Olej rydzowy: właściwości lecznicze, zastosowanie w kosmetyce. Jak stosować i gdzie kupić olej rydzowy?

Olej
Olej rydzowy
Źródło: GettyImages/Anastasiia Krivenok
Olej rydzowy z lnianki jest źródłem związków, które hamują starzenie się skóry oraz zapewniają prawidłową pracę serca i mózgu. Znajduje zastosowanie w kosmetyce, gdyż uelastycznia i ujędrnia skórę oraz działa odżywczo na włosy. Olej rydzowy można stosować w kuchni jako dodatek do sałatek, surówek oraz kasz.

Olej rydzowy jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych o dobroczynnym wpływie na zdrowie. Znajduje zastosowanie w kuchni, jak też w kosmetyce. Olej rydzowy odpowiada m.in. za regulowanie poziomu cukru we krwi, usprawnianie pracy układu nerwowego oraz zapobieganie chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Olej rydzowy z lnianki – co to jest?

Olej rydzowy, nazywany również olejem z lnianki, otrzymywany jest z nasion lnicznika siewnego. Jest to roślina oleista zwana także lnianką, lennicą oraz rydzem ze względu na brunatny kolor ziarenek. Olej rydzowy z lnianki w dzisiejszych czasach jest mało znany, jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu powszechnie gościł na polskich stołach. Stanowi bogate źródło cennych dla organizmu substancji, którym zawdzięcza liczne właściwości zdrowotne i lecznicze.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Olej rydzowy – właściwości

Właściwości oleju rydzowego wiążą się z zawartymi w nim nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które pozytywnie oddziałują na organizm. W oleju rydzowym występuje również witamina E należąca do naturalnych przeciwutleniaczy. Związek ten neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych, dzięki czemu hamuje procesy starzenia się. Olej rydzowy z lnianki posiada właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Ma dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Obniża poziom tzw. złego cholesterolu, który może odkładać się w ścianach tętnic, a w konsekwencji wywoływać miażdżycę. Do właściwości oleju rydzowego należą również: ochronne działanie na wątrobę, trzustkę, jelita i nerki, utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi, łagodzenie objawów alergii oraz redukowanie dolegliwości związanych z chorobami reumatycznymi.

Olej rydzowy pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, usprawniając pracę mózgu. Dzięki temu przyczynia się do polepszenia zdolności poznawczych: pamięci, uwagi i koncentracji.

Zastosowanie oleju rydzowego

Olej rydzowy może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie. Zastosowanie oleju rydzowego na skórę przyczynia się do zwiększenia elastyczności skóry i zmniejszenia utraty wody z naskórka. Ponadto, olej rydzowy przyspiesza proces gojenia się ran, owrzodzeń, odleżyn i oparzeń. Produkt ten może być pomocny przy atopowym zapaleniu skóry, gdyż łagodzi objawy choroby. Jest wykorzystywany w leczeniu wyprysków, dermatoz i różnych zmian skórnych o charakterze zapalnym. Olej rydzowy stosuje się także wewnętrznie w celu poprawy pamięci i koncentracji. Zaleca się przyjmować 1 łyżeczkę oleju dziennie, najlepiej na czczo, niedługo po przebudzeniu. Taka regularna kuracja może mieć pozytywny wpływ nie tylko na pracę układu nerwowego, ale również wzroku, serca, trzustki, nerek, wątroby i jelit.

Olej rydzowy w kosmetyce

Olej rydzowy z lnianki wykazuje działanie ujędrniające, wygładzające i zmiękczające, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy opóźnia procesy starzenia się skóry, zachowując jej młody wygląd. Olej rydzowy z lnianki można stosować samodzielnie, występuje także jako składnik preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Olej rydzowy w kosmetyce wykorzystywany jest także w formie maseczki na włosy.

Należy go aplikować na same końcówki, ewentualnie nakładać od połowy włosów. Niewskazane jest nacieranie skóry głowy, co sprzyja przetłuszczaniu się tego obszaru. Po nałożeniu oleju rydzowego na włosy i odczekaniu kilkudziesięciu minut głowę należy umyć szamponem i dokładnie spłukać.

Olej rydzowy – jak stosować?

Olej rydzowy stosuje się nie tylko w kosmetyce, ale również w kuchni. Należy jednak pamiętać, że olej rydzowy z lnianki może być wykorzystywany wyłącznie na zimno, w postaci surowej. Niewskazane jest podgrzewanie oleju, które powoduje utratę cennych właściwości. Olej rydzowy doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek, surówek, białego sera, a także śledzi, kasz i ziemniaków. Tworzy smaczne zestawienie z potrawami zawierającymi cebulę i czosnek. Olej rydzowy z lnianki znajduje także zastosowanie jako składnik marynat do mięs.

Gdzie kupić olej rydzowy?

Olej rydzowy z lnianki można kupić w stacjonarnych i internetowych sklepach ze zdrową żywnością. Cena oleju rydzowego wynosi od 10 do 14 zł za 250 ml. Po otwarciu buteleczki produkt powinien być przechowywany nie dłużej niż 6 miesięcy, pod warunkiem szczelności opakowania. Olej rydzowy należy umieścić w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w lodówce w temperaturze 4–10℃, aby uniknąć utlenienia i zjełczenia produktu.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości