Wilczomlecz groszkowy może rosnąć w ogrodzie przez wiele lat, w polskim klimacie uprawiany jest jednak jako roślina dwuletnia. Dopiero w drugim roku po zasadzeniu na roślinie pojawiają się dekoracyjne kwiatostany, w pierwszym roku gatunek wyróżnia się tylko dzięki lancetowatym, wąskim liściom, na których widoczny jest jasny, kontrastujący pasek. Sadzonki wilczomlecza groszkowego są całkowicie mrozoodporne i niewymagające w uprawie, o ile zapewni im się odpowiednie stanowisko i podłoże.
Wilczomlecz groszkowy – charakterystyka rośliny
Wilczomlecz groszkowy to jeden z najchętniej uprawianych gatunków w ogrodach na całym świecie, głównie dzięki swoim właściwościom (odstrasza gryzonie). Roślina ma wzniesiony i rozłożysty pokrój, sztywną i grubą łodygę. Jest mocno rozgałęziona. W polskim klimacie osiąga do 1 metra wysokości. Wilczomlecz kwitnie od początku kwietnia aż do końca października . Liście rośliny są jednoroczne, w drugim roku od zasadzenia ich kształt jest zupełnie inny. Kwitnący gatunek zmienia wygląd swoich liści, które stają się znacznie szersze, zielononiebieskie i jeszcze bardziej przyciągające uwagę. Roślina zyskuje gęsty i dekoracyjny pokrój. Wilczomlecz groszkowy zawdzięcza swoją nazwę kwiatom, które przypominają zielony groch.
Rośliny i kwiaty
Latem, w ciepłą i słoneczną pogodę, wilczomlecz groszkowy rozpoczyna rozmnażanie poprzez samosiejki. Polega to na pękaniu rozłupni, z których roślina wyrzuca nasiona. Posiadanie zbyt wielu egzemplarzy danego gatunku może doprowadzić do jego niekontrolowanego rozprzestrzeniania się. Gwałtowne pękanie rozłupni sprawia, że nasiona wilczomlecza groszkowego mogą znaleźć się w znacznej odległości od rośliny macierzystej. Większość sadzonek rozmnaża się właśnie poprzez samosiew. Istnieje również możliwość rozmnażania poprzez wysiew nasion.
Jak uprawiać wilczomlecze groszkowe? Wymagania rośliny i pielęgnacja
Wilczomlecz groszkowy najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych, gdyż w pełnym słońcu jego liście mogą ulegać poparzeniu. Silne słońce może negatywnie wpływać również na kwitnienie rośliny. Gatunek preferuje gleby żyzne i dobrze przepuszczalne . Dobrze, żeby stanowisko, na którym rośnie, było bogate w azot, dlatego też warto przynajmniej raz w roku nawozić ziemię odpowiednimi nawozami. Wymaga systematycznego i umiarkowanego podlewania, zwłaszcza podczas suszy. W polskich warunkach klimatycznych wilczomlecz groszkowy jest rośliną w pełni mrozoodporną i nie wymaga okrycia na zimę. Również młode sadzonki dobrze radzą sobie z niskimi temperaturami.
Jak rozmnażać wilczomlecz groszkowy?
Jeśli zależy nam na kontrolowanej uprawie wilczomlecza groszkowego, a samosiew roślin nie jest dobrym rozwiązaniem w danym ogrodzie, warto przeprowadzić rozmnażanie poprzez wysiew nasion. Nasiona wilczomlecza groszkowego muszą zostać poddane stratyfikacji, zanim zostaną umieszczone w gruncie. Stratyfikacja to proces, w którym nasiona przechowywane są w warunkach chłodniczych, a po wykiełkowaniu (zazwyczaj po upływie kilku tygodni) zostają przeniesione do pojemników lub wysadzane bezpośrednio do podłoża.
Wilczomlecz groszkowy – trujące sadzonki
Choć wilczomlecz groszkowy należy do gatunków dekoracyjnych i atrakcyjnych pod względem uprawy, warto pamiętać także o jego trujących właściwościach. Przy prawidłowej pielęgnacji nie powinno być to problemem, należy jednak być przygotowanym, że kontakt z rośliną, na której widoczne są otwarte rany, np. po cięciu, może wywołać uczulenie lub podrażnić skórę . Wszelkie prace ogrodnicze najlepiej wykonywać w specjalnych, grubych rękawiczkach, które zabezpieczą skórę przed szkodliwym działaniem trującego białego soku wydobywającego się z rośliny.
Zastosowanie wilczomlecza groszkowego w ogrodzie
Wilczomlecz groszkowy może rosnąć w większości miejsc w ogrodzie. Dobrze prezentuje się samodzielnie lub w kompozycjach wewnątrzgatunkowych, może być sadzony także w towarzystwie innych roślin. Najlepiej sadzić go na rabatach wraz z kwiatami jednorocznymi lub dwuletnimi, dzięki czemu w przyszłości nie będzie problemów z zagospodarowaniem wolnej przestrzeni. Sadzonki wilczomlecza groszkowego nie powinny być umieszczane w pobliżu zbiorników wodnych, w tym także przydomowych oczek, w których pływają ryby. Trujące właściwości rośliny mogą niekorzystnie wpłynąć nie tylko na skórę ludzi, ale również na życie zwierząt wodnych. Korzenie wilczomlecza groszkowego wydzielają nieprzyjemny i ostry zapach, który odstrasza krety, myszy, nornice i inne gryzonie ogrodowe . Polecany jest do sadzenia zwłaszcza na tych działkach, na których wiosną pojawia się sporo kopców i zniszczeń.
Zobacz także:
- Uprawa cebuli - z dymki i nasion. Którą wybrać do posadzenia w domu?
- Wydmuchrzyca piaskowa – uprawa, pielęgnacja i cięcie. Gdzie sadzić trawę ozdobną?
- Prymulki - kolorowe zwiastuny wiosny. Będą idealną ozdobą na balkon lub taras
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Lee / EyeEm / Getty Images