Sól epsom wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Wspomaga procesy regeneracyjne organizmu, odkwasza go, wspomaga usuwanie substancji toksycznych, łagodzi stany zapalne, a także działa przeciwłojotokowo. Dzięki tak szerokiemu spektrum zastosowania, sól epsom znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie (tradycyjnej oraz naturalnej), ale także w kosmetyce.
Sól epsom - podstawowe informacje
Sól epsom została odkryta w XVII wieku w Anglii (z tego powodu bywa czasem nazywana solą angielską). Jej naturalne źródła znajdowały się w pobliżu niewielkiej miejscowości Epsom. Po dostrzeżeniu wyjątkowych właściwości substancji, zaledwie w ciągu kilku lat rozpoczęto odparowywanie soli na olbrzymią skalę.
Z wyglądu sól epsom nie różni się znacząco od soli morskiej czy kamiennej. Ma postać kryształków, jest biała, nie ma zapachu i łatwo rozpuszcza się w wodzie. Po skosztowaniu soli epsom można zauważyć jednak, że nie jest słona, lecz gorzka (stąd też wywodzi się kolejna jej nazwa - sól gorzka).
Sól epsom - właściwości
Sól epsom to związek chemiczny o nazwie siarczan magnezu (MgSO4). W swoim składzie sól zawiera przede wszystkim magnez, miedź oraz siarkę. Obecność tych składników sprawia, że sól epsom pozytywnie wpływa na wiele aspektów funkcjonowania organizmu.
Siarka to pierwiastek znany ze swoich właściwości przeciwgrzybiczych, przeciwtrądzikowych i przeciwłojotokowych. Z tego względu bardzo często wykorzystuje się ją w kosmetyce i dermatologii. Ponadto, siarka działa leczniczo w przypadku artretyzmu oraz stanów zapalnych stawów.
Magnez doceniany jest przede wszystkim za sprawą pozytywnego działania na układ nerwowy. Pierwiastek ten działa uspokajająco, relaksująco i regenerująco. Skutecznie poprawia funkcjonowanie układu ruchowego, zmniejszając bóle mięśniowe i stawowe oraz zapobiegając pojawianiu się skurczów.
Lecznicze działanie soli epsom
Jak wykorzystuje się prozdrowotne działanie soli epsom? Oto przykłady:
- Łagodzenie stresu - kąpiel z wykorzystaniem soli epsom może działać odprężająco i wyciszająco. Podczas kąpieli w ciepłej wodzie wartościowe składniki soli mogą skutecznie wchłaniać się do organizmu. Tego typu zabiegi doskonale sprawdzają się jako relaks po wysiłku fizycznym lub psychicznym.
- Leczenie grzybicy stóp - siarka znajdująca się w soli epsom działa przeciwgrzybiczo. Regularne kąpiele stóp w wodzie z odpowiednią ilością soli pozwalają łagodzić objawy grzybicy. Co więcej, w ten sposób można pozbyć się również przykrego zapachu stóp.
- Leczenie zaparć - sól epsom przyspiesza metabolizm i zażywana doustnie, wykazuje silne działanie przeczyszczające. Dzięki temu może być skutecznym sposobem na zaparcia. Warto jednak zachować ostrożność przy jej stosowaniu, ponieważ spożywana w zbyt dużych ilościach może powodować biegunkę.
- Gojenie i regeneracja - kompresy z solą epsom mogą przyspieszać gojenie skóry, np. po ukąszeniach owadów czy po oparzeniach słonecznych. Związki zawarte w soli zadziałają w tym wypadku nie tylko regenerująco, ale także przeciwbólowo.
- Obniżanie ciśnienia krwi - za sprawą zawartości magnezu sól epsom korzystnie wpływa na pracę serca oraz układu krążenia. Kąpiele z wykorzystaniem soli wspomagają naczynia krwionośne i działają rozkurczająco, dzięki czemu możliwe jest obniżenie ciśnienia krwi, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału serca.
Zastosowanie soli epsom w kosmetyce
Dzięki zawartości siarki sól epsom polecana jest osobom, które borykają się z problemem trądziku. Okłady i kąpiele z wykorzystaniem soli działają na skórę antybakteryjnie, zapobiegają powstawaniu nowych zmian trądzikowych, a także rozprzestrzenianiu się tych istniejących. Sól epsom pozwala skutecznie ograniczyć łojotok, dlatego polecana jest również osobom, które posiadają cerę tłustą. Regularne stosowanie soli epsom w pielęgnacji skóry może znacznie poprawić jej wygląd. Sól epsom stosuje się także w pielęgnacji włosów i skóry głowy - ma działanie przeciwłupieżowe i oczyszczające. Pozwala skutecznie zmniejszyć przetłuszczanie się włosów i dokładnie oczyścić włosy i skórę głowy z pozostałości po kosmetykach stylizacyjnych.
Gdzie można kupić sól epsom?
Sól epsom można zakupić w większości sklepów ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich oraz w drogeriach z naturalnymi kosmetykami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wiosenne pobudzenie organizmu. Ta dieta postawi nas na nogi. Nie może w niej zabraknąć 3 elementów
- Zdrowie naturalnie, czyli zioła na przednówek. "Najbardziej wymagający czas dla organizmu"
- Dieta może zmniejszyć ryzyko Alzheimera? Wyniki badań naukowych nie pozostawiają wątpliwości
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: 4nadia/Getty Images