Na to uważaj, sadząc rośliny na balkonie. "Są takie, które siebie nie lubią"

Rośliny na balkonie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wiosna przybywa, a wraz z nią warzywa
Wiosna przybywa, a wraz z nią warzywa
Grillowanie na smaczne śniadanie
Grillowanie na smaczne śniadanie
Garden party z grillową nutą
Garden party z grillową nutą
Sposób na ucztę pod namiotem
Sposób na ucztę pod namiotem
Kinder party w ogrodzie. Przepisy kulinarne Jaśka Kuronia i Mariety Mareckiej 
Kinder party w ogrodzie. Przepisy kulinarne Jaśka Kuronia i Mariety Mareckiej 
Grillowane przekąski na piknik
Grillowane przekąski na piknik
Idealne potrawy na grilla i ognisko
Idealne potrawy na grilla i ognisko
Co przygotować na spotkanie z przyjaciółmi przy grillu?
Co przygotować na spotkanie z przyjaciółmi przy grillu?
Wiosna w pełni, a lato tuż za rogiem. Wokół coraz więcej słońca i więcej zieleni, więc chętnie udajemy się na nasze działki, by zając się grządkami. Co jednak jeśli nie mamy takich możliwości? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym, jakie warzywa nadają się do siania na naszych balkonach.

Warzywa na balkonie. Na co zwrócić uwagę?

Wątpliwości widzów w kwestii tego, jak zadbać o warzywa na balkonie, rozwiał Maciej Aleksandrowicz, starszy instruktor ds. ogrodniczych Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców w Warszawie. Jak zauważył, do tego typu uprawy raczej nie nadają się warzywa, które potrzebują dużo miejsca (np. kapusta czy dynia), mają głęboki system korzeniowy (np. marchew, pietruszka, buraki), lub wymagają dużej powierzchni uprawnej (np. szparagi, ziemniaki). 

- Popularne są pomidory, ogórki, czy papryka. To warzywa ciepłolubne. Musimy poczekać z ich sadzeniem do połowy maja. Na balkonie czy na tarasie sprawdzą się pomidory, ale najlepiej postawić na te koktajlowe. Z jednego krzaczka możemy zebrać około kilograma, czy nawet dwóch - powiedział Maciej Aleksandrowicz.

- Pamiętajmy jednak, że są warzywa, które siebie się nie lubią np. ogórek z pomidorem. Wydzielają substancje lotne, które działają na siebie dobrze albo źle. Ale np. sałata z rzodkiewką już się lubi - dodał.

Warzywa na balkonie - jak się zabrać za sadzenie?

Nasz ekspert uczula, że do sadzenia roślin na balkonie najlepiej użyć specjalnego podłoża do roślin balkonowych lub do uprawy warzyw. Ważne jest także to, w czym będziemy sadzić.

- Potrzebujemy pojemnika z dziurami, czy z systemem, który będzie odprowadzał wodę. Oprócz tego potrzebna jest warstwa drenująca, np. keramzyt. Warzywa podlewamy regularnie, ale nie zalewamy ich. Jak jest upał to nawet codziennie, czy dwa razy dziennie. Ale w chłodniejsze dni raz dwa razy w tygodniu wystarczy. Obserwujemy glebę, jak jest przesuszona, wtedy podlewamy - tłumaczył starszy instruktor ds. ogrodniczych Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców w Warszawie.

- Po zasadzeniu musimy poczekać kilka dni, aż wykiełkują. Następnie trzeba będzie je przerzedzić. Zostawiamy te najsilniejsze - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes