Pielęgnacja twarzy i ciała

Kąpiel solankowa w domu – jak ją samodzielnie przygotować? Komu jest polecana?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mint Images/Getty ImagesKąpiel solankowa w domu – jak ją samodzielnie przygotować?

Kąpiele solankowe to codzienne zabiegi w sanatoriach, na turnusach zdrowotnych, regeneracyjnych. Okazuje się, że stosunkowo niewielkim kosztem można samodzielnie przygotować kąpiel solankową w domu, we własnej wannie. Jak się do tego przygotować? Jak zrobić kąpiel solankową?

Samodzielne przygotowanie kąpieli solankowej nie jest skomplikowane. Pierwszy etap to zakupienie odpowiedniej soli. Na jej opakowaniu znajduje się sposób dozowania. Osoby cierpiące na różne problemy zdrowotne powinny zasięgnąć opinii swojego lekarza, bo być może są przeciwwskazania do kąpieli solankowej w konkretnym przypadku. A jakie działanie ma kąpiel solankowa w domu?

Kąpiel solankowa – czym jest?

Kąpiele solankowe to kąpiele lecznicze, z których skorzystać można głównie w ośrodkach leczniczych, np. w tych zlokalizowanych w Ciechocinku, Iwonicz Zdroju czy Inowrocławiu. Kąpiel solankowa jest pomocna w walce z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, chorobami reumatycznymi, w łagodzeniu stanów pourazowych, a także w leczeniu dróg oddechowych.

Kąpiel solankowa przygotowywana jest w wodzie chlorkowo-sodowej, najczęściej o stężeniu 1,4–6%. To właśnie chlorkowi sodu i składnikom mineralnym przypisuje się działanie lecznicze kąpieli solankowych. Wywołują one przekrwienie naczyń krwionośnych skóry, oddziaływają też na zakończenia nerwowe. Im większe stężenie solanki, tym silniejsze jest jej oddziaływanie. Minerały zawarte w solance przy rozszerzaniu naczyń i porów skóry odżywiają doskonale cerę, pomagają też pozbyć się toksyn i kwasów z organizmu. Kąpiel solankowa trwa około kwadransa, nawilża, odżywia i oczyszcza skórę. Jest też sposobem polecanym przez lekarzy na choroby układu ruchowego, schorzenia ortopedyczne lub choroby mające podłoże reumatoidalne.

Kąpiel solankowa w domu – jak ją przygotować?

Na kąpiele solankowe w uzdrowiskach pozwolić można sobie pod warunkiem poświęcenia na ten cel dość pokaźnych środków. Skierowanie od lekarza zapewnia dużo niższe koszty, ale przysługuje tylko nielicznym, a także wiąże się ze sporym zaangażowaniem czasowym i z reguły długim okresem na liście oczekujących. Nie dziwi więc, że dla osób cierpiących na różne dolegliwości kusząca wydaje się perspektywa samodzielnego przygotowania kąpieli solankowej w domu, nawet jeśli nie będzie to kąpiel solankowa z hydromasażem, jak w specjalistycznym ośrodku. Samodzielnie przygotowana kąpiel solankowa również może wydatnie zmniejszać np. bóle stawów, kręgosłupa czy mięśni. Niektóre osoby urządzające sobie kąpiele solankowe we własnej wannie zachwalają ich łagodzący wpływ na łuszczycę i przyczynianie się do zanikania trądziku. Lecznicza kąpiel solankowa u wielu osób koi nerwy, zmniejsza bóle mięśni, kręgosłupa i stawów. Nie trzeba wyjeżdżać do uzdrowiska, żeby skorzystać z tej metody poprawienia samopoczucia. Jak w domu przygotować leczniczą kąpiel solankową? Nie jest to szczególnie trudne. Podstawą jest zaopatrzenie się w tzw. sól uzdrowiskową, którą bez problemu można kupić w Internecie, a także w stacjonarnych aptekach, w których można nabyć np. sól bocheńską, sól iwonicką albo po prostu inne sole do domowych kąpieli solankowych, jakie może polecić sprzedawca. Przygodę z domowymi kąpielami solankowymi najlepiej rozpocząć od niższych temperatur wody – najlepiej o około 35℃, zwiększając z czasem jej temperaturę do 38℃, a nawet 42℃. Co do dozowania soli, czyli jej stężenia w wodzie, dokładne informacje zawsze znajdują się na opakowaniu, więc należy po prostu zastosować się do rad producenta.

Wskazania do kąpieli solankowej

Prawidłowo przygotowana kąpiel solankowa ma właściwości uzdrawiające. Ogólnie przyjąć można, że kąpiele solankowe są wskazane dla osób mających problemy ze stawami i sprawnością mięśni, z brakiem apetytu, anemią, a nawet z nadciśnieniem. Kąpiele w solance poleca się też osobom cierpiącym na choroby reumatyczne. Są zalecane również w okresach rekonwalescencji.

Kąpiel solankowa – przeciwwskazania

Jak dowiedzieć się, czy nie ma przeciwwskazań do kąpieli solankowych? Oto podstawowa rada, szczególnie dla osób starszych i borykających się z problemami zdrowotnymi: przy najbliższej wizycie u lekarza koniecznie należy omówić z nim pomysł zażywania domowych kąpieli solankowych. Specjalista zapewne odradzi kąpiele solankowe np. w przypadku, gdy chory ma problemy z nadciśnieniem, krążeniem krwi, żylakami lub choruje na serce. Należy pamiętać, że gorąca woda nie jest obojętna dla naczyń krwionośnych (rozszerza je), stąd konieczność zasięgnięcia opinii specjalisty.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mint Images / Getty Images

Pozostałe wiadomości