"Mazaki do pisania po wannie są absolutnym hitem". Jak jeszcze przekonać dziecko do kąpieli?

Ratunku, moje dziecko nie znosi kąpieli
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kąpiel to podstawa pielęgnacji małego dziecka. Niestety nie wszystkie maluchy chcą się kąpać. Co zrobić, aby przekonać malca do tego, aby nie bał się wody i chciał wejść do wanienki? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Kingą Kołodziejak-Gul, blogerką i mamą.

Jak przekonać dziecko do kąpieli?

Dzieci są różne i nie wszystkie lubią wodę i kąpiele. Jak przekonać malucha do tego, że siedzenie w wanience i mycie to nic strasznego? - Trzeba je wspierać i zachęcać. Na początku warto się zaopatrzyć w odpowiednią wanienkę. Niektóre posiadają zabezpieczenia, które sprawiają, że maluch się nie zsuwa i widzi, co się wokół niego dzieje - mówiła w Dzień Dobry TVN Kinga Kołodziejak-Gul, blogerka i mama.

W przypadku starszych dzieci pomocne będą różnego rodzaju zabawki. - Absolutnym hitem są mazaki, którymi można rysować po wannie oraz puzzle, które przyklejają się do płytek lub prysznica. Dobrym rozwiązaniem będą także wszystkie zabawki, które pozwalają dziecku przelewać wodę - radziła nasza rozmówczyni.

Kąpiel dziecka. Co sprawia rodzicom najwięcej kłopotów?

Każdy rodzic wie, że mycie dziecku włosów to niełatwe zadanie. Na szczęście są gadżety, które mogą to ułatwić. - Na rynku można znaleźć specjalny daszek. Po włożeniu go na głowę dziecka mamy pewność, że szampon nie przedostanie się do oczu. Spłukanie kosmetyku z takim daszkiem jest też dużo łatwiejsze - podkreślała blogerka. Jej zdaniem kąpiel powinna być dla małego dziecka zabawą. - Warto podczas mycia wciągać malucha w jakąś opowieść, bajkę, w której będzie mógł uczestniczyć - tłumaczyła.

Co zrobić, gdy dziecko, które lubiło się kąpać, nagle nie chce wejść do wanny? - Może to być spowodowane jakimś przykrym doświadczeniem, np. tym, że kosmetyk dostał się do oczka dziecka i je podrażnił. Wydaje się mi się, że niechęć do kąpieli to również pewien etap w rozwoju dziecka - stwierdziła Kinga Kołodziejak-Gul.

Po jakie inne metody warto jeszcze sięgnąć, aby dziecko nie bało się wody i chciało się kąpać? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości