Ciepła zima zmyliła rośliny. Kwitną o kilka tygodni za wcześnie. Czym to grozi?

We Włoszech można już kupić truskawki, ponieważ zakwitły kilka tygodni wcześniej niż zwykle. Podobnie jest z polskimi jabłoniami. Skąd to przyśpieszenie w przyrodzie? O tym rozmawialiśmy z Olgą Piórkowską, prowadząca program "Wymarzone ogrody".

Rekordowo ciepła zima

Obecna zima jest najcieplejsza od 250 lat. Choć cieszy nas słońce, to jednak powinniśmy mieć powody do niepokoju. Przez anomalie pogodowe rośliny są zdezorientowane i kwitną o kilka tygodni za wcześnie. A okres hartowania w naturalnym cyklu wzrostu też jest im potrzebny.

We Włoszech truskawki są już w masowej sprzedaży. Przez zaburzony cykl także polskie jabłonki kwitną za wcześnie. Rolnicy i sadownicy mogą ponieść ogromne straty, bo jeżeli drzewka zakwitną już teraz, a mróz przyjdzie jeszcze w marcu czy kwietniu, plony będą bardzo słabe. Jabłka mogą też stracić smak.

Cóż mogę powiedzieć. Jeżeli mamy suche i ciepłe zimy, to wszystko zwariuje

- zaznacza Olga Piórkowska, która prowadzi program „Wymarzone ogrody”.

Jak dbać o ogród ciepłą zimą?

Jeżeli mamy przydomowy ogród, tej zimy rosnących tam roślin nie powinniśmy ocieplać.

Jeżeli rośliny przy obecnej temperaturze są przykryte agrowłókniną, to one mają tam w środku plus kilkanaście stopni i wariują. W związku z tym, odkrywamy te rośliny. Miejmy te agrowłókniny gdzieś tam przygotowane, bo jeżeli przyjdą przymrozki, trzeba będzie na noc rośliny owinąć

- tłumaczy gość Dzień Dobry TVN.

Co więcej, przy suchych zimach, takich jak tegoroczna, rośliny trzeba dodatkowo nawadniać.

Zobacz też:

Autor: Magdalena Gudowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!