Dom

Darmowa woda w domu? Oto nowatorski projekt wrocławskich naukowców

Dom

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Darmowa woda w domu?

System, dzięki któremu będzie można pozyskiwać wodę z deszczówki i ponownie ją wykorzystywać poprzez ciągłe oczyszczanie, jest projektem, nad zbudowaniem którego pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. O szczegółach porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z jego koordynatorem, dr. hab. Bartoszem Kaźmierczakiem.

Dom zasilany deszczówką

Jak będzie działał system naukowców z Politechniki Wrocławskiej?

- Pozornie system jest dosyć skomplikowany. Aczkolwiek wykorzystujemy same naturalne procesy. Nie chodzi tylko o oczyszczanie wody, ponieważ technologia, nad którą pracujemy, zaproponowana przez dr. inż. Demisa Pandelidisa, który jest członkiem naszego zespołu, dotyczy również chłodzenia budynków i ich ogrzewania. Chcemy wykorzystać energię psychrometryczną. Chodzi o to, by pobierać energię z powietrza i przy jej pomocy czyścić deszczówkę do takiego poziomu, żeby była zdatna do picia - tłumaczył Bartosz Kaźmierczak z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Koordynator projektu podkreślił, że naukowcy są w stanie oczyścić każdą wodę (nawet ścieki) do takiego stopnia, by można było ją spożywać. - Nie robimy jednak tego z barier psychologicznych. Nie chcielibyśmy pić takiej wody. Dlatego do spożycia będziemy wykorzystywać tylko wodę opadową - wyjaśnił.

Natomiast oczyszczone wody szare pochodzące np. z umywalek posłużą jako woda do mycia, prania czy spłukiwania toalet.

Dom samowystarczalny

Taki dom byłby całkowicie samowystarczalny, bez potrzeby podłączania go do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.

- To bardzo trudny projekt, do którego szykowaliśmy się kilka lat. Natomiast na Politechnice Wrocławskiej mamy doskonałe możliwości: super laboratoria, dostęp do najnowszej wiedzy czy literatury światowej. Bardzo wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę. Chcemy odciąć się od sieci. Projekt jest rozpisany na 27 miesięcy. Tyle mamy czasu, by zrobić prototyp i następnie dwa wdrożenia - jedno w domu jednorodzinnym, a drugie w szkole. W perspektywie 3 lat myślę, że technologicznie będziemy gotowi - zaznaczył gość Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości