Kasztany w walce o zdrowie i lepsze samopoczucie. Jakie właściwości mają dary jesieni?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zdrowotna moc kasztanów
Zdrowotna moc kasztanów
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Kasztany to nie tylko jesienna dekoracja, ale owoc o właściwościach leczniczych. Umiejętnie wykorzystywany działa przeciwobrzękowo, przeciwzakrzepowo i wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych. Kiedy, jak i na co stosować produkty z kasztanów? O tym opowiedziała nam Agnieszka Cegielska, propagatorka naturalnego stylu życia.

Jakie właściwości mają kasztany?

Kasztany, które jesienią widzimy w parkach, mają więcej zastosowań, niż mogłoby się nam wydawać. Jak się okazuje, nadają się nie tylko na dekoracje, ale także skutecznie pomogą w walce o dobre samopoczucie i zdrowie. Nasiona kasztanowca są bowiem źródłem escyny, która to jest główną substancją czynną zawartą w wyciągu z nasion kasztanowca o działaniu antyoksydacyjnym oraz ochronnym na naczynia krwionośne.

Jak przyznaje Agnieszka Cegielska, escyna zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, wzmacnia je, działa przeciwobrzękowo, poprawia elastyczność i stan napięcia ścian naczyń żylnych, przeciwdziała zastojom żylnym. Jest także antyoksydantem, czyli wykazuje działanie przeciwutleniające, ogranicza szkodliwe działanie wolnych rodników i hamuje utlenianie lipidów. Na tym nie koniec, substancje zawarte w kasztanach mają również działanie przeciwzapalne, idealnie nadają się do leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków odbytu oraz obrzęków i krwiaków pooperacyjnych i pourazowych.

Kasztany - jak stosować je w celach zdrowotnych?

Kiedy poznaliśmy już moc kasztanów, warto dowiedzieć się, w jaki sposób możemy je stosować, by działały prozdrowotnie na nasz organizm. Wszystkie części kasztanowca zawierają cenne substancje, z kory, kwiatów, pączków, gałązek, owoców, nasion i liści kasztanowca pozyskuje się cenne wyciągi lecznicze.

- Tego typu wyciągi z kasztanowca często są obecne zarówno w produktach, które możemy stosować doustnie, jak i w kosmetykach – powiedziała.

Co zatem zrobić z kasztanów lub gdzie zakupić produkty zrobione na ich bazie? Agnieszka przestawiła nam kilka propozycji.

Pierwsza z nich to nalewki z nasion kasztanowca, które od stuleci stosowane były w leczeniu żylaków odbytu. Co ważne, trunku tego nie pijemy, a wcieramy w skórę. Propozycja druga to maść i żel z kasztanowca - sprawdzone preparaty na opuchliznę nóg i żylaki. W przypadku walki z łupieżem dobrze sprawdzi się odwar z kory kasztanowca. Natomiast działanie przeciwzapalne będzie miał napar z kwiatów kasztanowca. Tutaj należy jednak pamiętać o ich odpowiednim zaparzeniu.

Napar z kwiatów kasztanowca - przepis

Zgodnie z przepisem Agnieszki: 2 łyżeczki suszu zalewamy gorącą wodą i zakrywamy napar, nie może on stać odkryty, bo wtedy wszystkie cenne właściwości dosłownie ulatują. Parzymy kilkanaście minut. Pijemy nie gorący, 2 razy dziennie po 200 ml przez ok. 3-4 tygodnie. Nasz układ naczyniowy bardzo nam za to podziękuje.

Na koniec dziennikarka dodała, że w każdej kuracji naturalnej potrzebny jest czas. Efektów możemy spodziewać się po kilku tygodniach regularnego stosowania maści, naparów czy wywarów

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości