Warzywa na balkonie. Na co zwrócić uwagę?
Wątpliwości widzów w kwestii tego, jak zadbać o warzywa na balkonie, rozwiał Maciej Aleksandrowicz, starszy instruktor ds. ogrodniczych Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców w Warszawie. Jak zauważył, do tego typu uprawy raczej nie nadają się warzywa, które potrzebują dużo miejsca (np. kapusta czy dynia), mają głęboki system korzeniowy (np. marchew, pietruszka, buraki), lub wymagają dużej powierzchni uprawnej (np. szparagi, ziemniaki).
- Popularne są pomidory, ogórki, czy papryka. To warzywa ciepłolubne. Musimy poczekać z ich sadzeniem do połowy maja. Na balkonie czy na tarasie sprawdzą się pomidory, ale najlepiej postawić na te koktajlowe. Z jednego krzaczka możemy zebrać około kilograma, czy nawet dwóch - powiedział Maciej Aleksandrowicz.
- Pamiętajmy jednak, że są warzywa, które siebie się nie lubią np. ogórek z pomidorem. Wydzielają substancje lotne, które działają na siebie dobrze albo źle. Ale np. sałata z rzodkiewką już się lubi - dodał.
Warzywa na balkonie - jak się zabrać za sadzenie?
Nasz ekspert uczula, że do sadzenia roślin na balkonie najlepiej użyć specjalnego podłoża do roślin balkonowych lub do uprawy warzyw. Ważne jest także to, w czym będziemy sadzić.
- Potrzebujemy pojemnika z dziurami, czy z systemem, który będzie odprowadzał wodę. Oprócz tego potrzebna jest warstwa drenująca, np. keramzyt. Warzywa podlewamy regularnie, ale nie zalewamy ich. Jak jest upał to nawet codziennie, czy dwa razy dziennie. Ale w chłodniejsze dni raz dwa razy w tygodniu wystarczy. Obserwujemy glebę, jak jest przesuszona, wtedy podlewamy - tłumaczył starszy instruktor ds. ogrodniczych Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców w Warszawie.
- Po zasadzeniu musimy poczekać kilka dni, aż wykiełkują. Następnie trzeba będzie je przerzedzić. Zostawiamy te najsilniejsze - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wiosna w ogrodzie. Ekspert radzi, jak usunąć mech i chwasty z kostki brukowej. "Ich wyrwanie niedużo pomoże"
- Masz problem z domyciem rąk po pracy w ogrodzie? Ten rytuał sprawi, że będą czyste i piękne
- Ogrodowe porządki. Jak usunąć zbędną roślinność z trudno dostępnych miejsc?