Jak zbierać deszczówkę na działce i w domu? Najlepsze sposoby

photo_8920928
Na rowerze w deszczu też może być fajnie!
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wszyscy, którzy zarządzają przydomowym ogrodem, wiedzą, jak ważne jest zbieranie deszczówki. Dzięki niej nie muszą się martwić, jak podlać rośliny w trakcie znikomych opadów deszczu. Poza tym można wykorzystać zebraną wodę do wielu innych pożytecznych działań. Sprawdź, jak zbierać deszczówkę i co z nią zrobić.

Woda to podstawa życia człowieka, ale także zwierząt i roślin. O ile deszczówka nie jest dobrym źródłem wody do picia, o tyle można ją wykorzystać na wiele innych, praktycznych sposobów. Zbieranie deszczówki przyda się wszystkim, którzy nie tylko posiadają ogród, lecz także dom i posesję do niego przynależną. Jak zbierać deszczówkę i w co?

Jak zbierać deszczówkę z rynny?

W ramach oszczędności wody warto stworzyć system zbierania deszczówki, którą można potem wykorzystać do nawadniania ogrodu, do prania, toalety lub mycia podłóg. W jaki sposób zbierać deszczówkę? Dobrym pomysłem jest wykorzystanie rynien zainstalowanych przy każdym domu. Wszyscy, którzy zastanawiają się, jak zbierać deszczówkę z rynny, powinni wiedzieć, że najzdrowsza będzie taka ciecz, która płynie rynną z dachu krytego dachówkami, a do tego przefiltrowana jest przez sitko, które zapobiega przedostawaniu się do zbiornika np. liści lub innych nieczystości.

Woda, która spływa z elementów azbestowych lub metalowych, może być niezdrowa, a nawet szkodliwa. Za przelewanie wody z rynny do źródła odpowiadają zbieracze, które montowane są na rurach spustowych, a ich najważniejszym elementem są korytka przelewowe lub króćce do zamontowania węża. Dzięki nim część wody spływa do zbiornika, a reszta spływa rurą spustową. Takie rozwiązanie chroni przed przelaniem wody.

Jak zbierać deszczówkę na balkonie?

Zbieranie wody na balkonie może odbywać się z wykorzystaniem systemu orynnowania. Jeśli lokalizacja balkonu pozwala na odprowadzenie rury spustowej schodzącej prosto na balkon, będzie to najprostszy sposób gromadzenia opadów. Jak zbierać deszczówkę bez rynny? Istnieją dwie metody: można wykorzystać plandekę lub inną płachtę materiału i zawiesić ją na szerokości balkonu. Zebrana na niej woda może być później przelana specjalną dziurą, pod którą będzie znajdował się zbiornik na wodę. Druga metoda wydaje się najprostsza, wymaga tylko kilku misek lub wiader. Wystarczy rozłożyć w trakcie deszczu odpowiednią ilość misek i zaczekać, aż napełnią się deszczówką.

Jak zbierać deszczówkę na działce?

Dla właścicieli działek magazynowanie deszczówki jest jeszcze łatwiejsze. Tylko jak zbierać deszczówkę na działce? Pierwsze, co będzie potrzebne to rynny, po których woda spływa prosto do zbiornika. Jeśli na posesji znajduje się jakikolwiek budynek, można skorzystać z jego systemu orynnowania. Gdyby jednak potrzebny był inny sposób na zbieranie deszczówki, można wykorzystać wodę zebraną w oczku, którego dno musi być pokryte folią, aby żadne substancje i organizmy żywe nie przedostały się do wody.

Warto zaznaczyć, że deszczówka z oczka nie powinna być przeznaczona do późniejszego wykorzystania, ale do bieżącego poboru wody. Należy pamiętać, że słońce oddziałuje na wodę i jeśli jest ona wystawiona na jego promieniowanie, mogą się w niej wytworzyć np. glony. Jeśli nie są potrzebne duże ilości wody, można zainwestować w system plandek, które utworzą konstrukcję na wzór namiotu, ale bez ścian bocznych. Luźno zawieszone plandeki będą zbierać wodę, która może być odprowadzona również rynną, odchodzącą z dziury znajdującej się np. w rogu plandeki.

W co zbierać deszczówkę? Jaki zbiornik wybrać?

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest taki system przepływu wody, w którym deszczówka z rynny spływa prosto do głównego zbiornika. Ze względu na miejsce, w którym się znajduje, wyróżnia się zbiorniki naziemne i podziemne. Istnieje też rozróżnienie ze względu na materiał, z którego zbudowany jest zbiornik na deszczówkę. Może być betonowy, plastikowy, ale nie powinien być metalowy.

Zbiorniki betonowe nie są rekomendowane, gdyż szybko ulegają korozji, a małe odpadające elementy zapychają system przepływu wody. Najlepsze są zbiorniki plastikowe, ponieważ mają dłuższy okres szczelności i są wyjątkowo wytrzymałe. Mogą kosztować więcej niż zbiorniki betonowe, ale ze względu na właściwości warto w nie zainwestować. Instalując zbiornik naziemny, warto wybrać taki, który będzie pasował do elewacji najbliższego budynku i otoczenia. Oprócz kwestii wizualnych należy zadbać o sprawy techniczne. Najważniejszą z nich jest kran, który pozwoli pobierać wodę. Jeśli w pobliżu zbiornika mogą przebywać dzieci czy zwierzęta, dobrze jest zabezpieczyć instalację przed łatwym otwarciem, a przede wszystkim umieścić ją w niedostępnym dla osób trzecich miejscu.

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!