Lista podatków się wydłuża. To już nie tylko np. podatek cukrowy czy handlowy, ale też podatek od plastiku czy opłata węglowa. Kolejną daniną, która z naszych portfeli zasila Skarb Państwa, jest tzw. "podatek od deszczu". Kto musi go zapłacić?
Opłata za deszczówkę
Państwo chce walczyć z coraz niższym poziomem wód oraz z suszami. Dlatego nałożyło na właścicieli nieruchomości, które cechują się wysokim wskaźnikiem zabudowy, opłatę za deszcz. Ma to być zachęta do stawiania na ekologię, czyli sadzenia drzew, krzewów czy siania trawy na terenie posesji. Dzięki temu zwiększy się retencja wody, skutki suszy zostaną ograniczone i będzie mniejsza szansa na podtopienia. Podatek obowiązuje od początku 2018 roku, jednak od 2022 r. dotyczy znacznie większej grupy właścicieli nieruchomości, a jego wysokość uległa zmianie.
Zielona roślinność wchłania wody opadowe, z kolei na działkach w dużej mierze zabetonowanych woda nie ma szans dostać się do gleby, więc deszcz spływa bezpośrednio do kanalizacji.
Jak czytamy na stronie morizon.pl, dochód z opłaty deszczowej Skarb Państwa przeznacza przede wszystkim na likwidację skutków zbyt niskiej retencji. 80% przychodów trafia do Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", a 20% do gmin.
Kto zapłaci podatek od deszczu
Podatek od deszczu zgodnie z ustawą o Prawie wodnym wszedł w życie już 1 stycznia 2018 roku. Początkowo do uiszczenia opłaty zobowiązani byli właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 3 500 m2, które były zabudowane w więcej niż 70%. Dotyczy to zarówno mieszkańców wsi, jak i miast. Obowiązek uiszczania opłaty dotyczy właścicieli nieruchomości, których teren odznacza się wysokim wskaźnikiem zabudowy.
Zgodnie z Art. 269. ust .1, pkt. 1 ustawy prawo Wodne: "Opłatę za usługi wodne uiszcza się także za: zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej [...]".
Z kolei zgodnie z art. 272. ust. 8 Ustawy Prawo Wodne: "Wysokość opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem mających wpływ na zmniejszenie tej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej ustala się jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, wyrażonej w m2 wielkości utraconej powierzchni biologicznie czynnej oraz czasu wyrażonego w latach."
Oznacza to, że stawka podatku, którą należy uiścić zależna jest od powierzchni gruntu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dostałeś list od urzędu skarbowego w związku z zeznaniem podatkowym? Nie musisz się obawiać
- Zmiany w opodatkowaniu darowizn i spadków. Projekt powstał w odpowiedzi na rosnące ceny
- Wzrasta podatek od posiadania psa. Ile będzie wynosić od 2023 roku i kogo będzie obowiązywał?
Autor: Justyna Piąsta/Teofila Siewko
Źródło: morizon.pl/money.pl/Prawo Wodne
Źródło zdjęcia głównego: Bianca Grueneberg/Getty Images