Soplówka jeżowata, inaczej nazywana lwią grzywą, od dawna przyciąga uwagę zwolenników medycyny alternatywnej. Produkty zawierające ten grzyb, które można znaleźć na rynku, są często promowane jako lek na różne dolegliwości, w tym ciężkie choroby przewlekłe. Co to za grzyb i jakie ma właściwości?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Grzyby
Soplówka jeżowata - co to za grzyb?
Soplówka jeżowta ma kulisty, poduchowaty lub strzechowaty kształt. Jej wielkość waha się od 8 do 20 cm, ale niektóre okazy mogą dorastać nawet do 30 cm. W młodości ma biały kolor, który z czasem zmienia się na białokremowy, potem na żółtosiny, a w końcu na ochrowobrązowawy. Przyrasta do drzewa bokiem lub za pomocą bulwiastej części, która z wiekiem drewnieje.
Jest gęsto pokryta kolcami, które mają długość od 2 do 6 cm i grubość (przy podstawie) od 1,5 do 2 mm. Kolce w młodości są białawożółte, później stają się śmietankowe, a na starość ich kolor zmienia się na żółtopomarańczowy lub siwobrązowawy.
Miąższ grzyba jest mięsisty, elastyczny, sprężysty i nieco włóknisty. Ma biały kolor, jest zwarty i dziurkowany. Smak ma słodkawy, a zapach typowo grzybowy.
Czy soplówkę jeżowatą można znaleźć w Polsce?
Ten gatunek występuje w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce jest jednak rzadko spotykany. Do 2021 roku odnotowano tylko 3 historyczne stanowiska i 55 współczesnych, w tym na buku zwyczajnym, który jest pomnikiem przyrody nr 1066 w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w Gdańsku. Gatunek ten jest umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski z statusem E, co oznacza, że jest na skraju wymarcia. Jest również na listach gatunków zagrożonych w wielu innych krajach, takich jak Austria, Belgia, Czechy, Szwajcaria, Niemcy, Dania, Anglia, Holandia, Szwecja i Słowacja.
W Polsce znacznie częściej można spotkać "kuzynkę" soplówki jeżowatej - soplówkę bukową i jodłową. Różnią się jednak one znacznie od jeżowatej - zarówno kształtem owocnika, jak i kolcami.
Właściwości soplówki jeżowatej
Soplówka jeżowata uznawana jest za grzyb jadalny, jednak w Polsce podlega ochronie ścisłej i nie wolno go zbierać. W Japonii i Chinach jest lubianym grzybem, który można znaleźć w sklepach na dziale spożywczym. Ponadto, przypisuje mu się właściwości lecznicze - przeciwnowotowrowe, immunomodulacyjne, nerwotoniczne i antyastmatyczne.
Soplówkę jeżowatą można znaleźć w wielu suplementach diety, jednak warto wspomnieć, że nie podlegają one tak ścisłej kontroli, jak leki (nawet te wydawane bez recepty). Stąd realny skład produktów może się różnić od deklarowanego. Ponadto, w mediach pojawiają się doniesienia o potencjalnych zatruciach tym grzybem. Dlatego też, zawsze warto mieć na uwadze, że preparaty z kategorii suplementów mogą być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia.
Zatrucia soplówką jeżowatą
Jak podaje Onet - coraz częściej mozna usłyszeć w mediach o potencjalnie szkodliwym wpływie tego grzyba na zdrowie.
- Przykładem może być historia TikTokerki Pauliny Kozioł, która po spożyciu soplówki jeżowatej zaobserwowała u siebie niepokojące objawy psychiczne - podaje portal onet.pl.
Jak donosi portal, także na platformie Reddit, internauci dzielą się swoimi doświadczeniami na temat spożywania soplówki jeżowatej.
- Wśród wymienianych przez nich skutków ubocznych pojawiają się bóle głowy, problemy poznawcze, dezorientacja, a także objawy charakterystyczne dla zespołu serotoninowego, który jest naprawdę niebezpieczny - czytamy.
Soplówka jeżowata w medycynie alternatywnej
W Chinach, w medycynie tradycyjnej, soplówka jeżowata polecana jest przy chorobie Parkinsona i Alzheimera, chorobach nowotworowych, stwardnieniu rozsianym i wielu innych. Uważa się, że ma ona działanie przeciwzapalne, ułatwia gojenie ran, a także poprawia odporność.
Jest również chętnie uprawiana w Japonii, jednak tam jest głównie grzybem spożywczym. Jego smak porównuje się do mięsa krabów czy owoców morza.
Zobacz także:
- Niezwykłe grzyby, które przypominają koralowce. Znajdziesz je w polskim lesie
- Leśne płomyczki to jedne z najpiękniejszych grzybów. Dowiedz się, czy są jadalne
- Co zrobić w przypadku zatrucia się grzybami? Nie zwlekajmy zbyt długo
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Onet/Wikipedia/Potencjał terapeutyczny Soplówki Jeżowatej (Hericium erinaceus) wzaburzeniachneurologicznych i poznawczych/Skład chemiczny i wartość Buna Shimeji – Hypsizygus tessalatus i soplówki jeżowatej Hericium erinaceus
Źródło zdjęcia głównego: imageBROKER/Angelika Schmelzer/Getty Images