Sposoby na oszczędzanie wody w domu. Jak to wygląda w szkole i przemyśle?

Woda z kranu
Sposoby na oszczędzanie wody w domu. Jak to wygląda w szkole i przemyśle?
Źródło: piyaset/Getty Images
Choć wydaje się, że wody nie powinno nigdy zabraknąć, sytuacja na świecie pokazuje, że jest inaczej. Źródła głębinowe szybciej się wyczerpują, wolniej odnawiają, czasem woda traci przydatność do spożycia na skutek ludzkiej działalności, głównie zanieczyszczeń. Jak zatem oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody to już nie tylko oszczędności w domowym budżecie, ale działania konieczne, które powinien podjąć każdy mieszkaniec Ziemi. Warto pamiętać również o tym, że nie w każdym zakątku błękitnej planety dostęp do wody jest tak samo łatwy.

Można ją oszczędzać w każdym miejscu, zarówno w domu, jak i w szkole czy zakładzie pracy. Wystarczy podjąć pewne działania i zakorzenić w sobie nawyki. Jedną z metod, o której najczęściej się mówi, jest zakręcanie kurków podczas szczotkowania zębów. Przede wszystkim chodzi więc o to, aby woda nie płynęła strumieniem bez potrzeby.

Sposoby oszczędzania wody w domu

Oszczędzanie wody wydaje się być banalnie proste, wystarczy wypracować pewne nawyki, jak choćby zakręcanie podczas szczotkowania zębów – w zupełności wystarczy kubek napełniony wodą. Dzięki takiemu postępowaniu zostanie zużyte tyle wody, ile pomieści kubeczek, nie zaś tyle, ile jej popłynie podczas dwuminutowego mycia zębów. Inną metodą jest dokładne dokręcanie wody, ponieważ nawet delikatne kapanie to już marnotrawstwo.

Jak przetrwać upały?

DD_20220621_Loyd_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?

Jak oszczędzać wodę w domu? Przede wszystkim zakręcać zawsze wtedy, gdy już jest niepotrzebna. Po drugie, raz nalanej do pojemnika, wiaderka czy konewki nie wylewać. Można ją zużyć, gdy nadarzy się okazja lub zajdzie taka potrzeba. To, o co można zadbać w domu, to specjalne baterie i spłuczki przy ubikacji. Dobrze, jeśli zamontowana spłuczka ma opcję mniejszego spłukiwania. Lepsze będą również jednouchwytowe baterie, niż te z dwoma kurkami, ponieważ umożliwiają lepsze nastawienie odpowiedniej temperatury wody w krótszym czasie.

Dobrą metodą na oszczędzanie wody w domu jest także branie krótkich pryszniców zamiast kąpieli. Jednak jeśli masz ochotę na relaksacyjną kąpiel warto zdecydować się na wlanie mniejszej ilości wody.

Inne sposoby oszczędzania wody w domu to rozsądne pranie i zmywanie. Pralka powinna zostać uruchomiona dopiero wtedy, gdy jest już pełna, zresztą ta sama zasada dotyczy zmywarki do naczyń. Jeśli jednak zmywanie odbywa się ręcznie, nigdy nie należy robić tego pod bieżącą wodą.

Osoby posiadające ogródek mogą zdecydować się na specjalne łapacze deszczówki i to z niej korzystać podczas podlewania ogrodu. Kiedy jednak trwają susze powinniśmy rezygnować z dodatkowego nawadniania trawników wodą bieżącą. Inną metodą jest zbieranie wody w domu, np. jeśli czekamy, aż zimna woda spłynie z prysznica, można ją zbierać do wiaderka, a następnie jej używać do podlewania kwiatów, zarówno w ogrodzie, na balkonie, jak i tych doniczkowych w domu.

Jak oszczędzać wodę w szkole i przemyśle?

Oszczędzania wody powinny uczyć się już najmłodsze dzieci. Ogromne znaczenie ma tu edukacja zarówno w domu, jak i w szkole. Nauczyciele często przeprowadzają zajęcia dla dzieci, jak oszczędzać wodę. Wiedza powinna zostać przekazana w przystępny, dostosowany do wieku dziecka sposób. Często są to edukacyjne filmiki, pogadanki, rozmowy ze specjalistami, konkursy i gry. Dzieci powinny od razu wcielać rady w życie, sprawdzając, jak oszczędzać wodę w szkole. Zasady są podobne do tych, których najmłodsi powinni przestrzegać w domu, a więc dokładne zakręcanie wody, używanie jej z umiarem, unikanie nadmiernego spłukiwania w toalecie.

Woda w przemyśle ma różnorakie zastosowanie, ale na pewno jest nieodzownym elementem każdej produkcji. Deficyt wody występujący w Polsce nakłada na sektor przemysłu nowe obowiązki racjonalnego gospodarowania wodą. Pytanie o to, jak oszczędzać wodę w przemyśle, nie jest łatwe. Aby oszczędzanie wody było możliwe, wymagany jest nie tylko nowoczesny sprzęt, ale także zmiana myślenia i odpowiednia strategia. Wydaje się jednak, że najważniejszy w tym przypadku jest proces odzyskiwania wody i ponownego jej zastosowania. Istotne znaczenie ma rozbudowywanie nowoczesnej sieci oczyszczalni uzdatniających wodę. Technologiczne odzyskiwanie wody ze ścieków jest najrozsądniejszym i najkorzystniejszym działaniem.

Jak oszczędzać wodę i energię?

Myśląc o oszczędnościach, zastanawiamy się, jak ograniczyć wydatki na wodę, ogrzewanie, jedzenie. Poszukujemy metod na rozsądniejsze korzystanie z tego, co niezbędne do życia. Jak oszczędzać wodę i energię to pytanie, które dręczy niejednego. Co zrobić, aby rachunki były niższe? Jeśli mamy świadomość, że trzeba zakręcać wodę, analogicznie należy postępować z energią: gasić światło, wyłączać urządzenia, nie zostawiać w trybie czuwania, kupić żarówki i urządzenia energooszczędne, założyć termostaty na grzejnikach, co pozwoli regulować temperaturę w pomieszczeniu. Warto także uszczelnić okna, regularnie rozmrażać lodówkę, włączać tylko naładowaną do pełna pralkę i zmywarkę. Powyższe przykłady, jak oszczędzać wodę i energię pozwalają zrozumieć, że nie jest to ani trudne ani niemożliwe do wcielenia w życie. To tylko pewne nawyki i ciągła samokontrola.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości