Krwawiący grzyb w polskich lasach. O tym jeszcze nie słyszałeś

Grzybówka krwawiąca
Krwawiący grzyb w polskich lasach. O tym jeszcze nie słyszałeś
Źródło: SynchR/Getty Images
W Polskich lasach można spotkać wiele niezwykłych grzybów - ucho judasza, palce umarlaka, czarcie jaja, ale mało kto słyszał o tym pospolitym, niepozornym grzybku, który po nacięciu wygląda, jakby zaczynał krwawić. Nazywa się grzybówka krwawiąca. Czy jest trująca?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Grzyby

Zofia Leszczyńska-Niziołek
Źródło: Dzień Dobry TVN
Grzybiarskie tipy
Grzybiarskie tipy
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Na grzyby!
Na grzyby!
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach

Ten grzyb krwawi - grzybówka krwawiąca

Ten malutki i niepozorny grzyb, kiedy zostanie uszkodzony zaczyna krwawić. Oczywiście nie jest to prawdziwa krew, a jego wydzielina, ale może zrobić wielkie wrażenie. Zwłaszcza, że w przeciwieństwie do innych przebarwiających się grzybów, ten wygląda, jakby faktycznie krwawił, gdyż czerwona ciecz zaczyna wypływać w miejscu uszkodzenia, nawet na wierzchu kapelusza.

Jak wygląda i gdzie znaleźć grzybówkę krwawiącą?

Grzybówka krwawiąca jest bardzo małym grzybem. Jej wysokość sięga maksymalnie 6 centymetrów, a kapelusz osiąga średnicę do 1 cm. Trzon jest walcowaty i pusty w środku, a u podstawy ma charakterystyczne sztywne, białe strzępki grzybni. Kapelusz jest stożkowaty, wypukły, a po rozwinięciu jest szeroko rozpostarty z widocznymi blaszkami i niewielkim garbkiem na środku. Jest barwy różowobrązowej z charakterystycznymi pasami na kapeluszu. Blaszki grzybówki krwawiącej są bladoróżowe z szarym odcieniu, wąskie i dość rzadkie.

Grzybówka krwawiąca w Polsce jest gatunkiem pospolitym. Występuje również w wielu miejscach na świecie - Ameryce Północnej i Środkowej, w Europie, a nawet Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Znaleźć ją można przede wszystkim wśród opadłego igliwia, gałęzi i liści, a także na szczątkach roślinnych. Pojawia się od maja i owocuje aż do października.

Grzybówka krwawiąca - czy jest trująca?

Ten gatunek grzyba nie jest przebadany do końca pod kątem toksyczności i wiele źródeł ostrzega przed jego możliwymi właściwościami trującymi.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości