Wyjątkowa odmiana cytryn
Nie od dziś wiadomo, że cytryny posiadają szereg witamin, minerałów, fitoskładników i przeciwutleniaczy. Stanowią także dobre źródło witaminy C. Choć uważa się, że pochodzą z podnóża Himalajów, skąd rozprzestrzeniły się na Bliski Wschód, Europę, Afrykę i Amerykę, to ich specjalną odmianę wyhodowano również w Polsce. Kiedy w PRL-u brakowało tych kwaśnych owoców z importu, stworzona odmiana miała zaspokoić krajowe zapotrzebowanie. Do dziś są osoby, które posiadają te owocujące drzewka. Do tego grona należy Władysław Mitek z Grodziszcza koło Świdnicy.
- Wzięło się to stąd, że dostałem od sąsiada sadzonkę i od tej pory zacząłem to rozmnażać. (...) Wymagają obfitego nawożenia i podlewania. Zaintrygowało mnie to, że wytwarzają owoce, kwitną i mają piękny zapach - mówił Władysław Mitek w Dzień Dobry TVN.
Cytryny z Grodziszcza
Pod czujnym okiem Władysława Mitka, a także Emila Mitka wyrosło już kilkaset drzewek cytrusowych. Nie polecają oni jednak hodowania tych roślin z pestek, ponieważ wówczas ich owocowanie trwa bardzo długo i może nastąpić dopiero za około 10-15 lat. Według tych znawców tematu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pielęgnacja drzewek cytrusowych powstałych z małych, ukorzenionych sadzonek. Wówczas już po dwóch latach mogą się pojawić na nich pierwsze owoce.
Zobacz także:
- System SWIFT - na czym polega i dlaczego eksperci nawołują do odcięcia od niego Rosji
- Seksowna przyszła mama, czyli ciążowe stylizacje Rihanny. Zobaczcie, jak wygląda
- Jak nosić sztuczne futra? Zobacz inspirujące stylizacje gwiazd
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN