Dieta może zmniejszyć ryzyko Alzheimera? Wyniki badań naukowych nie pozostawiają wątpliwości

Dieta może zmniejszyć ryzyko Alzheimera. Zaskakujące wyniki badań naukowych
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Nadzieja na wyleczenie Alzheimera i Huntingtona
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Dieta na wysoki cholesterol
Dieta na wysoki cholesterol
Czas a dieta
Czas a dieta
Odpowiednio skomponowany jadłospis może przyczynić się do spowolnienia procesu starzenia mózgu o kilkanaście lat, a nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Rush w Chicago. Jakie artykuły spożywcze zostały przez nich wyróżnione? Co warto włączyć do codziennej diety?

Dieta może zmniejszyć ryzyko Alzheimera. Zaskakujące wyniki badań naukowych

Zespół naukowców z Uniwersytetu Rush w Chicago przebadał mózgi 581 nieżyjących już osób, które przed śmiercią, w ramach projektu "Memory and Aging Project", dostarczały im informacji o nawykach żywieniowych i wyraziły zgodę na przekazanie swoich narządów do analizy. W grupie badanych znaleźli się zwolennicy diety śródziemnomorskiej i diety MIND. To właśnie u nich szanse na pojawienie się wystarczających do zdiagnozowania choroby Alzheimera ilości zmian w mózgu w postaci blaszek amyloidowych i splątek neurofibrylarnych były aż o 40% mniejsze.

- Osoby, które przestrzegały diety śródziemnomorskiej (...) miały ilości blaszek i splątek podobne do osób, które są od nich o 18 lat młodsze - zauważyli autorzy badania, które zostało opublikowane na łamach czasopisma "Neurology".

Eksperci dowiedli, że nawet niewielkie modyfikacje w codziennym jadłospisie mogą nieść za sobą szereg korzyści zdrowotnych. Jak czytamy na tvn24.pl, ich zdaniem włączenie do menu choćby jednej kategorii z dwóch wyróżnionych diet może zmniejszać poziom szkodliwego białka w mózgu.

- Dodanie większych ilości zieleni, jagód, ziaren, oliwy z oliwek i ryb może opóźnić początki choroby Alzheimera lub zmniejszyć ryzyko demencji w procesie starzenia - zauważyła prof. chorób wewnętrznych z Rush University Medical Center, Puja Agarwal.

Dieta śródziemnomorska i dieta MIND - czym się wyróżniają?

Dieta śródziemnomorska zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego. Jak czytamy na tvn24.pl, w rankingu magazynu "US News & World Report" sześciokrotnie uznano ją za najlepszą dietę roku. Popularny plan żywieniowy opiera się głównie o produkty pełnoziarniste, nasiona, orzechy, oliwę, ryby, warzywa i owoce.

Dieta MIND, jak sama nazwa wskazuje, została opracowana pod kątem wspierania pracy mózgu. Stanowi ona połączenie diety śródziemnomorskiej i diety DASH. W jej skład wchodzą między innymi zielone warzywa (rukola, jarmuż, sałata, szpinak) i owoce jagodowe (jeżyny, borówki, maliny, truskawki).

Więcej na ten temat na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!