„Co z tego wyrośnie” to tytuł nowego cyklu ogrodniczego Dzień Dobry TVN. W najnowszym odcinku serii Łukasz Skop pokazał, jak zbudować szklarnię i co w niej zasiać. Zobaczcie sami!
Budujemy szklarnię
Od ostatniego spotkania z Łukaszem, w przyrodzie zaszły spore zmiany. Rozkwitły krokusy i stokrotki, a na wierzbach pojawiły się bazie. Ostatnio chciał przywrócić do porządku starą szklarnię, jednak okazało się, że wymaga ona całkowitej wymiany. Zobaczcie, jak powstaje nowa!
Do ustawiania szklarni wybierzmy mocno ubite miejsce , które nie będzie podmakało po ulewie. Można ją postawić w jeden dzień, chyba że jest bardziej skomplikowana - wtedy zajmie nam to maksymalnie 2 dni.
Jeżeli chcemy, żeby była ładnie oświetlona latem, to postawmy ją na osi północ-południe. Jeżeli chcemy, żeby była oświetlona przez cały rok, stawiamy na osi wschód-zachód
Naszą szklarnię postawiliśmy blisko altanki, żeby móc bezpośrednio i łatwo z niej korzystać. Ponadto - z dala od wysokich drzew, aby uniknąć cienia.
Pierwsze wysiewy w nowej szklarni
Kiedy szklarnia jest już gotowa, możemy zabrać się za przygotowanie ziemi do pierwszych wysiewów.
Kto w marcu siać nie zaczyna, dobra swego zapomina
- żartuje prowadzący program.
Najpierw musimy zagrabić ziemię, następnie wytyczyć rządki – najlepiej za pomocą pacy tynkarskiej - i już będzie można siać. W słoneczne dni ziemia w szklarni rozgrzewa się bardzo szybko, dlatego bez dłuższego czekania można rozpoczynać wysiew.
W marcu można siać już nowalijki np. sałatę liściową, groszek, kolendrę, rzeżuchę, szpinak, rukolę, rzodkiewki i szczypiorek.
Nasiona w szklarni możemy wysiewać na dwa sposoby: albo w rzędach oddzielonych od siebie o ok. 15-20 cm, albo rozrzucając wymieszane nasiona tak, żeby znalazły się pod ziemią.
Nie siejesz grochu w marcu, nie masz go w garncu
- dodaje Łukasz Skop.
Jeżeli chcemy, żeby w szklarni było ładnie i zielono, wykorzystajmy zioła zakupione wcześniej w markecie. Z jednej doniczki możemy mieć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset sadzonek. Wybierajmy te, które mają najszersze korzenie i sadzimy je gęsto, co 10-15 cm. Nie pozwalajmy ziemi wyschnąć.
Druga polowa szklarni będzie czekała na zasadzenie pomidorami. Do tego czasu przykryjemy ją czarną włókniną. W ziemi są nasiona chwastów, które nie dostaną światła i zginą. Ziemia będzie oczyszczona i gotowa na pomidory.
Jeszcze jedna rada naszego eksperta:
Na noc zamykajmy wszystkie drzwi i okna w szklarni, żeby nie ochłodzić szklarni
Koło gospodyń miejskich
Przy ogródkach działkowych działa koło gospodyń miejskich, a w ramach jego bank nasion. Na czym polega jego działalność? Opowiedziały o tym jego inicjatorki – Mila Ochocka i Agnieszka Dragon.
Pomyślałyśmy, że fajnie byłoby podzielić się nasionami, które mamy, żeby potem, na wiosnę nie trzeba było ich kupować
- wyjaśnia Agnieszka Dragon.
Bank nasion działa na podstawie regulaminu, do którego każdy ma dostęp. Głównym założeniem jest, żeby się rozrastał.
Przy zabraniu jednego gatunku rośliny, prosimy, żeby przynieść dwa gatunki
- dodaje Mila Ochocka.
Pani Halina Szydłowska skrupulatnie prowadzi dziennik, w którym zapisuje wszystkie gatunki roślin. Uwielbia spędzać czas na działce.
To jest samo życie, co w tym domu robić. Tutaj, jak człowiek przyjdzie, to spotkamy się, porozmawiamy, wypijemy kawkę
- mówi działkowiczka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Mieszkają w głuszy. "Można żyć w pełnej swobodzie i łączności z naturą"
- Ciepła zima zmyliła rośliny. Kwitną o kilka tygodni za wcześnie. Czym to grozi?
- Sukulenty w szkle - sadzenie krok po kroku. Jak pielęgnować te rośliny?
Autor: Anna Korytowska