lecznicze

    Kruszyna pospolita występuje niemal na całym świecie, w tym w Polsce. Może pełnić funkcję ozdobną (np. odmiana

    Miłorząb japoński to jedno z najstarszych drzew, które przetrwały do naszych czasów. Pochodzące z Chin, swoje zastosowanie lecznicze oferuje ludziom na całym świecie. Wyciąg z miłorzębu japońskiego zaleca się w terapii choroby Alzheimera, miażdżycy, demencji naczyniowej. Profilaktycznie zaś polecany jest jako lek wspomagający naukę i koncentrację.

    Ashwagandha jest wyjątkową rośliną o niesamowitych właściwościach. Działa antynowotworowo i antybakteryjnie. Wspomaga przemęczony organizm i wpływa na kondycję oraz witalność. Wykazuje również działanie antydepresyjne. Ashwagandhę poleca się osobom znerwicowanym. Wspomaga umysł i ciało, a przy tym jest naturalnym dodatkiem do diety.

    Agnieszka Cegielska: "Czarny bez to absolutnie magiczna roślina, za której ścięcie, w dawnych czasach w Wielkiej Brytanii, groziła kara śmierci". Przetworzone kwiaty i owoce czarnego bzu działają: "przeciwzapalnie, bakteriobójczo, wirusobójczo, wzmagają produkcję moczu - dzięki czemu organizm pozbywa się wszystkich szkodliwych metabolitów". UWAGA! Nie wolno jeść świeżych owoców ani kwiatów czarnego bzu, bo zawierają toksyczny składnik. Jednak podczas przetwarzania (suszenie, gotowanie itp.) ulega on rozkładowi i staje się zupełnie nieszkodliwy. Na zdrowie!