Sukulenty w szkle - sadzenie krok po kroku. Jak pielęgnować te rośliny?

Sukulent w szkle
Sukulenty w szkle - sadzenie krok po kroku. Jak pielęgnować te rośliny?
Źródło: Flavio Coelho/Getty Images
Coraz więcej osób decyduje się na sukulenty w szkle. Nic dziwnego – taka dekoracja jest nieskomplikowana w przygotowaniu, a oprócz tego łatwa w pielęgnacji. Rośliny gromadzące wodę to świetne rozwiązanie dla zapominalskich. Sprawdź, jakie sukulenty wybrać do uprawy w domu, jak je sadzić oraz jak podlewać.

Sukulenty to ogólna nazwa roślin, które przystosowały się do życia na terenach z ograniczonymi zasobami wody. Mają one dość charakterystyczny wygląd – wyróżniają się m.in. mięsistymi, grubymi liśćmi, w których gromadzą się zapasy wilgoci.

Cechy roślin, różnorodność gatunkowa i atrakcyjny wygląd sprawiły, że współcześnie wiele osób decyduje się na sukulenty w szkle. Mogą być uprawiane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, często są ozdobą parapetów, a w niewielkich mieszkaniach z kolei świetnie wyglądają podwieszone na suficie. Co najważniejsze – nie trzeba kupować całych dekoracji, wystarczy przygotować je z kilku dowolnych elementów według własnych preferencji. Sprawdź, jak samodzielnie sadzić sukulenty w szklanej kuli i jak je pielęgnować.

Rodzaje sukulentów

Wyróżnia się trzy typy:

  1. sukulenty korzeniowe - zapas wody gromadzą one przede wszystkich w korzeniach lub bulwach, zalicza się do nich np. pochrzyn skrzydlaty, jadalny, cebulowy oraz trójdzielny. Są to cenione rośliny ozdobne,
  2. sukulenty liściowe - które gromadzą zapas wody w mięsistych i gruboskórnych liściach, w których są silnie rozwinięte tkanki wodne. Te z kolei pokryte są specjalną warstwą zapobiegającą parowaniu. Zalicza się do nich, np. aloes, grubosz, rozchodnik, agawę, ziemiokulkasa czy rojnik,
  3. sukulenty łodygowe - w których grube łodygi i pnie pełnią funkcję magazynów wody, ponadto często pozbawione one są liści, a funkcję fotosyntezy przejmują właśnie łodygi. Te mogą przyjmować różne kształty, a potocznie najczęściej nazywane są kaktusami.

Rośliny i kwiaty

DD_20220402_Wiosna_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Jak podlewać sukulenty? Zasady pielęgnacji

Tylko zadbane rośliny będą cieszyły oko, warto zwrócić więc uwagę na ich prawidłową pielęgnację. Regularne dbanie o sukulenty przynosi naprawdę dobre rezultaty i nie jest zbyt wymagające. Ze względu na to, że wszystkie gatunki, których standardowo używa się do tworzenia dekoracji, mają podobną charakterystykę i potrzeby, uprawiając sukulenty w szkle, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Jak podlewać sukulenty w szkle i jak o nie dbać?

Zasady pielęgnacji sukulentów:

  • Gatunki uprawiane w zamkniętych szklanych pojemnikach należy codziennie wietrzyć. Tylko odpowiednia cyrkulacja powietrza zapewnia im zdrowy rozwój i wzrost.
  • Sukulenty podlewa się w niewielkich ilościach, dbając o to, aby podłoże całkowicie wchłonęło wodę. Jej nadmiar może prowadzić do gnicia korzeni.
  • Jeśli roślina zaczyna wysychać lub na jej liściach widoczne są inne niepokojące objawy, warto zastanowić się, czy stanowisko, na którym się znajduje, jest dla niej odpowiednie. Sukulenty w szkle mogą być bardziej wrażliwe na działanie słońca, szczególnie, jeśli są posadzone w pojemnikach z niewielkimi otworami.
  • Wszystkie zwiędłe i wysuszone fragmenty sukulentów należy usuwać od razu po ich zauważeniu.
  • Zaparowane szkło świadczy o tym, że roślina traci wilgoć i znajduje się w nasłonecznionym miejscu. W takich sytuacjach warto sprawdzać, czy podłoże nie wymaga dodatkowego podlewania.

Sukulenty w szkle – sadzenie roślin krok po kroku

Sukulenty w szkle wymagają odpowiedniego podejścia. Choć łatwo jest je uprawiać w domowych warunkach, należy zwrócić uwagę na niektóre podstawowe aspekty, które mogą znacząco wpłynąć na wygląd całej dekoracji i atrakcyjność rośliny.

Naczynie do sukulentów w szkle

Sukulenty w szklanej kuli lub w pojemniku o innym kształcie ograniczają powierzchnię, na jakiej można tworzyć różnorodne dekoracje i kompozycje. Oczywiście można zdecydować się na posadzenie kilkunastu gatunków w dużym roślinnym terrarium, idea sadzenia sukulentów jest jednak inna – mają zajmować jak najmniej miejsca i nadawać się nawet do małych mieszkań. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, gdzie ma znajdować się pojemnik z sukulentami. Można postawić go na meblach lub parapecie, a także przymocować do sufitu.

Sukulenty sadzi się w głębokich szklanych naczyniach, w odpowiednio przygotowanych starych żarówkach, niedużych akwariach lub w słoikach. Pojemnik nie może mieć żadnych pęknięć, a rośliny, które mają być w nim zasadzone, powinny mieć wystarczająco dużo miejsca na korzenie i wzrost.

Podłoże do sukulentów w szkle

Przed przygotowaniem podłoża należy dokładnie wyczyścić, umyć i wysuszyć szklany pojemnik. Sukulenty potrzebują mniejszych ilości wody i wyjątkowo źle radzą sobie z jej nadmiarem, dlatego też podłoże powinno składać się z kilku warstw. Na samym dole naczynia powinny znajdować się kamienie, które będą zasłaniały całe dno. Ich celem jest ochrona korzeni przed kontaktem z ewentualnym nadmiarem wody. Kolejna warstwa to granulat chroniący przed pojawieniem się grzybów i pleśni. Górna warstwa, która będzie miała bezpośredni kontakt z sukulentami, to ziemia ogrodowa. Należy nasypać jej tyle, aby korzenie rośliny zostały całkowicie zakryte. Po umieszczeniu sadzonki warto delikatnie przyklepać ziemię palcami.

Sukulenty do słoika lub szkła

Warto sadzić sukulenty o podobnej wysokości i wymaganiach. W jednym pojemniku można uprawiać kilka różnych gatunków roślin, przy czym należy pamiętać o tym, aby między pojedynczymi egzemplarzami zachować przynajmniej kilka centymetrów odstępu.

Dekoracje

Sukulenty w szkle można dodatkowo ozdobić również innymi elementami, takimi jak ozdobne kolorowe kamienie, kawałki drewna czy koraliki. Wszystko zależy tak naprawdę od kreatywności – każdy pomysł jest dobry.

Najlepsze sukulenty do domu

Najpopularniejsze sukulenty do domu to:

  1. Eszeweria - o płaskich, kwiatowych rozetach. Roślina jest w różnych kolorach - od zieleni do różu.
  2. Grubosz jajowaty - dawniej cieszył się ogromną popularnością i wraca do łask, potrafi rosnąć w kształt niewielkich drzewek o dużych, grubych liściach.
  3. Zamiokulkas - Roślina o gruboszowatych łodygach i liściach, która tworzy niemal mały las w doniczce.
  4. Aloes zwyczajny - popularny ze względu na swój wygląd oraz liście, z których w domowym zaciszu można zrobić maseczkę lub krem.
  5. Sansewieria - o pięknych długich liściach w trzech kolorach. krawędzie często wybarwione są na żółto, a środek zielonych liści jest w białawe pasy.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości