Jakie bakterie mogą wywołać zatrucie pokarmowe?
Niedawno - najprawdopodobniej w wyniku zjedzenia źle przechowywanej żywości - zmarł czteroletni chłopiec. Mama dziecka wraz z rodzeństwem trafili w ciężkim stanie do szpitala. Niestety takie sytuacje nie są rzadkością. Jakie bakterie - najczęściej - wywołują zatrucie pokarmowe? - Najbardziej znana [...] to salmonella i tutaj głównie jaja i przetwory owoce, warzywa z domieszką kremu, [...], lody, [...], E.coli, mamy bakterię, która może występować nie tylko w żywności, ale także w wodzie, głównie to produkty mięsne, ale też za długo przechowywane warzywa, owoce. Listeria - tutaj sery, sery pleśniowe, produkty mięsne, drób, [...] i pałeczka jadu kiełbasianego tutaj i ziemia, i mięso i miód. Tam również mogą być zarodniki, dlatego miodu nie podajemy dzieciom do pierwszego roku życia - powiedziała w Dzień Dobry TVN Justyna Milewska, lekarz rodzinny.
Zatrucie pokarmowe najczęściej kojarzymy z rozstrojem żołądka. Jednak może ono dawać mniej typowe objawy. - Biegunki, wysoka częstotliwość biegunek, odwodnienie [...], ale też niektóre bakterie np. listeria daje objawy typowo grypopodobne, więc tak naprawdę nie kojarzymy tego ze zjedzonym posiłkiem. Lekko podwyższona temperatura, bóle głowy, zmęczenie nie kojarzy się z zatruciem - dodała Milena Nosek, dietetyk kliniczny.
Warto dodać, że dolegliwości brzuszne - zwłaszcza u dzieci - pojawiają się także przy tzw. jelitówce. - Zwróćmy uwagę, że jak dziecko przychodzi z tą jelitówką, [...], to z reguły objawy u nas pojawiają się później czasem dobę, czasem dwie później, a czasem jeszcze kilka dni później. Po spożyciu posiłku, jeżeli ten posiłek spożywają wszyscy domownicy, to objawy pojawiają się u nas mniej więcej w tym samym czasie - tłumaczyła lekarka rodzinna.
Jak prawidłowo przechowywać żywność?
Najczęstszą przyczyną zatruć jest zjedzenie żywości, która była przechowywana w niewłaściwej temperaturze. - Powinna być - 18 lub powinna się wahać od -18 do -20. Raz rozmrożona żywność nie powinna być absolutnie drugi raz wkładana do zamrażarki - powiedziała dietetyczka.
Co więcej, bardzo często przechowujemy w naszych zamrażarkach zbyt dużo żywności, co wpływa na cyrkulację powietrza. Większość z nas nie opisuje tego, co mrozi. Nie chodzi jednak o to, aby zapisywać datę włożenia do zamrażarki. - Trzeba sobie policzyć, zrobić ściągawkę, jaki czas (możemy mrozić) mięso czerwone, ryby tłuste, ryby chude, warzywa, niektóre owoce, też mają różny czas [...], np. drób dzisiaj schowany, drób przechowujemy trzy miesiące, więc odliczamy sobie i piszemy sobie datę końcową - dodała dietetyczka.
Jak prawidłowo rozmrażać jedzenie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wybór alergików, chorych na celiakię – makarony bezglutenowe
- Katarzyna Bosacka zwróciła uwagę na popularny produkt: "Trzeba mieć oczy otwarte"
- Czy dieta bogata w mleko jest zdrowa? Wyniki badań naukowych nie pozostawiają wątpliwości
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News