Jesienne wianki dekoracyjne, które można wykonać samodzielnie w domu. "To nie jest skomplikowane"

Anna Wojtala
Jesienne wianki dekoracyjne
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jesień to świetna pora na przygotowanie ręcznie robionych dekoracji do domu. Kolorowe liście spadające z drzew i kwiaty stwarzają wiele sposobów na piękne stroiki czy wieńce. W Dzień Dobry TVN florystka Anna Wojtala pokazała, jak samodzielnie przygotować ozdobne wianki, które udekorują nasze wnętrza. 

Jak zrobić jesienne wianki dekoracyjne?

Aby udekorować swój dom jesiennymi ozdobami, wcale nie trzeba wydawać pieniędzy. Wystarczy, że skorzystamy z tego, co oferuje nam natura i samodzielnie stworzymy dekoracyjne wianki, które świetnie prezentują się na ścianie czy drzwiach. Wszystkie niezbędne elementy potrzebne do wykonania dekoracyjnych wianków można znaleźć podczas jesiennych spacerów po lesie czy w parku. Florystka Anna Wojtala opowiedziała, co można wykorzystać jako podkład do stworzenia jesiennych wieńców.

- Mamy kilka sposobów, a raczej podkładów. Mamy metalowe kółeczka, które kupimy w pasmanterii i możemy je pleść za pomocą drucika albo sznurka. Bierzemy to, co nam się podoba, np. kawałek hortensji, dzikiej róży i robimy sobie mini wianeczek. To nie jest skomplikowane, ale na pewno wymaga odrobinę umiejętności manualnych i cierpliwości – przyznała nasza rozmówczyni.

Jeśli nie mamy metalowego kółka, możemy do stworzenia wianka wykorzystać gałązki, które znajdziemy na dworze albo metalowy wieszak na ubrania.

- Fajnym rozwiązaniem jest zrobienie wianka na gałązkach. Jeśli nie mamy metalowego kółka ani gałązki, a mamy stary wieszak z pralni, to też jest świetny podkład, tym bardziej, że mamy już wtedy zawieszkę, możemy ją opleść wstążeczką, żeby nie było tego widać – pokazywała specjalistka.

Gdzie kupować kwiaty?

Choć kwiaty można zebrać podczas spaceru, istnieje także alternatywa. Można udać się do kwiaciarni i samodzielnie dokonać wyboru. Warto jednak pamiętać, że najlepiej sprawdzą się te, które ładnie prezentują się po zasuszeniu. Dzięki temu wianek posłuży nam dłużej.

- Ja polecam zawsze, żeby pójść do kwiaciarni i poprosić o kwiaty, które się ładnie zasuszą, bo to jest istotne. Nawet jak będziemy mieli żywe kwiaty, jak np. krwawnik, który rośnie na łąkach, to on bardzo ładnie będzie się zachowywał, również kiedy nie będzie miał dostępu do wody. To jest istotne, żeby wybierać ten materiał najlepiej u profesjonalistów czy zamawiać w pracowniach florystycznych – radziła Anna Wojtala.

Do robienia wianków świetnie sprawdzą się suszone liście, gałązki dzikiej róży i eukaliptusa, kwiaty, m.in. krwawnik, hortensja, zatrwian, zboża, trawy oraz rajskie mini jabłka. Większość z nich można znaleźć na działce czy podczas spaceru po lesie.

Zovacz także:

Autor: Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości