Pierwszy dzień wiosny 2023. Kiedy wypada astronomiczna, a kiedy kalendarzowa wiosna?

Aktualizacja:
Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
TVN24
Dzikie zioła sezonowo – czego szukać wiosną?
Dzikie zioła sezonowo – czego szukać wiosną? Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Wiosna meteorologiczna już się zaczęła, a kalendarzowa jeszcze przed nami. To pierwsza z aż pięciu dat określających rozpoczęcie tej pory roku. Kiedy dni zaczną być dłuższe niż noce? Czym jest wiosna astronomiczna, kalendarzowa, termiczna i fenologiczna?

Kiedy pierwszy dzień wiosny meteorologicznej i astronomicznej

W środę 1 marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna, która potrwa do 31 maja. Skąd wzięła się ta data? Jak czytamy na stronie tvn24.pl, meteorolodzy i klimatolodzy wprowadzili ją głownie po to, aby obliczać dane statystyczne. To nie jest jednak jedyny "pierwszy dzień wiosny", jaki czeka nas w tym roku.

Astronomiczna wiosna 2023 przypada w dniu równonocy wiosennej. Wówczas wyrównuje się długość dnia i nocy. Od tego momentu dni w końcu staną się dłuższe, noce krótsze, a Słońce będzie silniej ogrzewało półkulę północną, w tym Polskę. Kiedy się to wydarzy? W tym roku będzie to w poniedziałek 20 marca. Astronomiczna wiosna potrwa do przesilenia letniego.

Kiedy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 2023

Już dzień później, czyli 21 marca zacznie się wiosna kalendarzowa, która w przeciwieństwie do astronomicznej ma swoją stałą datę. Potrwa ona aż trzy miesiące. Tę datę wybrali meteorolodzy, aby ułatwić sobie porównywanie obserwacji prowadzonych w różnych miejscach.

Czym jest wiosna termiczna i fenologiczna?

Początek wiosny wiąże się także ze zmianą pogody. Gdy temperatury rosną, rozpoczyna się wiosna termiczna. Okres trwania termicznych pór roku wyznacza się na podstawie kryterium średniej dobowej temperatury powietrza (na poziomie od 5 do 15 stopni Celsjusza).

Fenologiczna wiosna jest powiązana z fazami rozwojowymi roślin i ich stadium oraz zachowaniu zwierząt. Ten rodzaj wiosny rozpoczyna się w różnym czasie, zależnym od danej części kraju. Jak tłumaczy IMGW, w północno-wschodniej Polsce jest to dopiero początek kwietnia, natomiast w południowo-zachodniej i zachodniej wczesne zaranie wiosny przypada już na przełom lutego i marca.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Nigel Hicks

Pozostałe wiadomości