Ogród

Sukulenty w szkle - sadzenie krok po kroku. Jak pielęgnować te rośliny?

sukulent, roślina

Flavio Coelho/Getty Images

Ogród

Sukulenty w szkle - sadzenie krok po kroku. Jak pielęgnować te rośliny?

sukulent, roślina

Flavio Coelho/Getty Images

Coraz więcej osób decyduje się na sukulenty w szkle. Nic dziwnego – taka dekoracja jest nieskomplikowana w przygotowaniu, a oprócz tego łatwa w pielęgnacji. Rośliny gromadzące wodę to świetne rozwiązanie dla zapominalskich. Sprawdź, jakie sukulenty wybrać do uprawy w domu, jak je sadzić oraz jak podlewać.

Sukulenty to ogólna nazwa roślin, które przystosowały się do życia na terenach z ograniczonymi zasobami wody . Mają one dość charakterystyczny wygląd – wyróżniają się m.in. mięsistymi, grubymi liśćmi, w których gromadzą się zapasy wilgoci.

Cechy roślin, różnorodność gatunkowa i atrakcyjny wygląd sprawiły, że współcześnie wiele osób decyduje się na sukulenty w szkle . Mogą być uprawiane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, często są ozdobą parapetów, a w niewielkich mieszkaniach z kolei świetnie wyglądają podwieszone na suficie. Co najważniejsze – nie trzeba kupować całych dekoracji, wystarczy przygotować je z kilku dowolnych elementów według własnych preferencji. Sprawdź, jak samodzielnie sadzić sukulenty w szklanej kuli i jak je pielęgnować.

Sukulenty w szkle – sadzenie roślin krok po kroku

Sukulenty w szkle wymagają odpowiedniego podejścia. Choć łatwo jest je uprawiać w domowych warunkach, należy zwrócić uwagę na niektóre podstawowe aspekty, które mogą znacząco wpłynąć na wygląd całej dekoracji i atrakcyjność rośliny.

1. Wybór szklanego pojemnika – sukulenty w szklanej kuli lub w pojemniku o innym kształcie ograniczają powierzchnię, na jakiej można tworzyć różnorodne dekoracje i kompozycje. Oczywiście można zdecydować się na posadzenie kilkunastu gatunków w dużym roślinnym terrarium, idea sadzenia sukulentów jest jednak inna – mają zajmować jak najmniej miejsca i nadawać się nawet do małych mieszkań. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, gdzie ma znajdować się pojemnik z sukulentami. Można postawić go na meblach lub parapecie, a także przymocować do sufitu.

Sukulenty sadzi się w głębokich szklanych naczyniach, w odpowiednio przygotowanych starych żarówkach, niedużych akwariach lub w słoikach. Pojemnik nie może mieć żadnych pęknięć, a rośliny, które mają być w nim zasadzone, powinny mieć wystarczająco dużo miejsca na korzenie i wzrost.

2. Przygotowanie podłoża pod sukulenty – przed przygotowaniem podłoża należy dokładnie wyczyścić, umyć i wysuszyć szklany pojemnik. Sukulenty potrzebują mniejszych ilości wody i wyjątkowo źle radzą sobie z jej nadmiarem, dlatego też podłoże powinno składać się z kilku warstw. Na samym dole naczynia powinny znajdować się kamienie, które będą zasłaniały całe dno. Ich celem jest ochrona korzeni przed kontaktem z ewentualnym nadmiarem wody. Kolejna warstwa to granulat chroniący przed pojawieniem się grzybów i pleśni. Górna warstwa, która będzie miała bezpośredni kontakt z sukulentami, to ziemia ogrodowa. Należy nasypać jej tyle, aby korzenie rośliny zostały całkowicie zakryte. Po umieszczeniu sadzonki warto delikatnie przyklepać ziemię palcami.

3. Wybór sukulentów – warto sadzić sukulenty o podobnej wysokości i wymaganiach. W jednym pojemniku można uprawiać kilka różnych gatunków roślin, przy czym należy pamiętać o tym, aby między pojedynczymi egzemplarzami zachować przynajmniej kilka centymetrów odstępu.

4. Dekorowanie szklanego pojemnika – sukulenty w szkle można dodatkowo ozdobić również innymi elementami, takimi jak ozdobne kolorowe kamienie, kawałki drewna czy koraliki. Wszystko zależy tak naprawdę od kreatywności – każdy pomysł jest dobry.

Jak podlewać sukulenty? Zasady pielęgnacji

Tylko zadbane rośliny będą cieszyły oko, warto zwrócić więc uwagę na ich prawidłową pielęgnację. Regularne dbanie o sukulenty przynosi naprawdę dobre rezultaty i nie jest zbyt wymagające. Ze względu na to, że wszystkie gatunki, których standardowo używa się do tworzenia dekoracji, mają podobną charakterystykę i potrzeby, uprawiając sukulenty w szkle, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Jak podlewać sukulenty w szkle i jak o nie dbać?

· Gatunki uprawiane w zamkniętych szklanych pojemnikach należy codziennie wietrzyć. Tylko odpowiednia cyrkulacja powietrza zapewnia im zdrowy rozwój i wzrost.

· Sukulenty podlewa się w niewielkich ilościach, dbając o to, aby podłoże całkowicie wchłonęło wodę. Jej nadmiar może prowadzić do gnicia korzeni.

· Jeśli roślina zaczyna wysychać lub na jej liściach widoczne są inne niepokojące objawy, warto zastanowić się, czy stanowisko, na którym się znajduje, jest dla niej odpowiednie. Sukulenty w szkle mogą być bardziej wrażliwe na działanie słońca , szczególnie, jeśli są posadzone w pojemnikach z niewielkimi otworami.

· Wszystkie zwiędłe i wysuszone fragmenty sukulentów należy usuwać od razu po ich zauważeniu.

· Zaparowane szkło świadczy o tym, że roślina traci wilgoć i znajduje się w nasłonecznionym miejscu. W takich sytuacjach warto sprawdzać, czy podłoże nie wymaga dodatkowego podlewania.

Zobacz także:

Rośliny a ciemność w domu. Jak założyć hodowlę kwiatów w ciemnym mieszkaniu?

Rośliny ozdobne. Alergik także może je mieć w domu

Na ratunek kwiatom doniczkowym. Maja Popielarska radzi, jak dbać o rośliny

Co sądzisz o tym artykule?
65
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0