Podatek od posiadania psa zapłacić muszą mieszkańcy tych gmin, których władze zdecydowały się go pobierać. Od przyszłego roku rząd zapowiedział podniesienie wysokości tej opłaty. O ile? Sprawdź, kogo obowiązuje podatek za psa i gdzie można go zapłacić.
Podatek od posiadania psa w 2023 - ile wyniesie?
W 2023 roku wzrośnie górna granica wysokości podatku od psa. W 2022 roku opłata wynosi 135 zł, a od 2023 kwota ma dojść do 150,93 zł w skali roku. Jest to górna granica, czyli maksymalna wysokość, jaką można zapłacić. To poszczególne gminy decydują o tym, ile będzie kosztować posiadanie psa. W związku z tym w niektórych częściach Polski nie ma konieczności płacenia tego podatku. Ustawa nadaje radom gminy prawo do nakładania go na mieszkańców. Te z kolei w drodze uchwały decydują indywidualnie.
Zwierzęta
Zwierzęta
Podatek od posiadania psa funkcjonuje na podstawie art. 18a i art. 19 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. Jak podaje portal TVN24, obwieszczenie w sprawie jego podwyżki zostało opublikowane na początku sierpnia.
Podatek od posiadania psa - gdzie i kiedy zapłacić?
Wysokość podatku ustalają indywidualnie wszystkie gminy na terenie Polski. Warto więc upewnić się, jak wygląda sytuacja w miejscu naszego zamieszkania. Informacje na temat tego, czy musimy uiścić opłatę można znaleźć na oficjalnych stronach poszczególnych gmin. Jeśli tak, oznacza to, że obowiązkowe jest również dokonanie rejestracji psa w urzędzie gminy. Trzeba jej dokonać w ciągu dwóch miesięcy od narodzin bądź nabycia zwierzęcia. Rejestracja najczęściej jest bezpłatna.
Podatek od psa, jeśli został nałożony przez gminę, należy uiścić raz do roku. Opłacić go można w urzędzie gminy, fizycznie, lub wysyłając przelew na rachunek bankowy urzędu odpowiedniej gminy.
Więcej przeczytasz na TVN24
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Opłata deszczowa. Czym jest "podatek od deszczu" i kto musi go zapłacić?
- Fiskus może przyjrzeć się weselnym kopertom. Nowożeńcom grozi wysoka kara
- Kiedy trzeba zapłacić "podatek komunijny"? Sprawdź, kto powinien to zrobić
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Fabio Camandona / EyeEm/Getty Images