Cuda z bukszpanu i tui. Jak zacząć przygodę z topiarami?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Topiary, czyli rzeźby z roślin
Topiary, czyli rzeźby z roślin
Wiosna w ogrodzie - rozmnażanie roślin
Wiosna w ogrodzie - rozmnażanie roślin
Stożki, kulki czy spirale - topiary to żywe rzeźby z roślin przyjmujące najróżniejsze kształty. Ogrodnik Łukasz Skop porozmawiał z ekspertami, którzy uprawiają te "naturalną" sztukę. Jak zadbać o nietypowe kształty roślin?

Jak wyglądają topiary?

Fantazyjnie podcięte rośliny, które tworzą rzeźby to topiary. Do stworzenia ich wykorzystuje się różnego rodzaju krzewy, najpopularniejsze z nich to bukszpan, cis, jałowiec czy tuja. Danuta Młoźniak, projektantka i właścicielka ogrodów, przekonuje, że ich odpowiednia pielęgnacja to wielka sztuka. Rośliny podcinane są przez nią dwa razy do roku różnymi technikami. Inspiracji dla swoich dzieł szuka w zagranicznych ogrodach, które regularnie odwiedza i podpatruje nowoczesne rozwiązania.

- Kocham ręczne ciecie, ale technika idzie do przodu. [...] Jadę maszyną - jest szybciej. Prawdziwe serce jest jednak w ręcznej [pracy - przyp. red.] [...] Tylko mądrze pielęgnowane ogrody żyją długo - tłumaczyła ekspertka.

Jak zacząć przygodę z topiarami?

Drugim mistrzem roślinnej formy, z którym spotkały się kamery Dzień Dobry TVN, jest Maciej Malarz - projektant ogrodów. On również specjalizuje się w podcinaniu topiarów, dlatego pokazał naszemu reporterowi, jak wyciąć z tui spiralę. Zapytany o to, co jest najważniejsze w pielęgnacji topiarów, przyznał, że pracując z rzeźbą, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.

- Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią roślinę, która nadaje się na rzeźbę. Oczywiście nie bać się cięcia, ale robić to na raty. Odchodzić od rośliny, sprawdzać efekt, bo jak już potniemy jakąś gałązkę, to jej raczej nie przykleimy - zaznaczył projektant.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes