Jaki filtr do wody wybrać do domu, a jaki do mieszkania? Rodzaje filtrów do wody

Jaki jest najlepszy filtr do wody? Sprawdź, jakie są rodzaje filtrów - od dużych, centralnych filtrów do domów jednorodzinnych po nakładki na kran czy popularne, plastikowe lub szklane czajniki filtrujące. Gościem Dzień Dobry TVN był Konrad Koterba, pasjonat technologii i gadżetów.

Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać filtr do wody, musisz wiedzieć, jakie są twoje potrzeby. Czy chcesz mieć filtr na prysznic, aby myć się w przefiltrowanej wodzie? Potrzebujesz filtra centralnego czy tylko w kuchni? Chcesz gotować w wodzie filtrowanej? W zależności od tego dobierzesz najlepszy filtr do wody.

>>> Zobacz także:

Jaki filtr do wody w kuchni?

Rodzaje domowych filtrów do wody, które najczęściej wykorzystuje się w kuchni:

  • filtr do wody dzbanek,
  • filtr do wody na kran,
  • filtr do wody podzlewozmywakowy.

Filtr do wody - szklany lub plastikowy czajnik

Czajnik odkamieniający z filtrem z węgla aktywnego to najprostszy sposób na pozbycie się kamienia z wody i poprawienie jej smaku. Filtr węglowy usuwa chlor, zmiękcza wodę z kranu i poprawia jej smak. Może też dodatkowo zawierać filtr do wody żywiczny zapobiegający osadzaniu się kamienia i usuwający metale ciężkie, takie jak ołów i miedź, jeśli występują w wodzie.

Aby działał skutecznie, trzeba wymieniać filtr z czajnika co cztery tygodnie. Dzięki temu unikniemy namnażania się w filtrze bakterii. Dodatkowym zabezpieczeniem może być trzymanie czajnika filtrującego w lodówce. To spowolni rozwój mikroorganizmów.

Czajnik z filtrem do wody składa się ze specjalnego, zwykle plastikowego czajnika i wymiennego wkładu, czyli filtra. Wlewana od góry woda dość szybko „schodzi” w dół już oczyszczona. Nie dzieje się to jednak błyskawicznie, trzeba chwilę poczekać.

Jaki kupić filtr do wody? Można wybrać spośród różnych rozmiarów, kolorów i materiałów. Mają zwykle pojemność od 1,5 l do 4 l. Filtr do wody szklany dzbanek - będzie nieco droższy i cięższy, ale i ładniejszy niż plastikowy.

Filtr w formie dzbanka to najtańszy domowy filtr do wody, kosztować może nawet poniżej 50 zł.

Filtr na kran do kuchni

Filtry nakranowe zwykle zawierają węgiel aktywny, często też filtr mechaniczny, usuwający ewentualne większe zanieczyszczenia. Przykręca się je na końcówkę kranu. Filtry na kran filtrują tylko zimną wodę. Wkład wymienia się co 3 miesiące.

Ciężko go dostać w zwykłym elektromarkecie. Lepiej więc go zamówić.

- powiedział Konrad Koterba, pasjonat technologii i gadżetów.

Filtr do wody osmotyczny

Podzlewowy filtr do wody może być filtrem odwróconej osmozy. Ten rodzaj filtracji usuwa nie tylko niemal wszystkie minerały, w tym metale ciężkie, ale też bakterie i wirusy. Po przefiltrowaniu woda jest miękka, kamień nie osadza się na czajnikach czy garnkach.

Filtr do wody odwróconej osmozy po wstawieniu pod zlewem nie potrzebuje zasilania, a najlepiej zainstalować go z pomocą fachowca. Nie jest najtańszy - kosztuje kilkaset złotych. Dodatkowym kosztem, jaki generuje taki filtr do wody pod zlew, jest zwiększone zużycie wody - do „wyprodukowania” 1 litra czystej wody filtr potrzebuje aż 4 do 6 litrów. Filtry osmotyczne wymieniamy co pół roku lub co roku, najlepiej poprzez autoryzowany serwis.

Do osmotycznego filtra do wody warto dokupić mineralizator, aby uzupełniał ważne dla zdrowia minerały.

Dla kogo filtr do wody prysznicowy?

Filtr do wody na prysznic to zwykle filtr z wkładem z węgla aktywowanego. Usuwa chlor i metale ciężkie, a nawet związki organiczne. Poprawia też pH wody. Montuje się go na wężu prysznicowym lub między słuchawką prysznica a baterią. Filtr prysznicowy wymienia się co 3-6 miesięcy.

Z takiego rodzaju filtrów w łazience skorzystają osoby z bardzo wrażliwą skórą, uczulone na chlor lub alergicy.

Centralny filtr do wody w domu jednorodzinnym

Filtr do wody na cały dom jest niezbędny, jeśli wykorzystujemy wodę z własnej studni. Domowa stacja uzdatniania wody wymaga temperatury powyżej 0 st. C, najczęściej jest więc umieszczana w garażach czy pomieszczeniach gospodarczych. Większość takich centralnych filtrów wymaga do pracy energii elektrycznej. Stosuje się filtry węglowe, odżelaziacze, zmiękczacze, neutralizujące i mechaniczne. Wybór filtra zależy od jakości wody. Niektóre filtry, np. te odżelaziające, wymagają dodatkowej pompy.

Jako filtry wstępne stosuje się filtry narurowe mechaniczne - z wkładami siatkowymi, sznurkowymi lub piankowymi.

Czy filtr do wody jest zdrowy i potrzebny?

Filtr do wody wodociągowej w Polsce nie jest niezbędny. Woda z kranu nadaje się do picia bez przegotowywania - chyba że podajemy wodę niemowlęciu lub dziecku. Wtedy gotujemy wodę - zarówno kranówkę, jak i wodę z butelki (chyba że posiada atest Instytutu Matki i Dziecka).

Przefiltrowana woda z kranu jest pozbawiona większości minerałów, które są nam niezbędne, i w wielu przypadkach mamy ich niedobory (oczywiście, istnieją też filtry mineralizujące wodę po oczyszczeniu). To, że woda z kranu bywa mętna i zakamieniona, to wbrew pozorom dobrze. Oznacza, że w wodzie są związki mineralne, takie jak magnez i wapń.

Co daje nam filtr do wody? Filtr do wody kranowej może się przydać, jeśli nie odpowiada nam smak kranówki oraz jeśli chcemy, aby czajnik do gotowania wody się nie zakamieniał. W starym budownictwie posiadanie filtrów do wody także może się okazać zasadne. Jeśli stan rur wodociągowych jest zły, to nawet dobra woda z wodociągu może się zanieczyścić „w trasie”.

Niezbędny natomiast jest filtr do wody ze studni. Przed zakupem filtra warto zbadać skład wody.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!