Kąpiel solankowa w domu – jak ją samodzielnie przygotować? Komu jest polecana?

Sól do kąpieli
Kąpiel solankowa w domu – jak ją samodzielnie przygotować?
Źródło: Mint Images/Getty Images
Kąpiele solankowe to codzienne zabiegi w sanatoriach, na turnusach zdrowotnych, regeneracyjnych. Okazuje się, że stosunkowo niewielkim kosztem można samodzielnie przygotować kąpiel solankową w domu, we własnej wannie. Jak się do tego przygotować? Jak zrobić kąpiel solankową?

Samodzielne przygotowanie kąpieli solankowej nie jest skomplikowane. Pierwszy etap to zakupienie odpowiedniej soli. Na jej opakowaniu znajduje się sposób dozowania. Osoby cierpiące na różne problemy zdrowotne powinny zasięgnąć opinii swojego lekarza, bo być może są przeciwwskazania do kąpieli solankowej w konkretnym przypadku. A jakie działanie ma kąpiel solankowa w domu?

Kąpiel solankowa – czym jest?

Kąpiele solankowe to kąpiele lecznicze, z których skorzystać można głównie w ośrodkach leczniczych, np. w tych zlokalizowanych w Ciechocinku, Iwonicz Zdroju czy Inowrocławiu. Kąpiel solankowa jest pomocna w walce z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, chorobami reumatycznymi, w łagodzeniu stanów pourazowych, a także w leczeniu dróg oddechowych.

Zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Kąpiel solankowa przygotowywana jest w wodzie chlorkowo-sodowej, najczęściej o stężeniu 1,4–6%. To właśnie chlorkowi sodu i składnikom mineralnym przypisuje się działanie lecznicze kąpieli solankowych. Wywołują one przekrwienie naczyń krwionośnych skóry, oddziaływają też na zakończenia nerwowe. Im większe stężenie solanki, tym silniejsze jest jej oddziaływanie. Minerały zawarte w solance przy rozszerzaniu naczyń i porów skóry odżywiają doskonale cerę, pomagają też pozbyć się toksyn i kwasów z organizmu. Kąpiel solankowa trwa około kwadransa, nawilża, odżywia i oczyszcza skórę. Jest też sposobem polecanym przez lekarzy na choroby układu ruchowego, schorzenia ortopedyczne lub choroby mające podłoże reumatoidalne.

Kąpiel solankowa w domu – jak ją przygotować?

Na kąpiele solankowe w uzdrowiskach pozwolić można sobie pod warunkiem poświęcenia na ten cel dość pokaźnych środków. Skierowanie od lekarza zapewnia dużo niższe koszty, ale przysługuje tylko nielicznym, a także wiąże się ze sporym zaangażowaniem czasowym i z reguły długim okresem na liście oczekujących. Nie dziwi więc, że dla osób cierpiących na różne dolegliwości kusząca wydaje się perspektywa samodzielnego przygotowania kąpieli solankowej w domu, nawet jeśli nie będzie to kąpiel solankowa z hydromasażem, jak w specjalistycznym ośrodku. Samodzielnie przygotowana kąpiel solankowa również może wydatnie zmniejszać np. bóle stawów, kręgosłupa czy mięśni. Niektóre osoby urządzające sobie kąpiele solankowe we własnej wannie zachwalają ich łagodzący wpływ na łuszczycę i przyczynianie się do zanikania trądziku. Lecznicza kąpiel solankowa u wielu osób koi nerwy, zmniejsza bóle mięśni, kręgosłupa i stawów. Nie trzeba wyjeżdżać do uzdrowiska, żeby skorzystać z tej metody poprawienia samopoczucia. Jak w domu przygotować leczniczą kąpiel solankową? Nie jest to szczególnie trudne. Podstawą jest zaopatrzenie się w tzw. sól uzdrowiskową, którą bez problemu można kupić w Internecie, a także w stacjonarnych aptekach, w których można nabyć np. sól bocheńską, sól iwonicką albo po prostu inne sole do domowych kąpieli solankowych, jakie może polecić sprzedawca. Przygodę z domowymi kąpielami solankowymi najlepiej rozpocząć od niższych temperatur wody – najlepiej o około 35℃, zwiększając z czasem jej temperaturę do 38℃, a nawet 42℃. Co do dozowania soli, czyli jej stężenia w wodzie, dokładne informacje zawsze znajdują się na opakowaniu, więc należy po prostu zastosować się do rad producenta.

Ile soli dodawać do kąpieli solankowej?

Optymalne stężenie solanki wnosi od 1,5 do 3, czasem nawet 4%. Oznacza to, że odpowiednio na 1 litr wody będzie trzeba dodać 15 g soli (aby uzyskać roztwór 1,5%), 30 g soli (aby uzyskać 3% roztwór) i 40 g soli (aby uzyskać 4% roztwór). Nie zaleca się kąpieli w stężeniach powyżej 6%. Należy pamiętać, że kąpiel solankowa przygotowywana jest przy użyciu odpowiednich, leczniczych soli, a nie soli kuchennej. Oznacza to, że przy wannie o pojemności 150 l, należy wsypać od 2 do 6 kg soli leczniczej.

Wskazania do kąpieli solankowej

Prawidłowo przygotowana kąpiel solankowa ma właściwości uzdrawiające. Ogólnie przyjąć można, że kąpiele solankowe są wskazane dla osób mających problemy ze stawami i sprawnością mięśni, z brakiem apetytu, anemią, a nawet z nadciśnieniem. Kąpiele w solance poleca się też osobom cierpiącym na choroby reumatyczne. Są zalecane również w okresach rekonwalescencji.

Kąpiel solankowa – przeciwwskazania

Jak dowiedzieć się, czy nie ma przeciwwskazań do kąpieli solankowych? Oto podstawowa rada, szczególnie dla osób starszych i borykających się z problemami zdrowotnymi: przy najbliższej wizycie u lekarza koniecznie należy omówić z nim pomysł zażywania domowych kąpieli solankowych. Specjalista zapewne odradzi kąpiele solankowe np. w przypadku, gdy chory ma problemy z nadciśnieniem, krążeniem krwi, żylakami lub choruje na serce. Należy pamiętać, że gorąca woda nie jest obojętna dla naczyń krwionośnych (rozszerza je), stąd konieczność zasięgnięcia opinii specjalisty.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mint Images / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości