Kasztanowe ABC, czyli wszystko o darach jesieni. Które można jeść, a z których robić ludziki?

Kasztanowe ABC, czyli wszystko o darach jesieni
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kasztanowe ABC
Kasztanowe ABC
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin
Jesień obdarowuje nas smakowitymi owocami i roślinami. Łukasz Skop z kamerą Dzień Dobry TVN zawitał więc do Ogrodu Botanicznego w Powsinie, by dowiedzieć się, które z nich można śmiało wykorzystać w kuchni. Na tapet wziął jadalne odmiany kasztanów.

Kasztany zasypują Polskę

Wraz z nadejściem jesieni z drzew zaczęły spadać kasztany, które chętnie zbieramy, by stworzyć z nich piękne kompozycje dekoracyjne i uformować połączone wykałaczkami ludziki. W połowie października większość tych uroczych, brązowych kuleczek zdążyła już zatopić się w leżących na ziemi kolorowych liściach, ale niektóre z nich jeszcze niedojrzałe i zielonkawe wiszą na gałęziach. Ich nadmiar można spotkać między innymi w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie.

- Ten klasyczny, czysty gatunek, kasztanowiec biały czy inaczej kasztanowiec pospolity, jak najbardziej znajdziemy wszędzie, natomiast już odmian spodziewajmy się raczej w miastach, ogrodach, ponieważ one są jednak trochę bardziej wymagające - uświadamia Katarzyna Misiak z Ogrodu Botanicznego w Powsinie.

Kasztany jadalne - gdzie rosną, jak je przyrządzić?

Kasztany jadalne można jeść w dowolnej formie - zarówno na surowo (wystarczy tylko zdjąć z nich brązową łupinę), jak i przypieczone, ugotowane bądź usmażone. Po dokładnym wysuszeniu dość często przerabiane są na mąkę. Choć występowanie drzew z kasztanami jadalnymi w porównaniu do występowania kasztanowców pospolitych jest niewielkie, istnieją w Polsce regiony, w których można je spotkać w znacznej ilości.

- W okolicach Warszawy rzeczywiście niełatwo [je znaleźć - przyp. red.], ale już na Pomorzu Zachodnim, na Dolnym Śląsku byłoby to prostsze. Takie kasztany jadalne sadzano nawet w alejach śródpolnych. (...) Spadają mniej więcej w porze zbioru ziemniaków, buraków, no i uznawano, że skoro i tak dziki są na terenie, to milej będzie, jak się zajmą kasztanami, a ludzie sobie spokojnie sprzątną ziemniaki z pól. Była to też rezerwa na czasy głodu - tłumaczy Katarzyna Misiak z Ogrodu Botanicznego w Powsinie.

Jak upiec kasztany jadalne, by smakowały wszystkim domownikom? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości