Zdrowy styl życia

Lodowata woda wcale nie taka zdrowa. Dlaczego należy jej unikać?

picie wody

thianchai sitthikongsak/Getty Images

Zdrowy styl życia

Lodowata woda wcale nie taka zdrowa. Dlaczego należy jej unikać?

picie wody

thianchai sitthikongsak/Getty Images

Picie lodowatej wody latem wydaje się być naturalnym odruchem, ale czy zdrowym? Okazuje się, że niekoniecznie. Choć odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla zdrowia naszego organizmu, temperatura dostarczanego płynu również ma znaczenie. 

Picie zimnej wody spowalnia trawienie 

Pierwsze przeciwwskazania do picia zimnej wody pochodzą z Indii, a konkretnie z tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej, według której spowalnia ona trawienie. Naturalna temperatura ciała wynosi 36,6 ° C, a lodowaty płyn ją obniża. Organizm musi zatem poradzić sobie później z deficytem, wykorzystując dostępną energią. 

Schłodzone napoje prowadzą do kurczenia się naczyń krwionośnych i ograniczają wchłanianie składników odżywczych w procesie trawienia

- czytamy na onet.pl

Zakwaszenie organizmu

Zimnej wody nie powinno się również pić po posiłku. Ryzykujemy wówczas niestrawnością, a w efekcie nawet zakwaszeniem organizmu. Nie powinno się zresztą w ogóle zapijać posiłków dużą ilością płynów, ponieważ to również prowadzi do spowolnienia trawienia. Często właśnie z tego powodu odczuwamy nieprzyjemne przepełnienie. Pęcznienie pokarmu w żołądku to nie mit, ale faktyczna dolegliwość, do której prowadzi, właśnie, spożywanie płynów w nieodpowiednim czasie i w złej temperaturze. 

Picie zimnej wody po jedzeniu wpływa również na niezdolność naszego organizmu do rozkładania tłuszczów - pokarm twardnieje, a jelita kurczą się. Efekt? Bolesne zaparcia. Najwcześniej więc sięgajmy po napoje pół godziny po posiłku. 

Migrena i bóle zębów

Zimne i ciepłe napoje nie są również przyjemne w kontakcie z nadwrażliwymi zębami. Mogą również powodować bóle głowy, a nawet migreny. 

Idealna temperatura wody zdatnej do picia

Badania wykazują, że najlepsza do picia jest woda o temperaturze pokojowej. Taką dostarczać organizmowi możemy nawet w trakcie posiłków - oczywiście, pijąc małymi łyczkami. W ten sposób wzmacniamy pracę nerek. Umiarkowana temperatura potrzebna jest również dla prawidłowego funkcjonowania śledziony. 

Na chorobę 

Zimnej wody nie należy również pić w czasie przeziębienia, ponieważ może ona pogłębić występujące objawy. 

Sprawia bowiem, że śluz w drogach oddechowych staje się gęstszy, co może utrudniać oddychanie

- informuje onet.pl

Zamiast zimnych napojów, postawmy więc wtedy na rosół, herbatę czy nawet gorący napar, które ułatwiają przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Nie zaleca się spożywania zimnych napojów szczególnie pacjentom cierpiącym na achalazję

Picie wody w upały

Pamiętajmy również, że należy pić więcej wody w czasie wysiłku fizycznego i podczas upałów. Ryzyko odwodnienia organizmu wówczas drastycznie wzrasta. Zadbajmy jednak o to, by woda miała temperaturę pokojową, a najlepiej, by wyniosła ona 16 stopni C. Według naukowców w ten sposób jesteśmy w stanie najskuteczniej nawodnić organizm. 

Czy picie wody może być szkodliwe? Lekarz odpowiada

Zobacz także:

Niemycie zębów może zwiększać ryzyko zachorowania na raka? 

O przedwczesnej menopauzie dowiedziała się w wieku 15 lat. Był to dla niej prawdziwy cios

Przeziębienie a zapalenie zatok. Jak je odróżnić?

Źródło: onet.pl, zdrowezdrowie.pl, zdrowie.wprost.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
81
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
25.08.2020
Eliza
Zazwyczaj piję lekko schłodzoną cisowianke jak są straszne upały, bo taka jest najlepsza żeby się ochłodzić :)