Ogród

Co z tego wyrośnie, czyli zakładamy szklarnię na działce. Jak to zrobić?

"Co z tego wyrośnie", Reporter: Łukasz Kowalski

Ogród

Co z tego wyrośnie, czyli zakładamy szklarnię na działce. Jak to zrobić?

"Co z tego wyrośnie", Reporter: Łukasz Kowalski

„Co z tego wyrośnie” to tytuł nowego cyklu ogrodniczego Dzień Dobry TVN. W najnowszym odcinku serii Łukasz Skop pokazał, jak zbudować szklarnię i co w niej zasiać. Zobaczcie sami!

Budujemy szklarnię

Od ostatniego spotkania z Łukaszem, w przyrodzie zaszły spore zmiany. Rozkwitły krokusy i stokrotki, a na wierzbach pojawiły się bazie. Ostatnio chciał przywrócić do porządku starą szklarnię, jednak okazało się, że wymaga ona całkowitej wymiany. Zobaczcie, jak powstaje nowa!

Do ustawiania szklarni wybierzmy mocno ubite miejsce, które nie będzie podmakało po ulewie. Można ją postawić w jeden dzień, chyba że jest bardziej skomplikowana - wtedy zajmie nam to maksymalnie 2 dni.

Jeżeli chcemy, żeby była ładnie oświetlona latem, to postawmy ją na osi północ-południe. Jeżeli chcemy, żeby była oświetlona przez cały rok, stawiamy na osi wschód-zachód

Naszą szklarnię postawiliśmy blisko altanki, żeby móc bezpośrednio i łatwo z niej korzystać. Ponadto - z dala od wysokich drzew, aby uniknąć cienia.

Pierwsze wysiewy w nowej szklarni

Kiedy szklarnia jest już gotowa, możemy zabrać się za przygotowanie ziemi do pierwszych wysiewów.

Kto w marcu siać nie zaczyna, dobra swego zapomina

- żartuje prowadzący program.

Najpierw musimy zagrabić ziemię, następnie wytyczyć rządki – najlepiej za pomocą pacy tynkarskiej - i już będzie można siać. W słoneczne dni ziemia w szklarni rozgrzewa się bardzo szybko, dlatego bez dłuższego czekania można rozpoczynać wysiew.

W marcu można siać już nowalijki np. sałatę liściową, groszek, kolendrę, rzeżuchę, szpinak, rukolę, rzodkiewki i szczypiorek.

Nasiona w szklarni możemy wysiewać na dwa sposoby: albo w rzędach oddzielonych od siebie o ok. 15-20 cm, albo rozrzucając wymieszane nasiona tak, żeby znalazły się pod ziemią.

Nie siejesz grochu w marcu, nie masz go w garncu

- dodaje Łukasz Skop.

Jeżeli chcemy, żeby w szklarni było ładnie i zielono, wykorzystajmy zioła zakupione wcześniej w markecie. Z jednej doniczki możemy mieć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset sadzonek. Wybierajmy te, które mają najszersze korzenie i sadzimy je gęsto, co 10-15 cm. Nie pozwalajmy ziemi wyschnąć.

Druga polowa szklarni będzie czekała na zasadzenie pomidorami. Do tego czasu przykryjemy ją czarną włókniną. W ziemi są nasiona chwastów, które nie dostaną światła i zginą. Ziemia będzie oczyszczona i gotowa na pomidory.

Jeszcze jedna rada naszego eksperta:

Na noc zamykajmy wszystkie drzwi i okna w szklarni, żeby nie ochłodzić szklarni

Koło gospodyń miejskich

Przy ogródkach działkowych działa koło gospodyń miejskich, a w ramach jego bank nasion.  Na czym polega jego działalność? Opowiedziały o tym jego inicjatorki – Mila Ochocka i Agnieszka Dragon.

Pomyślałyśmy, że fajnie byłoby podzielić się nasionami, które mamy, żeby potem, na wiosnę nie trzeba było ich kupować

- wyjaśnia Agnieszka Dragon.

Bank nasion działa na podstawie regulaminu, do którego każdy ma dostęp. Głównym założeniem jest, żeby się rozrastał.

Przy zabraniu jednego gatunku rośliny, prosimy, żeby przynieść dwa gatunki

- dodaje Mila Ochocka.

Pani Halina Szydłowska skrupulatnie prowadzi dziennik, w którym zapisuje wszystkie gatunki roślin. Uwielbia spędzać czas na działce.   

To jest samo życie, co w tym domu robić. Tutaj, jak człowiek przyjdzie, to spotkamy się, porozmawiamy, wypijemy kawkę

- mówi działkowiczka.  

"Co z tego wyrośnie", Reporter: Łukasz Kowalski

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
64
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
30.10.2020
Ola
gdzie mozna zakupic taka szklarnie?