Czaty

Każdy Polak zużywa średnio około 100 litrów wody dziennie. Ekspert: "Połowę można zaoszczędzić"

Czaty

Każdy Polak zużywa średnio około 100 litrów wody dziennie. Ekspert: "Połowę można zaoszczędzić"

Oszczędzanie wody to nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również zawartość portfela. Cezary Kowalczyk, ekspert Grohe Polska  wyjaśnił w Dzień Dobry TVN,  jak to robić skutecznie. Odpowiedział też na szereg pytań nadesłanych przez naszych widzów.

Ile Polacy zużywają wody?

Z danych GUS wynika, że w ciągu doby zużywamy średnio około 100 litrów na osobę. Oczywiście są i tacy, którzy "marnują" 150, a nawet 200 litrów. Cezary Kowalczyk, ekspert Grohe Polska przed przyjściem do programu sam postanowił sprawdzić, jak wygląda to w jego przypadku.

- Zbadałem to, sprawdzając wypływ wody razy czas oraz czy doszedłem do właściwego poziomu higieny. Generalnie zużyłem 55 litrów wody. Przeciętny Polak zużywa około 100 litrów dziennie, także zaoszczędziłem połowę - poinformował. 

70 proc. wody "marnujemy" w łazience

Ekspert podkreślił przy tym, że najwięcej wody "marnujemy" w łazience, bo aż 70 proc. Co ciekawe w kuchni zaledwie 20 proc. 

- Dużo wody wylatuje w łazience zupełnie bezrefleksyjnie. Dlatego klienci często korzystają z usług architektów, którzy doradzają, jaką armaturę zastosować. Natomiast dobrze wiedzieć, że rzeczywiście wiele wody zużywa się przy spuszczaniu wody czy korzystaniu z prysznica. I tam możemy wprowadzać pewne ograniczenia - wyjaśnił. 

Zdaniem eksperta najprostsze sposoby to:

  • branie krótszych kąpieli;
  • zakręcanie kranu podczas mycia zębów;
  • korzystanie z pragmatycznych rozwiązań, np. baterie elektroniczne.

Przypomnijmy, że napełnienie wanny w zależności od pojemności pochłania od 130 do nawet 240 litrów wody. W przypadku pralki liczby te nie różnią się zbytnio. Dlatego widzowie na naszym czacie wysyłali przeróżne pytania dotyczące oszczędzania wody, np.: jaka bateria pomoże nam zaoszczędzić wodę, czy bateria elektroniczna ma sens, lepiej zmywać ręcznie czy korzystać ze zmywarki itd. Cezary Kowalczyk skrupulatnie na nie odpowiadał.

Jak zaoszczędzić wodę? Przeczytaj zapis czatu:

Zobacz także:

Niezwykłe metamorfozy "kostek" z PRL-u. "Chyba nikt nie wybiera takiego domu dlatego, że mu się podoba" 

Ekstrakt ze śluzu ślimaka, złoto, kolagen. Jakie aktywne składniki pomogą pozbyć się zmarszczek?

"Ciąża nie chroni przed żadnym rakiem". Dlaczego u przyszłych mam nie wykonuje się USG piersi?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
85
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
31.03.2021
galareton
Wiele oszczędności wymaga jednak przemyślanych decyzji już na etapie wyboru sprzętów agd. W przypadku zmywarek to szczególnie dobrze widać, gdzie można np. wybrać zmywarkę trójkoszową (tzw. maxiflex). Ceny są praktycznie takie same jak tych zwykłych, a oszczędność w rachunkach, zwłaszcza przy dużej rodzinie, będzie widoczna prawie od razu. No i dobre samopoczucie, że się wybrało mądrze dla środowiska ;-)