Pogotowie dla roślin. Jak ocenić ich stan po okresie zimowym? "Korzenie mogą zacząć gnić"

Rośliny po zimie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pogotowie dla roślin
Pogotowie dla roślin
Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domu
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Rośliny i wiaty idealne na balkon
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Ratujemy przesuszone kwiaty doniczkowe
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą
Dżungla w domu
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Kwiatowe smaki. Łukasz Skop o kwiatach jadalnych
Grunt to ziemia
Grunt to ziemia
Bukiety z suszonych kwiatów
Bukiety z suszonych kwiatów
Pielęgnacja osłabionych roślin
Pielęgnacja osłabionych roślin

Zimą rośliny doniczkowe nieco słabną, a wpływ na pogorszenie się ich kondycji ma wiele czynników m.in. niedostateczna ilość światła, niskie temperatury czy suche powietrze. W studiu Dzień Dobry TVN właściciele sklepu z roślinami Bartek Ławniczak (lekarz roślin) i Norbert Adamczak opowiedzieli widzom co robić, jeśli nasze kwiaty źle zniosły zimę.

SOS dla roślin

Eksperci wskazali najczęstsze problemy, z jakimi musimy zmierzyć się po zimie. Co zrobić, gdy roślinie zabrakło odpowiedniej ilości świata i zgubiła liście? - Należy zapewnić jej bardzo dużo świata, przesadzić do dobrej jakości podłoża. Roślina powinna wypuścić na wiosnę nowe liście - tłumaczył Norbert Adamczak.

Gdy stan rośliny jest naprawdę zły, można odciąć jej zdrowe części i w ten sposób dać jej drugie życie.

- Możemy zrobić ostre cięcie. Tu mamy przygotowaną sadzonkę, którą możemy ukorzenić w wodzie. Pojemnik z wodą umieszczamy w jasnym i ciepłym miejscu. Po jakimś czasie roślina powinna wypuścić korzenie, przenosimy je do podłoża i mamy nową roślinkę - opowiadał Bartek Ławniczak.

Rośliny po zimie

Wiele osób ma w swojej domowej kolekcji bananowca. - To jest silnie tropikalna roślina, która w naszych domach często nie rośnie dobrze z uwagi na suche powietrze i brak wystarczającej ilości światła. Banany pochodzą z klimatu, gdzie jest dużo słońca i wysoka wilgoć - zaznacza lekarz roślin.

Jak podkreśla ekspert, błędem jest umieszczanie tej rośliny w osłonce, czyli pojemniku bez odpływu. - Wilgoć utrzymuje się dość długo, co nie służy roślinom i korzenie mogą zacząć gnić. Najlepsza jest zawsze donica, czyli pojemnik z odpływem, nadmiar ma szanse odpłynąć na podstawkę - wyjaśnił.

Jak uratować bananowca? - Można pozbyć się starych liści, dać roślinie świeże podłoże, dobre warunki. Banan może wypuścić w ciągu sezonu bardzo dużo liści, więc nie przejmujemy się, że pozbędziemy się tych starych. Jeżeli dostanie słońca to wypuści ich dużo więcej - podsumował Norbert Adamczak.

Więcej porad znajdziesz w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości