Ogród

Rozsadzamy i przesadzamy kwiaty. Jak to zrobić prawidłowo?

Ogród

Rozsadzamy i przesadzamy kwiaty. Jak to zrobić prawidłowo?

Wiosna to najlepszy moment na przesadzanie roślin domowych. Jak sobie z tym poradzić? Na co zwrócić uwagę? W naszym studiu pokazywała to Małgorzata Świgoń, dziennikarka i autorka poradników.

Samodzielne przesadzanie roślin

Połowa marca to czas, kiedy rośliny budzą się do życia po zimie. Mają słońce, cieplejsze powietrze i zaczynają rosnąć. Wtedy właśnie powinniśmy się nimi zająć. 

Rozmnażanie i przesadzanie można wykonywać przez cały rok, ale najlepsza szansa, że się uda, jest teraz

- podkreśla Małgorzata Świgoń, dziennikarka i autorka poradników.

Niektóre kwiaty nie wymagają od nas większych starań. Te z dużymi liśćmi wystarczy podzielić, a one rozmnożą się same. Sposób na to jest prosty: do mniejszej doniczki z otworem odpływowym należy włożyć jeden z oderwanych liści. Następnie ważne jest wykonanie drenażu. Sypiemy kamyki i trochę ziemi, a potem rozprowadzamy i lekko ją ugniatamy.

Sprawdzajmy, czy korzenie nie są zgniłe czy uszkodzone

- radzi nasza ekspertka.

Co zrobić, aby rozmnażanie roślin zakończyło się sukcesem?

Po pierwsze – kupioną w sklepie ogrodniczym lub kwiaciarni roślinę należy przesadzić. W tamtych miejscach są zazwyczaj hodowane w substratach, takich jak torf bądź włókna kokosowe. Rośliny przeważnie mają także za małe doniczki.

Po drugie – świeżo posadzoną roślinę należy podlać i stworzyć jej warunki cieplarniane. Świetnie w tym wypadku sprawdzi się tzw. domowa szklarenka. Miejsce to nie może być nazbyt nasłonecznione.

Po trzecie – zwracajmy uwagę na ziemię w doniczce. Jeżeli jest ona pokryta białym osadem lub wysuszona, natychmiast powinniśmy przesadzić roślinę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
58
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0