Nad Polskę nadciąga antycyklon. Uwaga na gwałtowny skok ciśnienia

masy powietrza
Do Polski nadciąga antycyklon
Źródło: Roberto Machado Noa/Getty Images

Nad Polską pod koniec marca rozwinie się bardzo potężny antycyklon, czyli wyż ciśnieniowy. W ocenie specjalistów w tych dniach ciśnienie może wzrosnąć nawet do 1050 hPa. Co to dla nas oznacza?

Do Polski dotrze antycyklon. Czy to niebezpieczne?

Portal dobrapogoda24.pl informuje, że w najbliższych dniach nad Polskę dotrze antycyklon, czyli potężny wyż, który może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia. W ocenie specjalistów może ono wzrosnąć nawet do 1050-1051 hPa.

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

dr Małgorzata Bryszewska, Jakub Jędrasik, Erfan Tabandeh w studiu Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi

Warto dodać, że byłaby to jedna z najwyższych wartości, jaką odnotowano w Polsce. Krajowy rekord ciśnienia wynosi około 1065 hPa. Antycyklon może być odczuwalny głównie 19-20 marca.

Obecność wyżu odczują także mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Rosji czy Bałkanów. Choć antycyklon nie będzie miał dużego wpływu na pogodę, to w nocy może powodować przymrozki. Działanie wyżu ma być odczuwalne do 22 marca, ale niewykluczone, że zostanie z nami na dłużej.

Jakie będą wiosna i lato 2022?

Synoptycy IMGW przygotowali pierwszą prognozę pogody na wiosnę i lato 2022. Wstępne szacunki mówią, że temperatura w kwietniu może kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Podobnie ma być w maju. W ocenie specjalistów możemy liczyć na temperaturę wyższą niż wskazuje na to norma wieloletnia z lat 1991-2020. Natomiast temperatura powietrza w czerwcu powinna utrzymać się w normie.

Równie stabilny ma być lipiec. Średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej utrzyma w normie z lat 1991-2020.

Zobacz także:

podziel się: