także wilgotnego powietrza.

Maranta - najczęściej spotykane są dwie odmiany - o liściach zielonych z czarnymi plamami i liściach w dwóch odcieniach zieleni z czerwonymi nerwami. Roślina ta lubi wilgotne powietrze i jasne miejsca.

Jeśli jednak będą miały za dużo światła, to zrobią się bledsze

- powiedział nasz gość.

Ginura - jej liście pokryte są drobnymi fioletowymi włoskami, natomiast u dorosłych okazów większa część blaszki liściowej jest także fioletowa. Roślina ta preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne. Jednak bezpośrednie słońce może doprowadzi do jej uschnięcia i utraty koloru.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
65
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0