Marzysz o świeżych ziołach i warzywach przez cały rok, ale nie masz miejsca na dużą szklarnię? A może dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem? Własnoręczne zbudowanie mini szklarni to świetny sposób na ochronę roślin przed kaprysami pogody i wydłużenie sezonu upraw. Jak to zrobić, zaprezentowano w jednym z odcinków programu "Wymarzone ogrody".
Mini szklarnia ogrodowa - jakie ma zalety?
Miniaturowa szklarnia ogrodowa ma wiele zalet. Przede wszystkim jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą uprawiać rośliny w optymalnych dla nich warunkach, niezależnie od pory roku. Dzięki mini szklarni można też przedłużyć sezon wegetacyjny, chroniąc rośliny przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi.
Jeśli zdecydujesz się na zrobienie takiej szklarni samodzielnie, będziesz mogła dostosować ją precyzyjnie do swoich potrzeb, a także możliwości finansowych. Dzięki temu efekt będzie dokładnie taki, jaki sobie wymarzyłaś. Co ważne, dzięki własnoręcznemu zrobieniu mini szklarni dopasujesz ją też pod względem rozmiaru do ilości posiadanej przestrzeni. Nawet jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w ogrodzie, z pewnością uda się wybudować obiekt pasujący do jego wymiarów.
Jak zrobić mini szklarnie w swoim ogródku?
Odpowiedź na pytanie: "Jak samodzielnie zrobić mini szklarnię do ogrodu?" znajdujemy w jednym z odcinków programu "Wymarzone ogrody". Prowadzące zaprezentowały w nim sposób na zbudowanie drewnianej, miniaturowej szklarni, która doskonale sprawdzi się na każdej posesji.
- Bok zbudowany z desek tarasowych i z legarów. [...] A góra będzie z pleksi. Będziemy miały dwa boki, które będą zwieńczone daszkiem, otwieranym - powiedziały, prezentując swoją koncepcję na praktyczną szklarnię.
W dalszej części odcinka pokazano, jak zrobić ten obiekt krok po kroku. Po skręceniu bocznych ścianek i połączeniu ich deskami, tak aby utworzyła się swego rodzaju skrzynia, przystąpiono do montażu otwieranego daszku. Wybrano dla niego formę ramki przypominającej nieco okno. W miejsce szyb wmontowana została pleksi. Prowadzące, przy pomocy jednego ze współpracowników, zaprezentowały też podpórkę dla drzwiczek szklarni. Była ona zrobiona z listewki zamocowanej na wkręcie.
Co ciekawe, Iza i Olga postanowiły nie malować swojej mini szklarni. Dlaczego?
- Naszym zdaniem żywność nie powinna dotykać do chemii. Farby zewnętrzne mają w sobie natomiast bardzo dużo chemii. Dlatego, nie z lenistwa, ale z mądrej głowy, nie malujemy - wyjaśniły. Zatem jeśli planujesz hodować w swojej mini szklarni warzywa, owoce, zioła i inne jadalne rośliny, lepiej jest zostawić ją w stanie surowym.
Jakie jeszcze zastosowanie może mieć ogrodowa mini szklarnia?
Mini szklarnia ogrodowa ma kilka zastosowań. Pierwsze, najbardziej oczywiste, przedstawiliśmy już we wstępnym akapicie artykułu. Jak jeszcze można wykorzystać małą szklarnię? Może ona być na przykład prezentem dla dziecka, które chciałoby postawić pierwsze kroki w ogrodnictwie. Dzięki niej będzie mogło prowadzić swoje uprawy i obserwować wzrost roślin - od kiełkowania po wykształcenie owoców. To bezcenna nauka dla najmłodszych, nie zastąpią jej żadne filmy czy książki o ogrodnictwie i przyrodzie.
Dzięki mini szklarni w ogrodzie można też przeprowadzać swego rodzaju eksperymenty uprawowe. Na przykład zasadzić rzadkie gatunki roślin i sprawdzić, jak będą rosły i czego potrzebują, by pięknie wyglądać. Polecamy wybrać do takich eksperymentalnych hodowli rośliny owadożerne, bananowce, awokado, albicję, kawę arabską, tańczącą roślinę, flaszowiec czy truskawkowe drzewo.
Mini szlarnia ogrodowa może też pełnić funkcję dekoracyjną. Usytuowana w wyeksponowanym miejscu czy na trawniku może stanowić niesztampowy element aranżacyjny. Taki szklany, zielony domek zwracał będzie na siebie uwagę już z daleka. Warto wypełnić go różnorodną zielenią, nawet egzotycznymi gatunkami, które tradycyjnie uprawiane są w pomieszczeniach. Z pewnością zachwyci każdą osobę odwiedzającą ogród.
Program "Wymarzone ogrody" - kiedy i gdzie oglądać?
Program "Wymarzone ogrody" można oglądać w każdy czwartek na antenie HGTV. Wszystkie sezony dostępne są również w serwisach MAX i Player.pl. Zachęcamy do oglądania wszystkich miłośników aranżacji ogrodów (i nie tylko).
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co z tego wyrośnie, czyli zakładamy szklarnię na działce. Jak to zrobić?
- Jak przygotować ogród na zimę? Zobacz, które warzywa warto teraz zasiać
- Jak zrobić tunel foliowy? Konstrukcja, rodzaje stelażu i inne porady
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: HGTV, gardenhome.pl, ogrodosfera.pl
Źródło zdjęcia głównego: Johner Images/GettyImages