Oddychamy coraz gorszym powietrzem - wskazują najnowsze badania. Dlatego na ratunek naszym płucom hiszpańscy naukowcy stworzyli drzewa tlenowe. Można je spotkać także w Polsce. Niedaleko Kielc sadzą je przyrodnicy Beata i Krzysztof Antoszewscy, którzy opowiedzieli nam o niezwykłości tych roślin.
Drzewa tlenowe – co to jest?
Uniwestytet Castilla La Mancha, Hiszpania. Tamtejsi naukowcy w warunkach laboratoryjnych krzyżują Paulownię Elongatę z Paulownią Fortunei. Stworzony przez nich nowy gatunek - Paulownia Clon in Vitro 112 - jest niezwykłym drzewem.
Ważne jest to, że to drzewo produkuje dziesięć razy więcej tlenu niż każde drzewo, które jest naszym drzewem rodzimym
- wyjaśnia przyrodnik Krzysztof Antoszewski.
Drzewa tlenowe szybko rosną i produkują bardzo dużo tlenu, ale niestety nie sadzą się z nasion. Dlatego bez ingerencji człowieka nie rozsieją się bezpiecznie. Bardzo ważne jest więc, żeby je sadzić.
To jest jedyna szansa, żebyśmy mogli w mieście czymkolwiek oddychać
- dodaje rozmówca Dzień Dobry TVN.
Niezwykłe drzewa tlenowe
Przez zanieczyszczenie powietrza rocznie na całym świecie umiera 4,2 miliona osób . Tak wynika z raportu, który w 2016 roku opublikowała Światowa Organizacja Zdrowia.
Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o to, czym oddychamy. Małżeństwo Antoszewskich sadzi drzewa tlenowe.
Robimy wszystko, żeby odgrodzić się od tych zanieczyszczeń, które tutaj powstają
- tłumaczy Beata Antoszewska, przyrodniczka.
Ta odmiana Paulowni posiada uznany na arenie międzynarodowej certyfikat jakości oraz licencję handlową, ponieważ w 2011 r. została wpisana na listę roślin Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin. Wspaniale zimuje, dlatego nie ma obaw o to, że nie przetrwa mrozów . Ten gatunek ma jeszcze jedną ogromną zaletę - wspiera owady zapylające .
Zobacz też:
Oszczędzamy wodę na działce, czyli jak prawidłowo podlewać rośliny?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Korytowska