Przez nasilające się zmiany klimatu Polska, której grozi pustynnienie, musi się liczyć z częstszym występowaniem zarówno suszy, jak i powodzi. Średnie temperatury w naszym kraju zwiększają się, a opadów nie przybywa. Los środowiska leży więc w naszych rękach. Warto zatem lepiej wykorzystywać wodę i ją oszczędzać. Sprawdź, jakie nawyki możesz zmienić we własnym domu.
Brak wody w kranach, wysychające ogrody, a nawet znikające jeziora - to efekty suszy, która dotyka większość terenów Polski. Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Zachęcamy do wprowadzenia kilku dobrych nawyków na co dzień.
Na terenie Polski 14 gmin wystosowało apel lub wprowadziło zakaz używania wody z sieci wodociągowej do celów innych niż bytowe. Niedostosowanie się będzie skutkowało karami. Skąd te decyzje? O jakich miejscach mowa?
Wszyscy, którzy zarządzają przydomowym ogrodem, wiedzą, jak ważne jest zbieranie deszczówki. Dzięki niej nie muszą się martwić, jak podlać rośliny w trakcie znikomych opadów deszczu. Poza tym można wykorzystać zebraną wodę do wielu innych pożytecznych działań. Sprawdź, jak zbierać deszczówkę i co z nią zrobić.
Zdaniem ekspertów, już w 2030 roku ilość dostępnej wody użytkowej w Polsce będzie o 40 proc. mniejsza od zapotrzebowania na nią. Jakie są zatem sposoby na jej oszczędzanie w domu i w najbliższym otoczeniu? Zapytaliśmy o to Grzegorza Walijewskiego, Rzecznika Prasowego IMGW-PIB.
Choć wydaje się, że wody nie powinno nigdy zabraknąć, sytuacja na świecie pokazuje, że jest inaczej. Źródła głębinowe szybciej się wyczerpują, wolniej odnawiają, czasem woda traci przydatność do spożycia na skutek ludzkiej działalności, głównie zanieczyszczeń. Jak zatem oszczędzać wodę?
Jak przygotować się na brak wody? Polska wysycha i widzimy to gołym okiem. Z wody korzysta się codziennie, często w bardzo nieświadomy sposób, co doprowadza do ogromnych comiesięcznych rachunków. Ma to także negatywny wpływ na środowisko. Poznaj sposoby oszczędzania wody w domu i wprowadź je w życie.
Większość z nas zużywa aż 150 litrów wody dziennie. Jak podczas domowych obowiązków oszczędzać wodę? Jest na to kilka prostych rozwiązań. Swoimi sposobami podzieliła się z nami Katarzyna Dulko-Gaszyna, ekspert IKEA.