"Fikus musi mieć ciasno". Co jeszcze trzeba wiedzieć o pielęgnacji tych roślin?

Fikus Karoliny traci liście. Co zrobić?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Aby cieszyć się pięknymi kwiatami w domu czy na balkonie, trzeba o nie właściwie zadbać. Dawid Oleszko, pasjonat ogrodnictwa w ramach naszego cyklu "Pogotowie roślinne" wybrał się do Karoliny, która ma problemy z fikusem. Co takiego działo się z rośliną?

Jak pielęgnować fikusa?

Karolina Anna Lisowska mieszka we Wrocławiu. Kocha gotować i otaczać się zielenią. Niestety jeden z jej fikusów, jak sama mówi, podupadł na zdrowiu. Dawid Oleszko, pasjonat ogrodnictwa po obejrzeniu rośliny stwierdził, że ma ona problem z pobieraniem wody. Świadczą o tym wiotkie liście oraz to, że nadmiernie opadają.

Co więcej, na liściach fikusa widoczny jest biały osad. Może to oznaczać, że roślina została zaatakowana przez szkodniki. - Podejrzewam dwa szkodniki - przędziorek i wciornastek - najczęściej występujące szkodniki. Jak sobie poradzić? Można na dwa sposoby. Stosując chemię, albo stosując metody naturalne, np. mieszankę letniej wody z mydłem potasowym. Ma właściwości bakteriobójcze - tłumaczył.

Ziemia dla fikusa. Jakie podłoże będzie dla niego najlepsze?

- Nasza mieszanka podłoża teoretycznie powinna się składać z ziemi dla kaktusów z dodatkiem ziemi uniwersalnej czy kompostowej, [...], dodamy do tego piasek, dodamy do tego perlit - powiedział.

Na dno doniczki, w której umieścimy fikusa, powinny trafić również kamienie. - Kiedy fikus podrośnie, zrobi się cięższy, może się przewrócić na przykład, jak go wystawimy na balkon, kamienie fajnie dociążą doniczkę - wyjaśnił.

Duże znaczenie ma też rozmiar samej doniczki. - Najważniejsza rzecz, dopasowujemy wielkość doniczki do bryły korzeniowej, a nie nową doniczkę do starej doniczki. Fikus musi mieć ciasno. Nie dociskamy na siłę do dna, tylko lekko unosimy i zasypujemy. Nie zasypujemy szyjki korzeniowej, bo to raczej nie służy roślinom - podkreślił.

W ocenie naszego specjalisty dobrze jest podlewać rośliny od dołu. - Czyli woda sobie podsiąka od dołu. Do gnicia dochodzi najczęściej w tym miejscu, gdzie roślina styka się z podłożem, czyli u nasady rośliny. Jeśli podlewamy od dołu, wtedy tej wody tutaj nie ma, ona jest tylko w tej części dolnej. Tak jest bezpieczniej - wyjaśnił.

Kiedy fikusa można wystawić na balkon? Jak często go podlewać? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Sylwia Repeła

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana