Właściwości i zastosowanie soli kamiennej. Co warto o niej wiedzieć?

Jakie zastosowanie ma sól kamienna? Właściwości
Źródło: Dzień Dobry TVN
Porządki w przyprawach
Porządki w przyprawach
Dla zdrowego brzuszka - oregano, bazylia i pietruszka
Dla zdrowego brzuszka - oregano, bazylia i pietruszka
Złe i dobrze dobrane duety spożywcze
Złe i dobrze dobrane duety spożywcze
Kasza czy ziemniaki?
Kasza czy ziemniaki?
Co to jest zdrowa przekąska?
Co to jest zdrowa przekąska?
Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Co nam mówią symbole na opakowaniach?
Zdrowe grillowanie
Zdrowe grillowanie
Jakie ryby warto jeść?
Jakie ryby warto jeść?
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Jak dobrze przechowywać przyprawy, aby były świeże i aromatyczne?
Jak mądrze kupować?
Jak mądrze kupować?
Zdrowe śniadanie
Zdrowe śniadanie
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce

Większość z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie codziennego życia bez soli kamiennej. Używamy jej do przyprawiania niemalże wszystkich dań. Wykorzystujemy do konserwowania żywności, czyszczenia mieszkania, odplamiania ubrań, a nawet do pielęgnacji ciała.

Sól kamienna wykorzystywana jest przez ludzi od tysięcy lat. Pierwsze wzmianki na temat tej substancji pochodzą z egipskich zapisków, powstałych około 3000 r. p.n.e. Sól stosowana była tam wówczas przede wszystkim jako środek leczniczy, który przynosić miał ulgę w wielu różnych dolegliwościach. Starożytni Grecy odkryli, że słona substancja doskonale nadaje się do konserwowania żywności. Hebrajczycy uważali sól za tak wartościową, że składali ją w ofierze podczas najważniejszych uroczystości religijnych.

Jakie zastosowanie miała sól kamienna w przeszłości?

W starożytności sól kamienna była niezwykle cenną substancją. W wielu miejscach świata wykorzystywano ją nawet jako środek płatniczy. W Rzymie żołnierskie wynagrodzenia wypłacano właśnie w soli - w ten sposób powstało nawet angielskie słowo salary (wynagrodzenie), pochodzące od łacińskiego salis, oznaczającego sól. W Tybecie z soli wybijano monety.

W średniowieczu wartość soli wciąż była bardzo wysoka. Powszechnie nazywano ją wówczas "białym złotem". Co ciekawe, w Polsce niewielkie przestępstwa były wówczas karane grzywną, których wysokość mierzona była w kruszcach soli. Bardzo prawdopodobne, że to właśnie wtedy powstało popularne do dziś powiedzenie "słono za coś zapłacić".

Wielu historyków przypuszcza, że sól kamienna (a raczej podatek, jaki nałożono na nią w XIV wieku) mogła być jedną z przyczyn… wybuchu rewolucji francuskiej.

Sól kamienna zyskała zastosowanie w przemyśle w XIX wieku. Od tamtego czasu stale rośnie liczba produktów, do których jest ona wykorzystywana.

Sól kamienna - jej cechy i zastosowanie

Sól kamienna jest minerałem - skałą osadową, która składa się przede wszystkim z halitu, czyli chlorku sodu. Pozostałymi związkami, jakie znaleźć można w soli kamiennej, są: anhydryt, gips, węglany, kwarc, siarczan oraz chlorek magnezu. W nieoczyszczonej soli kamiennej występują często także ślady substancji organicznych, np. bituminy.

Złoża soli powstają na skutek odparowywania słonej wody z różnego rodzaju zbiorników (głównie z basenów morskich o niedużej głębokości lub z wód śródlądowych). Zjawisko to zachodzi, jeżeli klimat jest wystarczająco ciepły i suchy, a dostawy świeżej wody ograniczone.

Powszechne zastosowanie soli kamiennej w życiu codziennym oraz w przemyśle sprawia, że każdego roku na świecie wydobywa się ponad 200 tysięcy ton tej substancji.

Wydobycie soli kamiennej w Polsce

W Polsce rocznie wydobywa się około 4 ton soli kamiennej. Największe jej złoża znajdują się na Kujawach (przede wszystkim w Inowrocławiu oraz Ciechocinku), Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku.

Do najbardziej rozpoznawalnych, lecz aktualnie nieeksploatowanych złóż, zalicza się te zlokalizowane w Małopolsce - w Wieliczce, Bośni czy Baryczy.

Jakie zastosowanie ma sól kamienna?

Zastosowanie soli kamiennej jest niezwykle szerokie i w żadnym wypadku nie ogranicza się jedynie do przyprawiania czy konserwowania żywności. Oto kilka przykładów jej użycia w życiu codziennym.

Domowe porządki - sól kamienna jest skutecznym, a zarazem delikatnym środkiem czyszczącym. Łącząc ją z sodą oczyszczoną i wodą, uzyskamy naturalny produkt myjący, który sprawdzi się na wszystkich powierzchniach.

Odplamianie - dzięki soli z łatwością możemy usunąć plamę z wina z obrusu. Wystarczy, że posypiemy ją solą, a po 30 minutach wypierzemy tkaninę w zimnej wodzie.

Leczenie infekcji - płukanie gardła mieszanką soli i wody to sposób, który podczas przeziębienia stosowały już nasze prababcie. Możemy w ten sposób złagodzić ból i zahamować stan zapalny. Ile soli do płukania gardła powinno się używać? Na 1/3 szklanki wody wystarczy łyżeczka soli.

Wygładzanie skóry - sól stanowi doskonałą bazę do przygotowania domowego peelingu. Wystarczy, że zmieszamy garść soli z wybranym olejkiem eterycznym. Tak powstałą mieszanką należy masować ciało, a następnie całość spłukać.

Pielęgnacja biżuterii - sól to środek, przy pomocy którego z łatwością wyczyścić można srebrną biżuterię. Łańcuszki, kolczyki czy bransoletki, które utraciły swój dawny blask, należy przetrzeć roztworem przygotowanym z 2 łyżek soli i szklanki letniej wody.

Komfortowe pieczenie - jeżeli podczas przygotowywania potrawy na dno piekarnika skapnie tłuszcz (lub jakikolwiek inny składnik dania), wystarczy, że zasypiemy go garścią soli. Dzięki temu nie będzie się on dymił, a po skończeniu pieczenia, będziemy mogli z łatwością usunąć zabrudzenie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości