W Polsce zabraknie wody? Oto 8 sposobów na oszczędzanie wody w domu – praktyczne porady

Jak przygotować się na brak wody? Polska wysycha i widzimy to gołym okiem. Z wody korzysta się codziennie, często w bardzo nieświadomy sposób, co doprowadza do ogromnych comiesięcznych rachunków. Ma to także negatywny wpływ na środowisko. Poznaj sposoby oszczędzania wody w domu i wprowadź je w życie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czy w Polsce zabraknie wody?!
  • Jak oszczędzać wodę w domu? Skuteczne sposoby
   • Dlaczego należy oszczędzać wodę?

    Czy w Polsce zabraknie wody?

    Na jednego Polaka przypada średnio 1,6 tysiąca metra sześciennego wody w ciągu roku. W Polsce zaopatrzenie wody opiera się głównie na wodach powierzchniowych, potencjału wód podziemnych praktycznie nie wykorzystujemy. Coraz większe zanieczyszczenie w połączeniu ze zwiększającym się wykorzystywaniem wody może doprowadzić do tego, że w przeciągu 20 lat wody nam po prostu zabraknie!

    Jak przetrwać upały?

    Źródło: Dzień Dobry TVN
    Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
    Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
    Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
    Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
    Rozpoczynamy lato!
    Rozpoczynamy lato!
    Jakie będzie lato w tym roku?
    Jakie będzie lato w tym roku?
    Upały i beton nas zabiją?
    Upały i beton nas zabiją?

    W Polakach pokutuje myślenie, że woda to coś, czego w naszej szerokości geograficznej nigdy nie zabraknie. To błąd. Braki w dostawie wody pitnej będą zdarzać się częściej, to będzie jeden z najbardziej widocznych skutków zmiany klimatu. Co powinniśmy w takim razie robić?

    Z czego wynikają problemy z brakiem wody?

    • marnotrawstwo wody: powodem jest łatwość w jej dostępności, przez co jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zawsze ona jest i używamy jej beztrosko,
     • zmiana klimatu, która powoduje, że coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi,
      • działalność człowieka: kopalnie i budownictwo, które obniżają lustro wody,
       • brak myślenia o spowolnieniu spływu wód.

        Oszczędzanie wody nie dla wszystkich jest oczywistym i naturalnym zachowaniem. Często podczas wykonywania domowych obowiązków, takich jak pranie czy mycie podłóg, używamy znacznie więcej wody niż to konieczne. Ogromne ilości wody zużywane są także podczas kąpieli i mycia samochodu. Nieracjonalne korzystanie z zasobów może przynieść wiele negatywnych skutków, które przełożą się na domowe finanse i klimat.

        Istnieją różne sposoby oszczędzania wody, dzięki którym przestanie się marnować naturalne zasoby ziemi bez wpływu na komfort i standard swojego życia. Nie trzeba przy tym ograniczać higieny osobistej ani brać prysznica z zegarkiem w ręku.

        Jak oszczędzać wodę w domu? Skuteczne sposoby

        Kupując nowe urządzenia AGD do swojego domu, zwróć uwagę na to, aby posiadały one oznaczenie klasy co najmniej A+. W ten sposób wybierzesz takie produkty, które będą zużywać nie tylko mniej wody, ale również mniej energii elektrycznej. To świetne rozwiązanie w przypadku pralek, lodówek i zmywarek do naczyń.

        Zadbaj również o to, aby w łazience znalazła się słuchawka prysznicowa oszczędzająca wodę. Baterie z termostatem pozwalają oszczędzać wodę, ogrzewając ją od razu po odkręceniu kranu – nie trzeba wylewać zbędnych litrów i czekać, aż woda osiągnie pożądaną temperaturę.

        Jeśli jakaś instalacja w twoim domu przecieka, napraw ją jak najszybciej. Kapiący kran i zepsuta spłuczka do toalety nie tylko nie pomagają w oszczędzaniu wody, ale również w bardzo krótkim czasie zwiększają rachunki za wodę. Aby tego uniknąć, od razu po zauważeniu problemu postaraj się rozwiązać go samodzielnie lub zadzwoń do hydraulika.

        Perlator, czyli nakładka na kran oszczędzająca wodę to obowiązkowy element, który powinien znaleźć się w każdym domu. Nie tylko zmniejsza zużycie wody, ale również zwiększa komfort użytkowania instalacji w łazience czy w kuchni. Drobna metalowa siatka umocowana na końcówce kranu napowietrza wodę, a w rezultacie sprawia wrażenie, że wydobywa się jej więcej (jednocześnie przy faktycznym mniejszym zużyciu).

        Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą. Zamiast tego możesz nalać wody do zlewu, umyć w nim wszystkie naczynia, a dopiero płucząc je odkręcić kran.

        Wyłączanie wody podczas golenia czy mycia zębów, nieodkręcanie kranu na pełną moc, to przykłady tego, jak można oszczędzać wodę bez wprowadzania dużych zmian i bez ponoszenia wydatków.

        Bierz prysznic zamiast kąpieli. Nawet podczas 10-minutowego prysznica zużywa się mniej wody niż podczas jednorazowej kąpieli w wannie. Oczywiście warto zadbać również o to, aby nie wylewać wody bez potrzeby, na przykład podczas mycia włosów szamponem, nakładania odżywki czy rozprowadzania żelu pod prysznic po całym ciele.

        Jeżeli masz możliwość wykorzystuj ponownie tą samą wodę. Np. jeśli musisz spuścić zimną, aby mieć ciepłą, możesz ją zbierać do wiaderka. Woda po ziemniakach lub innych czynnościach w kuchni może być zastosowana, np. do podlewania roślin w domu.

        Nawet jeśli powyższe porady nie odpowiadają w 100% twoim przekonaniom i stylowi życia, w związku z czym nie chcesz wprowadzać ich wszystkich w życie, zawsze możesz wybrać przynajmniej część tych, o których jesteś w stanie pamiętać na co dzień. Nawet drobne zmiany są w stanie pozytywnie wpłynąć na otaczający cię świat. Świadome gospodarowanie zasobami naturalnymi to troska o wspólne dobro ludzi i całej planety.

        Woda w przemyśle - oszczędzanie

        Inny problem (a tak naprawdę najważniejszy) to zużywanie wody w przemyśle. Woda w przemyśle ma różnorakie zastosowanie, ale na pewno jest nieodzownym elementem każdej produkcji. Deficyt wody występujący w Polsce nakłada na sektor przemysłu nowe obowiązki racjonalnego gospodarowania wodą. Pytanie o to, jak oszczędzać wodę w przemyśle nie jest łatwe. Aby oszczędzanie wody było możliwe, wymagany jest nie tylko nowoczesny sprzęt, ale także zmiana myślenia i odpowiednia strategia. Wydaje się jednak, że najważniejszy w tym przypadku jest proces odzyskiwania wody i ponownego jej zastosowania. Istotne znaczenie ma rozbudowywanie nowoczesnej sieci oczyszczalni uzdatniających wodę. Technologiczne odzyskiwanie wody ze ścieków jest najrozsądniejszym i najkorzystniejszym działaniem.

        Musimy działać na rzecz spowalniania spływu wody. Należy wprowadzać nowe rozwiązania techniczne. Musimy zadbać o infrastrukturę zieloną (tereny zielone). Takie tereny zatrzymują wodę i powodują tym samym, że woda szybciej wsiąka w glebę – przyczynia się to do poprawy stanu wód gruntowych. Ważna jest też infrastruktura błękitna, czyli zbiorniki wodne.

        Dlaczego należy oszczędzać wodę?

        Warto oszczędzać wodę nie tylko ze względu na wysokie comiesięczne rachunki czy istniejący obecnie trend bycia ekologicznym. Choć dla niektórych może to być wystarczający powód do tego, aby zacząć racjonalnie gospodarować zasobami naturalnymi. Niektórzy z kolei nie traktują takich argumentów poważnie i nadal wylewają litry wody, m.in. podczas kąpieli.

        Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Polska jest jednym z krajów europejskich o ubogich zasobach wody, a ich bezrefleksyjne zużywanie przyczynia się do podwyżek cen za 1 m³. Choć 71% planety to woda, to zaledwie 2,5% z tej puli stanowi woda słodka, przy czym mniej niż 0,01% nadaje się do picia. Woda nie jest dobrem ogólnodostępnym i nieskończonym, jak mogłoby się niektórym wydawać, dlatego też warto odnosić się do tego co mamy z szacunkiem. Ponad miliard ludzi na świecie nie ma na co dzień dostępu do oczyszczonej, zdatnej do spożycia wody. Z kolei uzdatnianie wody przeprowadza się bezpośrednim kosztem środowiska – w trakcie procesu do atmosfery wydzielane są gazy cieplarniane.

        Mając świadomość tego, w jaki sposób można oszczędzać wodę, warto wprowadzić chociaż jeden z powyższych sposobów do swojego życia, aby przyczynić się do zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko. Racjonalne gospodarowanie wodą nie musi być trudne, a dodatkowo przynosi satysfakcję z rozsądnego podejścia do przyziemnych spraw. Mniejsze rachunki to tylko bonus, z którego również warto skorzystać.

        Zobacz także:

        Autor: Filip Yak

        Źródło zdjęcia głównego: YaroslavKryuchka/Getty Images

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Jakie manipulacje stosują sekty, by zaufały im rzesze ludzi?

        Jakie manipulacje stosują sekty, by zaufały im rzesze ludzi?

        Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

        Niedobory witaminowe na przednówku. CZAT z dietetyczką

        Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

        Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

        "Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

        "Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

        "Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

        "Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

        Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

        Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

        Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

        Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

        Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

        Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

        Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

        Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

        Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

        Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

        Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

        Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

        Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
        Materiał promocyjny

        Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

        Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

        Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

        Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
        Materiał promocyjny

        Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

        Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"
        Materiał promocyjny

        Bartosz Bednorz zachęca do aktywności. "Wspieramy nie tylko dzieci z dużych miast"

        W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
        Materiał promocyjny

        W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

        Kiełek czeka na adopcję

        Kiełek czeka na adopcję

        Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
        Materiał promocyjny

        Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

        Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

        Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

        Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

        Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

        Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

        Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

        Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

        Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

        Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

        Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

        Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
        Materiał promocyjny

        Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

        Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

        Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

        Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

        Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

        Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
        Materiał promocyjny

        Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

        Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

        Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

        Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
        Materiał promocyjny

        Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

        Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

        Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

        Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
        Materiał promocyjny

        Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

        Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

        Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

        Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

        Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

        Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

        Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

        Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
        Materiał promocyjny

        Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

        Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

        Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

        Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

        Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

        Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

        Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

        "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

        "Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

        Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

        Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

        Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

        Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

        Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

        Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

        "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

        "Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

        Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

        Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

        E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
        Materiał promocyjny

        E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

        To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

        To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

        Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

        Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

        Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

        Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

        Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

        Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

        Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

        Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

        Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

        Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

        Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

        Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

        "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

        "The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

        Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

        Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

        Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

        Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

        "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

        "The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

        #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

        #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas