Profilaktyka zdrowia

Zdrowie naturalnie, czyli zioła na przednówek. "Najbardziej wymagający czas dla organizmu"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adam
Barabasz
Ziołowe S.O.S. na trudne czasy
Ziołowe S.O.S. na trudne czasy Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Od dwóch lat zmagamy się z pandemią, a teraz cały świat żyje wojną w Ukrainie. Dlatego musimy wspomagać siebie oraz swoje zdrowie psychiczne i fizyczne każdym możliwym i zdrowym sposobem. Agnieszka Cegielska poleca najlepsze zioła na stres, dobry sen, a także wzmocnienie i oczyszczenie organizmu w czasie wiosennego przesilenia. 

Jakie zioła na dobry sen?

Stresujące sytuacje potrafią znacząco wpłynąć na jakość snu. Zamiast jednak sięgać po ciężkie działa w postaci tabletek, warto spróbować naturalnych metod. Wszak leki z polnej apteki znane są od pokoleń i nie bez powodu używały ich nasze babcie. Kiedy się stresujemy, najlepiej nie sięgać po kolejna kawę i nie podnosić sobie ciśnienia, a robić wszystko, aby organizm wyciszać. W takim przypadku doskonale sprawdzi się melisa, lawenda i werbena. Melisę można łączyć z lipą lub rumiankiem, wtedy smak będzie łagodniejszy, a działanie jeszcze silniejsze. Jeżeli czujemy, że stresu i nerwów w danym dniu było zdecydowanie za dużo, to możemy taką herbatkę zaparzyć mocniejszą. Pamiętajmy, że wtedy już nie wsiadamy za kierownicę.

- Nawet gdyby było spokojnie, to przednówek jest najbardziej wymagającym czasem dla naszych organizmów - zaznacza Agnieszka Cegielska. - Nawet jeśli wrzucimy szósty bieg, to i tak potrzebujemy turbodoładowania bez tlenu, słońca, witamin i minerałów, które szczególnie latem możemy zdobyć ze świeżych warzyw i owoców. W tym momencie stres, który nam dokłada, otwiera drzwi dla wszystkich wirusów i bakterii - dodaje dziennikarka. Dla osób, które wybudzają się w nocy, poleca napar z szyszek chmielu.

Ziołowe oczyszczenie na wiosnę

Wiosną nie tylko uzupełniamy to, czego brakuje naszym organizmom, ale też powinniśmy zadbać o generalne porządki. Tutaj również zioła okażą się niezastąpioną ekipą sprzątającą. Wspaniały jest dziurawiec, który wzmacnia organizm, ale też podnosi nastrój, dlatego nie należy go łączyć z antydepresantami. Herbata z bratka działa oczyszczająco na organizm i cerę. Idealny o tej porze roku jest nasz czyściec leśny. Jeżeli nie mamy, to czystek najlepiej ekologiczny kreteński, który również sprawdza się przy katarach, bo ma działanie oczyszczające ze śluzu w czasie przeziębienia zalegającego w naszym organizmie. Ważne jest zachowanie umiaru.

- Jeśli chcemy oczyścić organizm, bo zatrzymujemy wodę, to nie pijemy dwóch litrów pokrzywy dziennie, bo wszystko z niego wypłuczemy - przestrzega Agnieszka Cegielska. - Kluczem jest różnorodna dieta umiaru, którą dopasowujemy do konstytucji swojego organizmu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości