Oszczędzamy wodę na działce, czyli jak prawidłowo podlewać rośliny?

''Oszczędzamy wodę na działce'', reporter: Łukasz Kowalski
Latem rośliny mogą pięknie się rozwijać, ale do tego potrzebują odpowiedniego nawodnienia, zwłaszcza w upały. O tym, jak prawidłowo je podlewać, opowiedział Łukasz Skop w cyklu „Co z tego wyrośnie?”

Gromadzenie wody do podlewania roślin na działce

Żeby móc rozmawiać o sposobach na podlewanie roślin, najpierw trzeba zgromadzić niezbędną do tego wodę.

Najbardziej oczywistym i intuicyjnym sposobem zbierania wody na działce jest oczywiście zainstalowanie beczki na deszczówkę

- tłumaczy Łukasz Skop.

Taką beczkę przymocowujemy do rynny spustowej z dachu. Zgromadzona dzięki temu woda przysłuży się wszystkim rosnącym na rabatkach roślinach. Warto przy tym pamiętać, by całe naczynie na deszczówkę było cały czas przykryte. W przeciwnym razie w wodzie zaczną się szybko rozmnażać komary. Łukasz Skop doradził też, by już podczas instalacji zadbać o to, aby nawet przy intensywnych opadach deszczu woda nie wylewała się ze zbiornika, tylko zawracała z powrotem do rynny. Jak duże może ono być?

W takiej beczce zmieści się aż 200 litrów wody. To oznacza dwadzieścia 10-litrowych konewek

- dodaje.

Istnieją także inne opcje zbieranie deszczówki wymagające mniejszych nakładów finansowych. Można wybrać paletopojemnik o pojemności 1000 litrów, który także świetnie sprawdzi się do zbierania wody, albo metalową beczkę po oleju.

Jak dobrze podlewać rośliny?

Kiedy podlewamy rośliny tradycyjną konewką z sitkiem, część wody niestety się marnuje. Są jednak sposoby, żeby temu zapobiec.

Wykorzystanie wody jest szczególnie ważne na przykład w szklarni, gdzie woda momentalnie wysycha i ziemia błyskawicznie staje się sucha

- tłumaczy Łukasz Skop.

Żeby nie marnować zebranej wody, wykorzystajmy plastikowe, półlitrowe butelki. Odcinamy od nich denko, a następnie ostrymi nożyczkami wykonujemy otworki, przez które będziemy podlewać rośliny. Taką butelkę wkopujemy w odległości około 5-10 centymetrów od korzenia. W naszym przypadku, przy posadzonych wcześniej pomidorach. Jedna butelka odpowiada jednemu pomidorowi.

Butelka może trochę wystawać z ziemi, tak, żeby łatwo było trafiać konewką bezpośrednio do środka

- powiedział.

Takim sposobem możemy podlewać pomidory, papryki, bakłażany, a także drzewa i krzewy. Do tych ostatnich wybierzmy jednak większe butelki.

Jak podlewać trawnik?

Nie zapominajmy też o trawniku. Podlewanie go w trakcie upałów nie jest najlepszym pomysłem, choć trzeba go trochę nawodnić, żeby murawa nie zeschła zupełnie. Jak to robić poprawnie? Są dwie szkoły – jedna mówi o tym, żeby trawę podlewać wieczorem, wówczas przez całą noc będzie miała czas, żeby przyswoić wodę. Jednak to ma swoje minusy – mogą rozwinąć się choroby grzybowe.

Jest więc druga szkoła, która mówi, żeby trawnik podlewać wcześnie rano. Trawa co prawda ma wtedy mniej czasu na skorzystanie z wilgoci, ale jest chroniona przed chorobami grzybowymi

- uzupełnił Łukasz Skop.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości