Picie lodowatej wody latem wydaje się być naturalnym odruchem, ale czy zdrowym? Okazuje się, że niekoniecznie. Choć odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla jego zdrowia, to temperatura dostarczanego płynu również ma znaczenie.
Picie zimnej wody spowalnia trawienie
Pierwsze przeciwwskazania do picia zimnej wody pochodzą z Indii, a konkretnie z tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej, według której spowalnia ona trawienie. Naturalna temperatura ciała wynosi 36,6 ° C, a lodowaty płyn ją obniża. Organizm musi zatem poradzić sobie później z deficytem, wykorzystując dostępną energią. Mocno schłodzone napoje prowadzą do kurczenia się naczyń krwionośnych i ograniczają wchłanianie składników odżywczych w procesie trawienia.
Picie zimnej wody a zakwaszenie organizmu
Zimnej wody nie powinno się również pić po posiłku. Ryzykujemy wówczas niestrawnością, a w efekcie nawet zakwaszeniem organizmu. Nie powinno się zresztą w ogóle zapijać posiłków dużą ilością płynów, ponieważ to również prowadzi do spowolnienia trawienia. Często właśnie z tego powodu odczuwamy nieprzyjemne przepełnienie. Pęcznienie pokarmu w żołądku to nie mit, ale faktyczna dolegliwość, do której prowadzi właśnie spożywanie płynów w nieodpowiednim czasie i w złej temperaturze.
Porady dietetyków
Porady dietetyków
Picie zimnej wody po jedzeniu wpływa również na niezdolność naszego organizmu do rozkładania tłuszczów - pokarm twardnieje, a jelita kurczą się. Efekt? Bolesne zaparcia. Najwcześniej więc sięgajmy po napoje pół godziny po posiłku.
Migrena i bóle zębów po wypiciu zimnej wody
Zimne i ciepłe napoje nie są również przyjemne w kontakcie z nadwrażliwymi zębami. Mogą również powodować bóle głowy, a nawet migreny.
Idealna temperatura wody do picia
Badania wykazują, że najlepsza do picia jest woda o temperaturze pokojowej. Taką dostarczać organizmowi możemy nawet w trakcie posiłków - oczywiście pijąc małymi łyczkami. W ten sposób wzmacniamy pracę nerek. Umiarkowana temperatura potrzebna jest również dla prawidłowego funkcjonowania śledziony.
Picie zimnej wody w trakcie choroby
Zimnej wody nie należy również pić w czasie przeziębienia, ponieważ może ona pogłębić występujące objawy. Swoją niską temperaturą powoduje, że śluz w drogach oddechowych staje się gęstszy, co może utrudniać oddychanie.
Zamiast zimnych napojów, postawmy więc wtedy na rosół, herbatę czy nawet gorący napar, które ułatwiają przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Nie zaleca się spożywania zimnych napojów szczególnie pacjentom cierpiącym na achalazję.
Picie wody w upały
Pamiętajmy również, że należy pić więcej wody w czasie wysiłku fizycznego i podczas upałów. Ryzyko odwodnienia organizmu wówczas drastycznie wzrasta. Zadbajmy jednak o to, by woda miała temperaturę pokojową, a najlepiej, by wyniosła ona 16 stopni C. Według naukowców w ten sposób jesteśmy w stanie najskuteczniej nawodnić organizm.
Zobacz także:
- Jak skutecznie nawodnić organizm? 5 domowych sposobów
- Odwodnienie dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
- Czy można kąpać się w miejskich fontannach? Wiele osób zapomina o konsekwencjach
Autor: Anna Mierzejewska
Źródło: zdrowezdrowie.pl
Źródło zdjęcia głównego: thianchai sitthikongsak/East News