Zielony akcent przez cały rok. Czy warto zdecydować się na sztuczną trawę w ogrodzie?

Sztuczna trawa
Źródło: HGTV
HGTV: Sztuczna trawa w ogrodzie – czy warto ją układać?
HGTV: Sztuczna trawa w ogrodzie – czy warto ją układać?
HGTV: Wykorzystanie paneli ażurowych i desek modrzewiowych
HGTV: Wykorzystanie paneli ażurowych i desek modrzewiowych
HGTV: Prosty organizer ścienny
HGTV: Prosty organizer ścienny
HGTV: Renowacja starej komody
HGTV: Renowacja starej komody
HGTV: Jak odnowić lampostolik?
HGTV: Jak odnowić lampostolik?
HGTV: Drugie życie biurka z PRL-u
HGTV: Drugie życie biurka z PRL-u
HGTV_DZM_Skrzynia
HGTV_DZM_Skrzynia
W ostatnich latach sztuczna trawa stała się niezwykle popularnym elementem dekoracyjnym, doskonale komponującym się w różnorodnych przestrzeniach i łączącym estetykę z funkcjonalnością. Czy warto ją mieć w swoim ogrodzie lub na tarasie? Jak się ją układa?

Temat sztucznej trawy ogrodowej podjęto w jednym z odcinków programu "Polowanie na ogród". Jakie rady ma prowadzący dla osób, które chcą ją zamontować w swoim ogrodzie?

Sztuczna trawa do ogrodu - jakie ma zalety i wady? Gdzie ją wykorzystać?

Sztuczna trawa jest szczególnie polecana w miejscach, gdzie naturalna roślinność miałaby trudności z przetrwaniem - na terenach zacienionych, wilgotnych lub nadmiernie nasłonecznionych. To również doskonałe rozwiązanie w przypadku intensywnie użytkowanych ciągów komunikacyjnych, gdzie tradycyjny trawnik mógłby się szybko zniszczyć. Ponadto sztuczna trawa świetnie sprawdza się na przydomowych placach zabaw, niewielkich boiskach dziecięcych czy na balkonach, dodając im zielonego, naturalnego akcentu.

Sztuczna trawa do ogrodu to całoroczne, łatwe w utrzymaniu podłoże, które wyróżnia się prostym montażem i miękką fakturą, amortyzującą upadki. Jednak mimo ekologicznych materiałów, z których jest wykonana, nie wspiera mikroklimatu, ani nie produkuje tlenu. W upalne dni nagrzewa się, co utrudnia chodzenie, a jej cena jest wyższa niż naturalnego trawnika. Tańsze wersje mogą szybciej się zużywać, a usuwanie drobnych zabrudzeń, takich jak sierść, bywa problematyczne.

- Teraz robi się takie sztuczne trawniki, które mają imitować naturalne. [...] Jedną z zalet takiego trawnika jest oczywiście to, że nie trzeba go podlewać - zauważył we wspomnianym odcinku "Polowania na ogród" Dominik Strzelec.

Sztuczny trawnik - jak się go układa?

Obecnie na rynku znaleźć można różne rodzaje sztucznej trawy, różniące się odcieniem, długością runa, techniką wykonania, a przede wszystkim jakością. Występują zazwyczaj w rolkach o szerokości 2 lub 4 m. Przed zakupem warto więc podzielić szerokość posiadanej powierzchni przez te wartości, by nie przepłacić za niewykorzystany materiał. Jeśli wymusi to zaplanowanie szerszych obwódek, warto wykorzystać dodatkową przestrzeń do uprawy roślin.

- Układamy, docinamy, a potem będziemy ją w swoje miejsce wstawiać - opisał kolejność prac przy sztucznym trawniku prowadzący programu "Polowanie na ogród".

- Nasz trawniczek, który już sobie osadziliśmy, dopieszczamy. Przede wszystkim należy postawić źdźbła. A jak już to zrobimy, to trzeba zasypać piaskiem. Piasek sprawi, że trawnik zostanie dociśnięty do podłoża, dzięki czemu nie poderwie go wiatr - dodał.

Sztuczną trawę można też wykorzystać na tarasie

Sztuczną trawę można także wykorzystać na balkonie bądź tarasie. Może ona pokrywać całą jego powierzchnię albo jedynie wybrany fragment. Stanowi dzięki temu praktyczne rozwiązanie pomagające ukryć uszkodzenia posadzki, bez konieczności przeprowadzania remontu. Doskonale sprawdzi się na różnych podłożach, takich jak płytki, beton czy drewno. Dzięki miękkiej strukturze może pełnić rolę dywanu, zapewniając komfortowy i przyjemny w dotyku podkład dla stóp.

Program "Polowanie na ogród" - kiedy i gdzie obejrzeć?

Program "Polowanie na ogród" można oglądać we wtorek, piątek, sobotę oraz niedzielę na antenie HGTV. Wszystkie odcinki są dostępne również w serwisach MAX oraz Player.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości