Mimo że zima nie odpuszcza, to rośliny już budzą się do życia. Na gałązkach wierzb zaczynają pokazywać się pierwsze bazie oraz pojawiają się soki, które są pełne skoncentrowanych składników. Dzięki nim możemy wykonać domowy ukorzeniacz wierzbowy. Jak go zrobić? O tym opowiedział w materiale Dzień Dobry TVN Łukasz Skop.
Eliksiry dla roślin
Łukasz Skop podzielił się sposobami do domowe odżywki dla roślin. Jak przyznał, jedną z nich możemy wykonać ze świeżych gałązek wierzby.
- Po korą wierzba zawiera bardzo dużo pożytecznych substancji, które są naturalnymi hormonami roślinnymi. Te hormony roślinne to np. kwas salicylowy, z którego wytarza się kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę. Wystarczy z takich jednorocznych gałązek uciąć wiórki i zalać czystą, zimą wodą i zakręcić buteleczkę. Taki eliksir odstawiamy na minimum 24 godziny – powiedział.
Taki ukorzeniacz możemy przechowywać do jednego miesiąca w lodówce.
Odżywka z bananów
Banany zarówno w miąższu, jak i w skórce posiadają wiele potasu. Aby wykonać magiczny eliksir dla roślin, wystarczy tylko pociąć dwie skórki na małe kawałki, wrzucić do słoja, a następnie zalać litrem wody.
- Po kilku dniach bananowa odżywka jest już gotowa do użycia. Ma kolor słabej herbaty. Możemy ją stosować do podlewania wszystkich roślin doniczkowych od marca do października - powiedział ekspert.
Woda z ryżu do kwiatów
Kolejnym szybkim sposobem jest wykonanie odżywki do roślin - jest ryż. Wystraszy ugotować suchy produkt w nieosolonej wodzie i odcedzić go na durszlaku. - W takiej wodzie jest wapń, żelazo, białka, witaminy i przede wszystkim skrobia, która w doniczce będzie nawozić nasze kwiaty - dodał.
Czosnkowe smoothie
Zmiksowane główki czosnku z odrobiną wody idealnie sprawdzą się do opryskania roślin, które mają pleśń. - Możemy opryskać rośliny, jeśli na ich liściach pojawiają się oznaki chorób grzybowych. – powiedział.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki dostępne są na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pogotowie dla roślin. Jak ocenić ich stan po okresie zimowym? "Korzenie mogą zacząć gnić"
- Jak zmierzyć pH gleby?
- Jak urządzić własny taras?