Materiał promocyjny

Jak skutecznie oszczędzać wodę użytkową? Ekspert: "Nie możemy jej wykorzystywać bezmyślnie"

Dzień Dobry TVN
Zdaniem ekspertów, już w 2030 roku ilość dostępnej wody użytkowej w Polsce będzie o 40 proc. mniejsza od zapotrzebowania na nią. Jakie są zatem sposoby na jej oszczędzanie w domu i w najbliższym otoczeniu? Zapytaliśmy o to Grzegorza Walijewskiego, Rzecznika Prasowego IMGW-PIB.

W Polsce 17 maja wystartowała ważna kampania edukacyjna "Obiecajmy". Celem jest zmiana naszych nawyków, jeśli chodzi o oszczędzanie wody. Sprawa jest bardzo pilna, ponieważ wody z roku na rok jest coraz mniej.

Dlaczego jest coraz mniej wody użytkowej?

Zdaniem ekspertów, już w 2030 roku ilość dostępnej wody użytkowej w Polsce będzie o 40 proc. mniejsza od zapotrzebowania na nią. – Jesteśmy na szarym końcu w Europie pod względem ilości wody, jaka przypada na jednego mieszkańca - powiedział Rzecznik Prasowy IMGW-PIB.

Zdaniem eksperta, jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zmiana klimatu. – Mamy wyższą temperaturę i wyższe parowanie, a co za tym idzie, zmienia się ilość opadu – wyjaśnił.

Jak można oszczędzać wodę w domu?

– To, że woda jest w kranie, to dla nas naprawdę dobra informacja, ale nie możemy wykorzystywać wody bezmyślnie – stwierdził Grzegorz Walijewski.

Ekspert podał kilka prostych sposobów na oszczędzanie wody na co dzień. Zaproponował m.in. byśmy brali prysznic zamiast kąpieli – w ten sposób zaoszczędzimy ok. 70 litrów wody. Przypomniał też o zakręcaniu wody podczas czyszczenia zębów. Dodatkowo zachęcił do korzystania z urządzeń, które są ekologiczne, np. zmywarek do naczyń. Badania dowodzą, że zmywając ręcznie tyle naczyń, ile zmieściłoby się w ww. urządzeniu, średnio zużywamy aż o 80 litrów wody więcej. Gdyby jednego dnia wszyscy Polacy zdecydowali się na czyszczenie talerzy i garnków w zmywarce, to oszczędzilibyśmy ilość wody do picia dla mieszkańców Krakowa wystarczającą na rok.

Kolejnym marnotrawstwem wody jest przemywanie naczyń, które zamierzamy włożyć do zmywarki. Przez taką czynność zużywamy średnio 48 litrów wody tygodniowo, natomiast rocznie - aż 6,3 mld litrów. – Z tak zaoszczędzonej wody mielibyśmy za darmo prysznic przez cały rok – wyjaśnił ekspert.

Ekspert dodał także, że od 2015 roku w Polsce mamy do czynienia z permanentna suszą, przez którą wysychają studnie. Aby do takich sytuacji nie doszło, trzeba edukować dzieci. W kampanii "Obiecajmy" oszczędzania wody uczy Kropelka Amelka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl .

Zobacz także:

W Polsce zabraknie wody? Oto 8 sposobów na oszczędzanie wody w domu – praktyczne porady

Jak ograniczyć zużycie plastiku o 70 kg w ciągu roku? Ekologiczny patent na twoją kieszeń

Najlepsze pomysły na to, jak zbierać deszczówkę na działce i w domu

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości