Właściwości lecznicze pestek dyni pozytywnie wpływają na kondycję seksualną, układ krążenia, a także odporność. To również ogromne źródło witamin. Zobacz właściwości pestek dyni oraz dowiedz się, jak je jeść, aby były smaczne i zdrowe.
Pestki dyni – właściwości lecznicze
Pestki dyni mogą zarówno wzbogacić smak wielu potraw, jak i być spożywane samodzielnie jako ziarenka suszone lub prażone. Mało kto ma świadomość tego, że te drobne ziarenka mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Zdrowa dieta
Nasiona są wyjątkowe ze względu na bardzo dużą zawartość cynku, który wskazany jest szczególnie mężczyznom. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego, dlatego to właśnie mężczyźni powinni spożywać więcej cynku niż kobiety. Niedobory tego składnika mogą prowadzić do obniżenia testosteronu, a nawet utraty płodności.
Warto spożywać pestki dyni, aby ilość nasienia i plemników dzięki zawartości cynku w organizmie, była wyższa. To także doskonała wartość odżywcza dla kobiet, ponieważ wzmacnia włosy i paznokcie.
Na co jeszcze pestki dyni działają pozytywnie? Szczególnie na strukturę kości, układ nerwowy i krwionośny. Mają także działanie przeciwwirusowe. To zasługa dużej ilości składników odżywczych, takich jak mangan, fosfor, miedź oraz ligany. W pestkach dyni znajdują się też kwasy omega-3, a także fitosterole. To z kolei wpływa pozytywnie na aktywność seksualną. Te składniki zapobiegają również zmianom miażdżycowym, zapaleniu oraz przerostowi prostaty.
Pestki dyni – kalorie i składniki odżywcze
Te niewielkie nasiona mają słodki smak, dlatego z chęcią możesz sięgnąć po ich dużą ilość jednocześnie. Pamiętaj jednak, że są kaloryczne. Ile kcal mają pestki dyni? W opakowaniu 100 g ziaren znajduje się aż 559 kalorii. Jeśli chodzi o wartości odżywcze suszonych pestek dyni, zawartość białka wynosi 30.23 g, a tłuszczu 49.05 g. Z kolei węglowodanów jest 10.71 g i błonnika 6 g. Pestki dyni są źródłem wielu witamin, w tym C, A, E, K i B6. Mają także w składzie tiaminę, ryboflawinę, niacynę oraz kwas foliowy. Wśród minerałów znajdziesz w nim wapń, żelazo oraz fosfor. Magnezu w pestkach dyni jest aż 592 mg. To bardzo dużo minerału, który pomoże w koncentracji, przy zmęczeniu oraz kłopotach ze snem. Niedobory magnezu powodują także drganie powiek i skurcze łydek, dlatego pestki dyni mogą pomóc w tych dolegliwościach. Wśród minerałów znajdziesz także potas, sód i spore ilości cynku. W pestkach dyni znajdują się również kwasy tłuszczowe, zarówno nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone.
Pestki dyni na robaki
Pestki dyni działają także na pasożyty. Mogą być stosowane jako forma odrobaczania. Skuteczne działanie można zauważyć zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Działanie przeciwrobacze to zasługa kukurbitacyny. Ten specjalny składnik dociera do pasożytów, działając na ich układ nerwowy.
Przyspiesza także usuwanie robaków z organizmu człowieka. Kukurbitacyna działa skutecznie na takie pasożyty jak tasiemce, owsiki lub glisty ludzkie. Jednocześnie jest bardzo bezpieczna i nie podrażnia układu pokarmowego. Nie należy jednak rezygnować z leczenia konwencjonalnego.
Pestki dyni – przeciwwskazania
Ze względu na swoją kaloryczność, pestki dyni nie powinny być spożywane w dużych ilościach przez osoby, które są na diecie odchudzającej. Nie ma jednak powodów, aby wyeliminować je z posiłków w całości. Można bez problemu zjeść jogurt z musli lub prażone pestki dyni jako przekąskę. Ile dziennie pestek dyni najlepiej spożywać? Zaleca się 30 g produktu dziennie, aby dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych i jednocześnie nie narazić organizmu na zbyt wysoką ilość kalorii. Co więcej, pestki dyni działają na poprawę nastroju, dlatego jest to dobra alternatywa dla czekolady. Wpływają na układ nerwowy, który zapobiega stanom depresyjnym i lękowym.
Pestki dyni – jak jeść, aby były smaczne?
Wartości odżywczych pestek dyni możesz dostarczyć do swojego organizmu razem z nasionami dodanymi do potraw, a także spożywanymi w formie wysuszonych ziarenek. Znajdziesz je w sklepach gotowe do spożycia, np. w paczce. Szczelnie zamknięte opakowanie oznacza, że są świeże i nie dostała się do nich wilgoć ani bakterie. W sklepach znajdziesz także prażone pestki dyni. To doskonała przekąska zamiast niezdrowych chipsów czy słonych paluszków. Pestkami dyni możesz urozmaicić takie potrawy jak zupa krem czy placki z dyni. To świetny dodatek do sałatek, a także jako ziarna w bułkach pszennych. Pestki dyni mogą także stanowić panierkę, np. do sandacza czy tradycyjnych kotletów z filetów z kurczaka.
Jak suszyć pestki dyni?
Jeśli zastanawiasz się, jak wysuszyć pestki dyni, możesz zrobić to w warunkach domowych. Wystarczy, że przekroisz dynię na pół i wyciągniesz świeże pestki. Następnie dokładnie je wypłucz pod zimną wodą i usuń miąższ z pestek. Ułóż je na blaszce i wstaw na godzinę do piekarnika nagrzanego na 90℃. Podczas pieczenia możesz kilka razy uchylić na moment piekarnik, aby odparowała wilgoć. Po suszeniu możesz przechowywać pestki dyni w papierowej torbie lub w słoiku.
Zobacz także:
- DIY: Nawilżająca maseczka z nasion chia. Ujędrnij skórę w kilka minut
- Oleje i pestki nasion - dlaczego warto je spożywać?
- Uprawianie kiełków w domu. "Do wszystkiego mamy naturalną bombę witaminową"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Michael Moeller / EyeEm / Getty Images